01.02.2022
Kołdra obciążeniowa może pomóc Twojemu dziecku nie tylko w zasypianiu, ale i w uspokojeniu się czy zrelaksowaniu.
Przed jej zakupem warto jednak znać wszystkie wskazania i przeciwwskazania. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej kołdry obciążeniowej dla Twojego dziecka!
Kołdra obciążeniowa to inaczej kołdra sensoryczna, która ma właściwości terapeutyczne. Mogą z niej korzystać nie tylko dzieci, ale także dorośli.
Służy do stymulacji układu proprioceptywnego. To właśnie on odpowiada za zmysł orientacji ułożenia ciała, zwany czuciem głębokim.
W skrócie – kołdra obciążeniowa wycisza układ nerwowy. Ma za zadanie relaksować, rozluźniać, redukować napięcie i poprawiać jakość snu.
Stosuje się ją nie tylko do okrywania w trakcie snu, ale także do zrelaksowania i uspokojenia w ciągu dnia.
Można zaobserwować złagodzenie dolegliwości bólowych, poprawę koncentracji i snu, a także poprawę nastroju. Ciężar kołdry obciążeniowej ułatwia zasypianie, zmniejsza nadmierną aktywność dziecka.
Kołdra obciążeniowa dobrze sprawdzi się dzieciom z autyzmem i zespołem Aspergera. Zwłaszcza jeżeli pojawiają się zaburzenia snu.
Terapia kołdrą obciążeniową przyniesie efekty także dzieciom z ADHD i ze zdiagnozowanymi zaburzeniami SI.
Przeciwwskazań do stosowania kołdry obciążeniowej jest niewiele. Nie zaleca się stosowania jej przez dzieci poniżej 2 roku życia. Wynika to z ryzyka uduszenia podczas zabawy czy snu.
Przed zakupem kołdry obciążeniowej najlepiej skontaktować się z pediatrą czy terapeutą.
Kołdry obciążeniowej nie powinny używać dzieci z astmą, klaustrofobią, łamliwością kości, osteoporozą. Te choroby mogą powodować trudności w oddychaniu, nasilać lęki, osłabiać kości. Dodatkowe obciążenie w formie kołdry mogłoby pogłębić stany patologiczne i spotęgować objawy.
Jest na to kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zabawa w naleśnik, która polega na owijaniu dziecka w kołdrę i dodaniu docisku w formie piłki. Docisk wykonuje się w okolicach stawów biodrowych, barkowych i kolanowych.
Kołdrę obciążeniową można także układać na kolanach podczas siedzenia przy stole. Jej ciężar zadziała stymulująco na układ proprioceptywny.
Można ją także wykorzystać jako element toru przeszkód – dziecko zacznie czołgać się po podłodze, aby wejść pod kołdrę obciążeniową.
Kołdrę obciążeniową należy dobrać indywidualnie do każdego dziecka. Powinna być dopasowana do jego wzrostu i wagi.
Kołdra musi być większa o około 20 cm od wzrostu dziecka. Waga natomiast powinna stanowić od 10% do 15 % masy ciała dziecka.
Kołdra jest szyta na wymiar, nie można jej więc kupić w sklepie. Dziecko nie powinno jej też używać po innej osobie.
Zwracaj uwagę na to, żeby kołdra była wykonana z przewiewnych materiałów, wypełniona kulkami szklanymi lub granulatem szklanym i wzmocniona od wewnątrz.
Ważne! Kołdry obciążeniowej nie kupuj na własną rękę. Przed jej zakupem udaj się na spotkanie z terapeutą integracji sensorycznej.
Z naturalnych, miłych w dotyku i odpornych materiałów. Najlepiej sprawdzi się tutaj bawełniana flanela lub bawełna. Wnętrze wypełnia się granulatem szklanym lub szklanymi kulkami. Dzięki temu kołdra nie powoduje reakcji uczuleniowych.
Pamiętaj też o poszewce! Może być np. jedwabna.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat kołder antyalergicznych, to ten artykuł powinien Cię zainteresować: https://dobrewnetrza.net/koldra-antyalergiczna-wszystko-co-musisz-wiedziec-przed-zakupem-koldry-antyalergicznej/
Możesz ją prać w temperaturze do 40 stopni. Po praniu włóż do suszarki (nastaw niską temperaturę suszenia) lub rozwieś i wysusz na płasko w przewiewnym miejscu lub włóż do suszarki.
Myślę, że już wiesz, czym jest kołdra obciążeniowa dla dziecka, jak ją stosować i dobrać. Jeżeli masz jakieś pytania – pisz śmiało w komentarzu. Z chęcią na wszystkie odpowiem.
Literatura:
Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów