Tapeta natryskowa – sprawdź, jakie zalety posiada to rozwiązanie

Funkcjonalne mieszkanie

12.04.2021

Położenie tradycyjnej tapety to nie lada wyzwanie. Trzeba ją odpowiednio przyciąć i równo przykleić, uważając, aby nie powstały nieestetyczne pęcherze powietrza. W dodatku problematyczne bywają widoczne połączenia pomiędzy poszczególnymi pasami tapety. Idealną alternatywą dla tapet klejonych są tapety natryskowe.

Tapeta natryskowa może zostać nałożona nie tylko na ściany, ale również na sufity, czy drzwi szaf wnękowych, dzięki czemu wykonamy ich szybką renowację. Tradycyjną tapetę możemy nałożyć sami, w przypadku tej natryskowej będziemy już potrzebować fachowca z odpowiednim sprzętem i doświadczeniem. Jednak warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ ma ono wiele zalet. Dowiedz się, dlaczego tapeta natryskowa to dobry wybór.

Tapeta natryskowa – zalety

Ten rodzaj tapety jest bardzo praktyczny i funkcjonalny. Choć jej nałożenie wymaga specjalistycznego sprzętu, to dla fachowca nie jest to trudne ani czasochłonne zadanie. Jeśli więc podczas remontu mieszkania zlecimy wykonanie takiej właśnie tapety, to zaoszczędzimy sporo czasu.

Nie jest to jednak jedyna zaleta tapety natryskowej. Za tym rozwiązaniem przemawiają również to, że:

  • Można ją zastosować na wiele różnych sposobów. Tapetą natryskowa pokryjemy ściany sufity, drzwi szafy, czy drzwi do pokojów,
  • Pomoże zamaskować drobne mankamenty takie jak niewielkie pęknięcia, zarysowania, czy inne defekty pokrywanych powierzchni,
  • Taka tapeta ładnie tłumi pogłos w pomieszczeniach,
  • W razie uszkodzenia łatwo ją naprawić lub wymienić,
  • Jej położenie w trudno dostępnych miejscach jest proste. Przyklejenie tradycyjnej tapety w różnego rodzaju zakamarkach, narożnikach pomieszczeń, za rurkami centralnego ogrzewania. W przypadku tapet natryskowych ten problem nie istnieje. Z łatwością można nimi pokryć każdą powierzchnię i dotrzeć w problematyczne miejsca.

Cena wykonania tapety natryskowej to około 30 złotych za 1 m². Tapetę tego rodzaju można umyć wilgotną ściereczką, jeśli się zabrudzi. W przypadku większych plam lub gdy znudzi nam się kolor, czy chcemy zmienić wystrój pomieszczenia, możemy ją po prostu przemalować farbą.

Z kolei uszkodzenia na powierzchni łatwo usunąć natryskując ścianę kolejną warstwą tapety. Również usunięcie tapety natryskowej nie jest trudne, zwłaszcza jeśli nie jest pokryta warstwą lakieru. Wystarczy ją zmoczyć i zdzierać szpachelką. W przypadku tapety lakierowanej konieczne będzie użycie kolczastego wałka. Najpierw należy nim dokładnie przejechać całą powierzchnię ściany, a dopiero później zmoczyć tapetę i przystąpić do jej zdzierania.

Jedną z nielicznych wad tapet natryskowych jest to, że co prawda dostępne są one w szerokiej gamie kolorystycznej, ale nie ma tu mowy o deseniach, czy wzorach, jakie znany z tradycyjnych tapet. Jeśli więc marzymy o pięknej tapecie w kwiaty lub fototapecie przedstawiającej soczyście zielony las albo piękną plażę, to sięgnijmy po tradycyjną klejoną tapetę ścienną.

Wykonanie tapety natryskowej

Tym nowoczesnym rodzajem tapety warto się zainteresować, jeśli zależy nam na szybkim wykonaniu remontu, powierzchnia ścian, którą chcemy pokryć, nie jest idealnie gładka, a w pomieszczeniach jest sporo trudno dostępnych miejsc, na przykład przy ścianach biegną rury, lub jest ono ozdobione sztukateriami. Łatwiej wtedy zastosować tapetę natryskową, niż męczyć się z dopasowaniem i klejeniem tej tradycyjnej.

Choć samo nakładanie tapety natryskowej nie jest trudne, to jednak w praktyce ciężko wykonać tę pracę samodzielnie, ponieważ niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Ten rodzaj tapety nakłada się podobnie jak farby natryskowe. Podobne są urządzenia oraz technika. Inny jest jedynie skład samego nakładanego preparatu, który po wyschnięciu na ścianie przypomina wyglądem tradycyjną tapetę.

Tapetę natryskową można nałożyć na:

  • płyty gipsowo- kartonowe,
  • płyty gipsowo- włóknowe,
  • tynk,
  • ściany i inne powierzchnie pomalowane farbami alkilowymi lub dyspersyjnymi.

Aby zwiększyć trwałość tapety natryskowej oraz nadać jej atrakcyjniejszego wyglądu, można polakierować jej powierzchnię. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, wówczas lakier lateksowy zostanie naniesiony na ścianę najwcześniej 24 godziny po nałożeniu tapety, aby zdążyła ona porządnie wyschnąć.

Tapety natryskowe to bardzo ciekawe rozwiązanie. Weźmy je pod uwagę, kiedy zależy nam na szybkim odświeżeniu mieszkania. Fachowiec wykona pracę w zaledwie jeden dzień. W ciągu weekendu możemy więc pięknie odnowić ściany i umeblować całe mieszkanie. Jeśli marzymy o pięknych wzorach na ścianach, wówczas możemy na jednej ścianie w pokoju dodatkowo nakleić tradycyjną piękną ozdobną fototapetę, lub zastosować bardzo modne i dostępne w wielu pięknych wzorach naklejki ścienne.

Zastanawiasz się, jaką tapetę wybrać do salonu, ale nie jesteś fanem tapet natryskowych? Koniecznie zerknij na krótki przegląd innych rodzajów tapet, który dla Ciebie przygotowaliśmy! https://dobrewnetrza.net/2021/03/15/jaka-tapete-wybrac-do-salonu/

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów