Pompa ciepła – do jakich budynków?

Budowa i remont

01.03.2021

Tanie w eksploatacji oraz komfortowe w obsłudze ogrzewanie jest marzeniem nie tylko ludzi lubiących ułatwiać sobie życie, ale przede wszystkim zapobiegliwych. W poszukiwaniu takiego rozwiązania warto więc zastanowić się nad wyborem do tego celu pompy ciepła.

Liczenie na to, że pompa ciepła zapewni niskie koszty ogrzewania, a ponadto będzie pracować bezawaryjnie przez kilkadziesiąt lat, jest w pełni uzasadnione. Paliwa tradycyjne albo drożeją, albo są wycofywane z rynku i taka tendencja nie tylko nie osłabnie, ale będzie się ciągle powiększać. Pompa ciepła może niedługo stać się nie tyle alternatywą, ile wręcz koniecznością.

Około dwóch trzecich wszystkich kosztów utrzymania domu wiąże się z jego ogrzaniem. Przy zastosowaniu źródła ciepła taniego w eksploatacji znacznie je redukujemy. Pompa ciepła może zapewnić niskie koszty utrzymania budynku nawet przez kilkadziesiąt lat.

Pompy ciepła

Obecne dziś w handlu pompy ciepła są niezawodnym, oszczędnym, a przede wszystkim przyjaznym środowisku naturalnemu źródłem ciepła, którego przyszłość jawi się wręcz świetlanie. W znacznie nowocześniejszej i bardziej proekologicznej od Polski Szwajcarii już dziś jedna trzecia domów wyposażonych jest w pompę ciepła, ale i u nas pompy ciepła zyskują z roku na rok coraz większe grono zwolenników.

Dlaczego warto ogrzewać dom pompą ciepła?

• obniżenie kosztów budowy domu – przy wyborze pompy ciepła nie ma potrzeby budowania kominów ani magazynu na opał;

• nie ma potrzeby szukania paliwa za przystępną cenę, a przy tym tak dobrej jakości, by nie uszkadzało kotłów grzewczych;

• pompa ciepła jest nie tylko jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła, ale i niewymagającym pod względem obsługi. Wszystko sprowadza się do odpowiedniego ustawienia regulatora i dostosowania pracy instalacji do indywidualnych potrzeb;

• szybki zwrot inwestycji, który wynosi realnie od 5 do 7 lat;

• nieporównywalnie do innych źródeł ciepła długa żywotność pompy ciepła. Właściwie zainstalowana może posłużyć nawet 50 lat;

• pompa ciepła jest źródłem ogrzewania przyjaznym dla środowiska naturalnego. Dla pompy ciepła stosunkowo łatwo można uzyskać nisko oprocentowany kredyt lub dofinansowanie na inwestycję proekologiczną. Pomimo tego, że pompa ciepła jest zasilana bezpośrednio przez energię elektryczną, a ta w naszym kraju pochodzi głównie ze spalania węgla, to jednak dla uzyskania jednego kW energii cieplnej z pompy ciepła, konieczne jest spalenie znacznie mniejszej węgla niż dla uzyskania 1 kW tej samej energii z kotła/pieca elektrycznego, a zdecydowanie mniej niż w kotle węglowym;

• udział produkowanej w naszym kraju energii elektrycznej pochodzącej z biopaliw, energii słonecznej oraz z farm wiatrowych rokrocznie systematycznie wzrasta. Już w niedalekiej przyszłości pompy ciepła będą więc zasilane najprawdopodobniej wyłącznie energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, czyli tzw. zielonym prądem;

• pompa ciepła może być jedynym urządzeniem zapewniającym dopływ ciepła do ogrzania budynku (wyjątkiem jest tutaj pompa ciepła powietrze/woda), a może wydajnie współpracować także z dodatkowymi urządzeniami. Bardzo łatwo komponuje się w połączeniu z innych instalacjami, np. podłączona do kolektorów słonecznych albo do kominka z płaszczem wodnym. Pompa ciepła może także współpracować z innymi systemami grzewczymi, a więc i z kotłem gazowym, czy olejowym, a nawet na paliwo stałe;

• pompa ciepła sprawdza się także w roli odwróconej, czyli oprócz ogrzewania, może służyć jako klimatyzator i chłodzić pomieszczenia w lecie. Jest więc także użyteczna i podnosi komfort w budynku poza sezonem grzewczym;

• polityka państwa zmierza do bycia coraz bardziej przyjazną dla rozwiązań typu pompy ciepła – na Zachodzie Europy jest to dotowane, tak więc i u nas można przewidywać bezzwrotne dotacje na tego rodzaju inwestycje albo niższe taryfy dla energii elektrycznej do zasilania pomp ciepła.

pompa ciepła

Źródło: https://galmet.com.pl/pl/aktualnosci/airmax2-teraz-o-mocy-6-30kw-dla-malego-domu-i-duzej-kamienicy

Co jeszcze warto wiedzieć o pompach ciepła?

Pompy ciepła mają całe spektrum zalet, chociaż można doszukać się również pewnych mankamentów:

• ogrzewanie budynku – pompa ciepła to tzw. niskotemperaturowym źródło ciepła, a to ogrzanie wody zasilającej instalację centralnego ogrzewania do raczej niskiej temperatury, rzędu 55-65°C. Tego rodzaju temperatury wymagają zastosowania przystosowanej do tego instalacji grzewczej, np. zastosowanie ogrzewania podłogowego albo ściennego;

• dość wysoka cena inwestycji, która odstrasza, a przy nieznajomości tematu, w porównaniu do tradycyjnych źródeł ciepła wręcz bardzo wysoka. Trzeba tutaj jednak dodać, że inwestycja w pompę ciepła dość szybko się zwraca, a ponadto niebotyczna cena pompy ciepła jest tylko iluzją:
jeżeli dokładnie policzymy wydatki, to okaże się, że instalacja pompy ciepła nie jest o niebo droższa od np. kotła gazowego, czy nawet nowoczesnego kotła na paliwo stałe:

– całkowity koszt kotłowni z kotłem węglowym dwukomorowym z podajnikami wynosi ok. 27 000 zł, gdy za instalację z pompą ciepła firmy XXX możemy zapłacić zaledwie 6 000 zł więcej, bo tylko 33 000 zł. Różnica w cenie istnieje, ale czy komfort, brak konieczności zagospodarowywania miejsca na opał, etc. nie są tego warte?!

Pompa ciepła – świetna alternatywa dla ogrzewania tradycyjnego

Pompy ciepła znajdują zastosowanie zarówno w nowych, jak i w modernizowanych budynkach, a polecane są przede wszystkim jako alternatywa dla ogrzewania olejem opałowym czy gazem, gdyż dzięki temu znacznie obniżone zostają koszty pozyskania energii cieplnej. Jest wręcz idealnie dopasowanym rozwiązaniem dla budynków energooszczędnych, mających zmniejszone zapotrzebowanie na ciepło. To jest zresztą regułą, że im budynek lepiej zaizolowany, tym niższe będą koszty jego ogrzewania, a zatem utrzymania.

Korzystna współpraca w nowych domach

Pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ciepła w związku z czym instalacja grzewcza w budynku musi być do niej przystosowana. Chodzi bowiem o to, że im temperatura wody grzewczej jest niższa, tym pompa ciepła potrzebuje do pracy mniejszej ilości energii elektrycznej.

Nowy budynek mający być ogrzewany pompą ciepła powinien być wyposażony w ekonomiczne ogrzewanie podłogowe lub ścienne. W takim systemie nawet w najzimniejszych dniach w roku do zapewnienia wymaganej temperatury w pomieszczeniach powinna wystarczyć woda o temperaturze 35-40°C. Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność cieplną pozwalającą na dłuższe przerwy w pracy pompy ciepła i bez obniżenia komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Powyższe będzie optymalnym systemem, ale pompa ciepła może pracować także z grzejnikami. W tym wypadku jednak muszą być one przystosowane do stosunkowo niskiej temperatury wody grzewczej, w granicach 50-60°C. Również niestety grzejniki będą musiały być więc większe albo trzeba będzie zamontować ich klika na jedno pomieszczenie.

Pompa ciepła w budynkach modernizowanych

Pompę ciepła można zastosować również w budynkach modernizowanych, o ile zostaną one odpowiednio docieplone. Izolacja ścian zewnętrznych, wymiana okien na nowoczesne itd. spowoduje natychmiastowy spadek zapotrzebowania energetycznego na ciepło potrzebne do ogrzania takiego budynku. Dobre zastosowanie izolacji termicznych sprawi, że woda grzewcza zasilająca już istniejące grzejniki może być niższa, o temperaturze np. 55°C, a to pozwali na zastosowanie pompy ciepła bez konieczności wymiany grzejników na nowe, czy wymiany całego systemu grzewczego.

Ponadto w modernizowanych budynkach nie nie musimy rezygnować z obecnego ogrzewania kotłem gazowym, olejowym czy na paliwo stałe, gdyż pompa ciepła może współpracować z istniejącym źródłem ciepła. Trzeba jednak przeprojektować instalację tak, aby w pierwszej kolejności wykorzystywane było tańsze źródło ciepła. Odpowiedni projekt sprawi, że taka instalacja będzie pracować automatycznie.

Zaczynasz urządzać swoje wymarzone mieszkanie? Sprawdź, od czego powinieneś zacząć: https://dobrewnetrza.net/2020/12/04/projekt-mieszkania-od-zera-od-czego-zaczac/

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów