Jak wyczyścić zestaw wypoczynkowy? Poradnik krok po kroku

Sprzątanie

16.06.2021

Pielęgnacja zestawów wypoczynkowych jest niezwykle ważna, jeśli zależy nam na utrzymaniu swoich mebli we wręcz nienaruszonym stanie przez kilka kolejnych lat. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, aby przebiegła ona tak, jak należy. Zanim przystąpimy do czyszczenia sofy czy narożnika, należy upewnić się, jakie zalecenia wydał producent mebli tapicerowanych. Wtedy dowiemy się, czego unikać, by zachować idealny wygląd swojego zestawu. Następnie możemy przejść do właściwej części pielęgnacji. Jak wyczyścić narożnik z plam? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku.

Jak wyczyścić narożnik z plam? Krok 1: zdejmij wszystko ze swojego zestawu wypoczynkowego

Zestaw wypoczynkowy należy czyścić mniej więcej raz w miesiącu. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich plam i zabrudzeń. jak wyczyścić sofę lub narożnik? Przede wszystkim ściągnijmy wszelkie dodatkowe elementy. Będą to oczywiście narzuty, koce, poduszki dekoracyjne czy oparciowe. To, co możemy wyprać w pralce lub ręcznie, dajmy na osobną stertę, a następnie dokładnie oczyśćmy ze wszelkich zabrudzeń. 

Jak wyczyścić narożnik z materiału? Krok 2: odkurz zestaw, docierając do każdego zakamarka

Gdy wszystko zostało już zdjęte z naszego zestawu wypoczynkowego, należy chwycić za odkurzacz oraz specjalną nakładkę na rurę dedykowaną właśnie do wszelkiego rodzaju tapicerek. Następnie otwieramy wszystkie klapy czy pokrywy, tak aby mieć dostęp do każdego możliwego zakamarka naszego zestawu wypoczynkowego. Musimy bowiem usunąć kurz zarówno z materiału obiciowego, jak i całej konstrukcji czy nawet pojemnika na pościel. Jak wyczyścić narożnik? Jak najdokładniej! Dzięki temu sofa czy narożnik będą przyjazne dla osób zmagających się z licznymi alergiami lub uczuleniami. Kilka razy upewnijmy się, że dotarliśmy w każdą możliwą szczelinę. Jeśli widzimy, że jakichś paproszków nie udało się nam usunąć odkurzaczem, chwyćmy za rolkę do czyszczenia ubrań. Z jej pomocą naszym oczom powinna ukazać się w końcu nieskazitelna tapicerka. 

Jak wyczyścić sofę z plam? Krok 3: przystąp do właściwego czyszczenia

Po dokładnym usunięciu kurzu z zestawu wypoczynkowego możemy zabrać się za właściwą część czyszczenia. Zastanawiając się jak wyczyścić narożnik z materiału pamiętajmy by stosować się tutaj do wszelkich zaleceń oraz porad producenta. W przypadku każdego rodzaju tapicerki musimy unikać dużej ilości wody, silnych detergentów oraz ostrych czyścików. Miękka i wilgotna ściereczka, nasączona małą ilością specjalnego preparatu do czyszczenia konkretnego rodzaju obicia zdecydowanie wystarczy. Teraz już tylko musimy krok po kroku wyczyścić cały nasz zestaw wypoczynkowy.

Jak wyczyścić sofę z materiału? Krok 4: dokładnie wysusz cały zestaw wypoczynkowy

Sofa czy narożnik wyprane, a więc co teraz? Oczywiście należy zadbać o to, aby cały zestaw wypoczynkowy dokładnie i szybko wysuszyć. Nie będziemy mieć z tym większych problemów, jeśli użyliśmy wcześniej małych ilości wody. Jak jednak wysuszyć całe obicie i po co? Najlepsza będzie klasyczna suszarka do włosów. Ewentualnie możemy podkręcić nieco ogrzewanie naszego mieszkania. Dokładne osuszenie mebli tapicerowanych jest niezwykle ważne z jednego prostego powodu – wilgoć może przedostać się do głębszych warstw sofy czy narożnika i przyczynić się do rozwoju pleśni. Tego chyba każdy z nas chciałby uniknąć – nie po to przecież wyszykujemy informacji jak wyczyścić narożnik z plam, by zmagać się dla odmiany z plamami pleśni!

Chcesz kompleksowo zadbać o wyposażenie salonu? Masz problem z mechaceniem się obicia? Sprawdź nasz artykuł tutaj; https://dobrewnetrza.net/2020/11/17/dlaczego-obicie-naroznika-i-sofy-sie-mechaci-dowiedz-sie-jak-temu-zaradzic/

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów