Kołdra z alpaki – poznaj jej właściwości

Aranżacja wnętrz i inspiracje

31.01.2022

Sen wywiera ogromny wpływ na regenerację organizmu. Warto więc o niego odpowiednio zadbać. Zacznij od wybrania odpowiedniej kołdry.

Kołdra z wełny alpaki sprawdzi się do tego idealnie. Poznaj jej właściwości!

Dlaczego akurat wełna z alpaki?

Alpaki to zwierzęta wielbłądowate, pochodzące z Ameryki Południowej. Bardzo dobrze przystosowują się do suchego, gorącego klimatu, ale i do mroźnych zim. 

Zawdzięczają to swojej wełnie, która ma niesamowite właściwości termoregulacyjne. Potrafi być nawet do sześciu razy cieplejsza od wełny owczej. 

alpaka
Alpaki mają niesamowite zdolności adaptacyjne. Ani upał, ani mróz nie są im straszne. 

Miękka, lekka i puszysta

Dotykałeś kiedyś wełny alpaki? Jest niesamowicie miękka i przyjemna w dotyku. Dodatkowo bardzo lekka. Lżejsza od kołdry z wełny owczej. 

Nic więc dziwnego, że kołdry z alpaki stają się tak popularne. 

Doskonałe dla alergików

Kołdra z wełny alpak jest niezwykle przyjazna dla osób zmagających się z alergią. 

Dla porównania – kołdry z wełny owczej zawierają spore ilości lanoliny, czyli wosku zwierzęcego. Przyciąga on brud, zanieczyszczenia i przez to wywołuje reakcje alergiczne.  

Kołdra z alpak zawiera naprawdę śladowe ilości lanoliny. A to nie pozwala na rozwój roztoczy. 

Jeżeli jesteś uczulony na owczą wełnę lub pierze, to zainwestuj w kołdrę z alpaki!

Odporna na zabrudzenia

Kołdra z alpaki ma bardzo wysoką odporność na zabrudzenia. Nie wymagają tak zaawansowanej pielęgnacji i częstych dezynfekcji, jak kołdry z innego rodzaju wełny. A to wszystko przez fakt, że nie zawierają tyle lanoliny. To zabezpiecza przed zbieraniem się kurzu i roztoczy.

Kołdra z wełny alpaki kontra kołdra z wełny owczej

Kołdra z wełny owczej jest ciężka i nie oddycha. W zimowe dni sprawdzi się idealnie, jednak w lecie będzie po prostu za ciepła. 

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w oddychającą kołdrę z wełny alpak, bo można ją stosować przez cały rok. 

Termoregulacja na wysokim poziomie

Alpaki dostosowują się do różnych warunków. Żadna pora roku, ani warunki atmosferyczne nie są im straszne. 

Dlatego ich wełna ma tak duże możliwości termoregulacji. A tym samym też i kołdra z ich wełny. W okresach zimowych utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała, a w lecie zapewnia odpowiednią wentylację. Dodatkowo odprowadza wilgoć, co przekłada się na chłodzenie ciała podczas snu. 

Bez obaw! Nie musisz się martwić o zbyt gwałtowny przepływ powietrza. Jest on bardzo delikatny, dlatego organizm szybko się do niego przyzwyczaja i nie odczuwa nagłych zmian temperatury. 

Nieprzyjemne zapachy jej niestraszne 

Kołdra z alpaki należy do tych najbardziej oddychających. Z tego względu nie kumulują się w niej żadne nieprzyjemne zapachy

Wytrzymałość to jej drugie imię

Kołdry z alpaki są bardzo wytrzymałe. Wynika to z faktu, że wełna alpaki jest trzy razy trwalsza od wełny owczej. Dodatkowym plusem jest to, że nie ulegają deformacji. 

kołdra z wełny alpaki
Kołdra z wełny alpaki są bardzo wytrzymałe i odporne na zabrudzenia. Źródło zdjęcia: strona producenta My Alpaca. 

Kołdra z alpaki to ekologiczne rozwiązanie

Kołdry z wełny alpaki należą do bardzo ekologicznych. Podczas ich wytwarzania nie korzysta się ze sztucznych środków. Nie są też poddawane procesowi farbowania. Nie ma takiej potrzeby. W końcu wełna alpak występuje w wielu wariantach kolorystycznych.

Jak prać kołdrę z alpaki?

Kołdrę z alpaki najlepiej prać w delikatnych środkach czyszczących (np. w ekologicznym mydle) i w temperaturze maksymalnie 30 stopni. Z tego względu, kołdra z alpaki będzie dobrym wyborem dla osób wrażliwych na środki i substancje chemiczne. 

Pamiętaj jednak, że kołdrę z alpaki pierze się, gdy zajdzie taka konieczność np. gdy ją pobrudzisz lub zalejesz. Latem możesz ją wystawić na długie wietrzenie i to w zupełności jej wystarczy. 

Kołdry z alpaki nie należy też wirować i suszyć w suszarce automatycznej. 

Za jakość się płaci

Kołdra z wełny alpak nie należy do najtańszych. Jej ceny wahają się od około 350 zł do nawet kilku tysięcy złotych. 

Z czego to wynika? Przede wszystkim z wysokiej jakości surowca (wełny alpak bez lanoliny, całorocznej i odpornej na wszelkie zabrudzenia). 

Do tego dochodzi jeszcze aspekt dostępności. W końcu hodowli alpak nie jest jeszcze tak wiele, jak hodowli owiec. A wynika to z wysokich kosztów zakupu i utrzymania zwierząt. 

Nie można zapomnieć także, że kołdrę z alpaki wykonuje się ręcznie. Nie jest to produkcja masowa, stąd wyższa cena. 

Podsumowując – kołdra z alpaki to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Wprost idealne dla alergików. Zachwyca swoją miękkością i lekkością. Można jej używać przez cały rok, bo posiada wysokie właściwości termoregulacyjne. Posłuży wiele lat. Jej odporna na zabrudzenia i nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo nie kumuluje roztoczy i kurzu. 

Myślę, że przytoczonymi argumentami przekonałam Cię do zakupu kołdry z alpaki. Co prawda, nie jest to tanie rozwiązanie, ale przez swoje właściwości zdecydowanie warte zakupu. Jeżeli masz jakieś pytania – pisz śmiało w komentarzu. Z chęcią odpowiem!

Literatura:

  • artykuł online o produkcji kołdry z alpaki dostępny w Internecie

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów