Kołdra obciążeniowa dla dziecka – czym jest i jakie są zalecenia do jej stosowania?

Aranżacja wnętrz i inspiracje

Kołdra obciążeniowa dla dziecka – czym jest i jakie są zalecenia do jej stosowania?

01.02.2022

Kołdra obciążeniowa może pomóc Twojemu dziecku nie tylko w zasypianiu, ale i w uspokojeniu się czy zrelaksowaniu. 

Przed jej zakupem warto jednak znać wszystkie wskazania i przeciwwskazania. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej kołdry obciążeniowej dla Twojego dziecka!

Czym jest kołdra obciążeniowa dla dzieci?

Kołdra obciążeniowa to inaczej kołdra sensoryczna, która ma właściwości terapeutyczne. Mogą z niej korzystać nie tylko dzieci, ale także dorośli. 

Jak działa kołdra obciążeniowa dla dzieci?

Służy do stymulacji układu proprioceptywnego. To właśnie on odpowiada za zmysł orientacji ułożenia ciała, zwany czuciem głębokim. 

W skrócie – kołdra obciążeniowa wycisza układ nerwowy. Ma za zadanie relaksować, rozluźniać, redukować napięcie i poprawiać jakość snu. 

Stosuje się ją nie tylko do okrywania w trakcie snu, ale także do zrelaksowania i uspokojenia w ciągu dnia

Kołdra obciążeniowa dla dzieci – efekty

Można zaobserwować złagodzenie dolegliwości bólowych, poprawę koncentracji i snu, a także poprawę nastroju. Ciężar kołdry obciążeniowej ułatwia zasypianie, zmniejsza nadmierną aktywność dziecka.  

Jakie są wskazania do stosowania kołdry obciążeniowej dla dziecka?

Kołdra obciążeniowa dobrze sprawdzi się dzieciom z autyzmem i zespołem Aspergera. Zwłaszcza jeżeli pojawiają się zaburzenia snu. 

Terapia kołdrą obciążeniową przyniesie efekty także dzieciom z ADHD i ze zdiagnozowanymi zaburzeniami SI. 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kołdry obciążeniowej dla dzieci?

Przeciwwskazań do stosowania kołdry obciążeniowej jest niewiele. Nie zaleca się stosowania jej przez dzieci poniżej 2 roku życia. Wynika to z ryzyka uduszenia podczas zabawy czy snu. 

Przed zakupem kołdry obciążeniowej najlepiej skontaktować się z pediatrą czy terapeutą. 

Kołdry obciążeniowej nie powinny używać dzieci z astmą, klaustrofobią, łamliwością kości, osteoporozą. Te choroby mogą powodować trudności w oddychaniu, nasilać lęki, osłabiać kości. Dodatkowe obciążenie w formie kołdry mogłoby pogłębić stany patologiczne i spotęgować objawy.

Jak stosować kołdrę obciążeniową dla dzieci?

Jest na to kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zabawa w naleśnik, która polega na owijaniu dziecka w kołdrę i dodaniu docisku w formie piłki. Docisk wykonuje się w okolicach stawów biodrowych, barkowych i kolanowych. 

Kołdrę obciążeniową można także układać na kolanach podczas siedzenia przy stole. Jej ciężar zadziała stymulująco na układ proprioceptywny. 

Można ją także wykorzystać jako element toru przeszkód – dziecko zacznie czołgać się po podłodze, aby wejść pod kołdrę obciążeniową.

W jaki sposób dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka

Kołdrę obciążeniową należy dobrać indywidualnie do każdego dziecka. Powinna być dopasowana do jego wzrostu i wagi.

Kołdra musi być większa o około 20 cm od wzrostu dziecka. Waga natomiast powinna stanowić od 10% do 15 % masy ciała dziecka. 

Kołdra jest szyta na wymiar, nie można jej więc kupić w sklepie. Dziecko nie powinno jej też używać po innej osobie.

Zwracaj uwagę na to, żeby kołdra była wykonana z przewiewnych materiałów, wypełniona kulkami szklanymi lub granulatem szklanym i wzmocniona od wewnątrz.

Ważne! Kołdry obciążeniowej nie kupuj na własną rękę. Przed jej zakupem udaj się na spotkanie z terapeutą integracji sensorycznej. 

Z czego jest wykonana kołdra obciążeniowa dla dziecka?

Z naturalnych, miłych w dotyku i odpornych materiałów. Najlepiej sprawdzi się tutaj bawełniana flanela lub bawełna. Wnętrze wypełnia się granulatem szklanym lub szklanymi kulkami. Dzięki temu kołdra nie powoduje reakcji uczuleniowych. 

Pamiętaj też o poszewce! Może być np. jedwabna. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat kołder antyalergicznych, to ten artykuł powinien Cię zainteresować: https://dobrewnetrza.net/koldra-antyalergiczna-wszystko-co-musisz-wiedziec-przed-zakupem-koldry-antyalergicznej/

Jak prać kołdrę obciążeniową dla dzieci?

Możesz ją prać w temperaturze do 40 stopni. Po praniu włóż do suszarki (nastaw niską temperaturę suszenia) lub rozwieś i wysusz na płasko w przewiewnym miejscu lub włóż do suszarki. 

Myślę, że już wiesz, czym jest kołdra obciążeniowa dla dziecka, jak ją stosować i dobrać. Jeżeli masz jakieś pytania – pisz śmiało w komentarzu. Z chęcią na wszystkie odpowiem.

Literatura:

  • artykuły o wskazania do stosowania kołdry obciążeniowej dla dzieci dostępne online

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów