Czym cechuje się styl skandynawski?

Aranżacja wnętrz i inspiracje

02.03.2021

Styl skandynawski zyskuje coraz większą popularność wśród projektantów i klientów. Cechuje go prostota, demokracja, minimalizm i funkcjonalność. Projekt skandynawski opiera się na założeniu, że piękno i funkcjonalność otaczających człowieka przedmiotów może być dostępna nie tylko dla warstw zamożnych, ale także dla najszerszych mas. Przyjrzyjmy się bliżej głównym cechom wnętrza w stylu skandynawskim.

1) Filozofia stylu

Styl skandynawski w takiej formie, w jakiej go dziś rozumiemy, powstał w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Po II wojnie światowej wiele materiałów, takich jak aluminium, stało się łatwiej dostępnych, a do produkcji mebli coraz częściej wykorzystywano nowe technologie.

Filozofia skandynawskiego designu opiera się na demokratycznych ideałach: mieszkańców krajów nordyckich nie cechuje pogoń za luksusem. Ponadto narody skandynawskie znane są z pełnego szacunku wykorzystywania zasobów naturalnych, co z pewnością znajduje odzwierciedlenie w ogólnej koncepcji tego stylu.

2) Wnętrza w drewnie

Skandynawski design to opowieść o wnętrzu naturalnym, a jednocześnie nowoczesnym, więc im bardziej naturalne materiały są użyte w jego projekcie, tym lepiej. Drewno, metal, kamień, papier, skóra, futro i bawełna – to podstawowa lista materiałów, które pomogą Ci stworzyć właściwą atmosferę. W przypadku podłogi lepiej wybrać parkiet lub wysokiej jakości laminat, który imituje teksturę drewna. Bardzo ważne jest, aby każdy element wnętrza był jak najprostszy i jak najbardziej naturalny. Jednak drewno we wszystkich swoich formach chyba najlepiej podkreśla charakter skandynawskiego wzornictwa.

3) Pragnienie naturalnego światła

Jednym z najważniejszych elementów skandynawskiego wnętrza jest naturalne światło. Dobrze, gdy można zainstalować duże okna, ale standardowe okna można wykorzystać do maksimum. W tym celu należy zawiesić przezroczyste zasłony lub lekkie rolety, które nie będą przeszkadzać słońcu w wejściu do pomieszczenia.

Naturalne światło można uzupełnić dużymi lampami.

4) Jasna paleta kolorów

Skandynawskie wzornictwo skłania się ku jasnym kolorom, dlatego przy dekorowaniu wnętrza warto zastosować kolory biały, beżowy, jasnoszary, bladoniebieski, zgaszoną zieleń i inne pastelowe kolory. Taka lekka paleta nie tylko podkreśla naturalność atmosfery i daje uczucie świeżości i czystości, ale także wizualnie dodaje pomieszczeniu metrów kwadratowych. Ponadto biel, beż i szarość to świetne tło dla stonowanych mebli i żywych dekoracji. Nawiasem mówiąc, bogate, soczyste odcienie są również niezbędne w skandynawskim wnętrzu: bez jaskrawych „plamek” atmosfera wyda się mdła i nudna.

5) Meble: proste, funkcjonalne i stylowe

We wnętrzu skandynawskim najważniejsza jest przestrzeń, dlatego dobór mebli wymaga specjalnego podejścia. Powinny one być praktyczne i funkcjonalne, ale jednocześnie mieć ciekawy design. Z reguły modele w jasnych, stonowanych tonach o prostej budowie, czystych liniach i minimalnej ilości elementów dekoracyjnych świetnie sprawdzają się w takich wnętrzach.

Skandynawowie to bardzo praktyczni ludzie, dlatego w ich domach często można spotkać odnowione meble, odziedziczone po starszych pokoleniach. Skandynawskie wnętrze jest nie do pomyślenia bez dużego, wygodnego fotela. Takie rzeczy nadają wnętrzu wyjątkowego poczucia solidności, komfortu i przytulności.

Warto zauważyć, że to właśnie narody północnej Europy wynalazły wielowarstwową sklejkę. Ten specyficzny materiał umożliwił ożywienie najbardziej śmiałych projektów zakrzywionych mebli.

6) Skłonność do minimalizmu

Styl skandynawski cechuje skromność i dążenie do minimalizmu. Prawdziwe skandynawskie wnętrze nigdy nie jest przeładowane przedmiotami i dekorami; tutaj nigdy nie zobaczysz kolorowego kalejdoskopu materiałów, kolorów i szczegółów. Warto jednak zauważyć, że styl skandynawski jest bardziej żywy niż minimalizm, w którym trzeba ukrywać przed oczami wszystkie przedmioty gospodarstwa domowego i utrzymywać linie w czystości. Skandynawski design niesie pozytywne emocje, lekkość i zwięzłość oraz pozwala na zastosowanie we wnętrzu niewielkiego zestawu akcesoriów i artykułów gospodarstwa domowego.

7) Eklektyzm i pragnienie eksperymentowania

Inną ważną cechą skandynawskiego wnętrza jest to, że jest bardzo żywe i eklektyczne. Nigdy nie spotkasz dwóch identycznych pokoi w stylu skandynawskim – wszystkie wnętrza są bardzo różne. Powyżej opisaliśmy główne cechy tego stylu, jednak kierując się tymi zasadami projektanci są w stanie stworzyć za każdym razem niepowtarzalne wnętrze, niepowtarzalny klimat, który będzie ucieleśniał wygodę i funkcjonalność oraz odzwierciedlał indywidualność jego właściciela.

Warto zaznaczyć, że skandynawskie wnętrza to świetne miejsce do eksperymentowania. Tutaj możesz przestawiać meble, okresowo zmieniać tekstylia, dodawać lub usuwać dodatki, jednym słowem – wnętrze bez problemu zmieni się razem z Tobą!

Styl skandynawski nie do końca do Ciebie przemawia? Lubisz bogato zdobione, eleganckie wnętrza? Koniecznie sprawdź nasz artykuł o tym, jak urządzić sypialnię w stylu glamour! https://dobrewnetrza.net/2019/07/13/sypialnia-stylu-glamour-klasa-szyk/

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów