Dlaczego obicie narożnika i sofy się mechaci? Dowiedz się, jak temu zaradzić

Salon

17.11.2020

Sofy oraz narożniki tapicerowane to meble obijane najróżniejszymi rodzajami tkanin. Każdy z tych materiałów posiada inne właściwości, dlatego kupując zestaw wypoczynkowy, należy dostosować je do własnych potrzeb. Niekiedy zdarza się jednak, że piękna nowa sofa zaczyna mechacić się po kilku miesiącach użytkowania. Niestety, taki mebel wygląda mało estetycznie, a dodatkowo może w bardzo krótkim czasie przestać być dla nas użyteczny. Dlaczego jednak w niektórych przypadkach na tapicerce pojawiają się drobne zmechacenia? Jak radzić sobie z kuleczkami na tkaninie i jak im zapobiegać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule. Miłej lektury!

Dlaczego zestaw wypoczynkowy się mechaci?

Osoby, które posiadają zmechacony zestaw wypoczynkowy, z pewnością zastanawiają się, dlaczego materiał przestał być idealnie gładki. Pojawiające się na jego powierzchni kuleczki mogły powstać przez wiele czynników. Niekiedy wina stoi po stronie producenta tkaniny, jednak bardzo często jest to również wynik naszego nieświadomego użytkowania sofy czy narożnika. Jakie są zatem możliwe przyczyny mechacenia się zestawu wypoczynkowego?

zielony narożnik
Źródło: https://www.puszman.com/tivoli-i-naroznik/

Słabej jakości tkanina obiciowa

Jedną z głównych przyczyn mechacenia się zestawu wypoczynkowego jest przede wszystkim słabej jakości tkanina. Niestety wielu producentów mebli tapicerowanych stara się zachęcić klientów do zakupów poprzez oferowanie okazyjnej ceny. Takie cięcie kosztów przyczynia się jednak do używania niskiej jakości materiałów, które są zdecydowanie tańsze. Większość z nas skusi się na niską kwotę, jednak już po kilku miesiącach możemy tego żałować. Lepiej zatem wybrać sprawdzonego producenta, który współpracuje z renomowanymi dostawcami tkanin. Istnieje wtedy zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo, że obicie zacznie się mechacić. 

Niska gramatura materiału

Winowajcą mechacenia się zestawu wypoczynkowego może być także niska gramatura materiału. Jaki ma to jednak wpływ na naszą sofę czy narożnik? Każdy materiał obiciowy posiada konkretny rodzaj splotu. W niektórych przypadkach jest on luźny, w innych zdecydowanie bardziej ciasny. Gdy między poszczególnymi włóknami znajduje się za dużo wolnej przestrzeni, podczas kontaktu z innym materiałem czy np. naszym ciałem, ze splotu zaczynają wychodzić nitki, które później się rolują. Takim oto sposobem na naszym zestawie wypoczynkowym pojawiają się zmechacenia.  

Zła pielęgnacja

Następną możliwą przyczyną pojawiania się zmechaceń jest zła pielęgnacja tapicerki. Najczęściej bowiem zapominamy o tym, że o tkaniny obiciowe należy odpowiednio zadbać. Nie przykładamy zatem zbyt dużej wagi do tego, w jaki sposób usuniemy plamy czy zabrudzenia. Niestety jest to nasz wielki błąd, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi i zbyt mocne pocieranie o materiał, by na jego powierzchni pojawiły się małe kuleczki. Czasem nawet już sama woda spowoduje, że splot delikatnie się rozluźni, a co za tym idzie, także i zmechaci. 

niebieska sofa
Źródło: https://www.puszman.com/kalle-sofa/

Nieprawidłowy dobór środków piorących

Każdą sofę czy narożnik należy od czasu do czasu dokładnie wyprać. Niestety przeważnie sięgamy wtedy po dość mocne detergenty, które szybko usuwają wszelkie plamy i zabrudzenia. Musimy jednak pamiętać, że takie środki naruszają również strukturę naszej tapicerki. Lepiej zatem wybrać zdecydowanie delikatniejszy proszek czy płyn. Pomocne może okazać się również niezastąpione szare mydło, dzięki któremu doczyścimy tkaninę, nie uszkadzając jej przy tym. 

Kontakt z innymi materiałami i tworzywami

Za zmechacenia odpowiada również kontakt z innymi materiałami. Oczywiście nie unikniemy takich sytuacji, ponieważ każdego dnia wypoczywamy na sofie czy narożniku, mając założone na siebie różne rodzaje ubrań. Pamiętajmy jednak, by np. podczas rodzinnych spotkań, przykryć obicie kocem czy narzutą. Unikniemy w ten sposób przypadkowego uszkodzenia materiału, np. przez pasek u spodni czy nawet bransoletkę. Każde zaciągnięcie bądź uszkodzenie włókien może bowiem przyczynić się do powstania zmechaceń. 

Jak usunąć zmechacenia z zestawu wypoczynkowego?

Mało estetyczne kuleczki, które zdążyły się już pojawić na naszym zestawie wypoczynkowym, jesteśmy w stanie bardzo szybko usunąć. Musimy jednak zachować szczególną ostrożność, a także wykonać test w niewidocznym miejscu, tak aby zobaczyć reakcję materiału. W usuwanie zmechaceń nie wkładajmy także zbyt dużo siły, jednak przede wszystkim zaopatrzmy się odpowiednie narzędzia. Jakie?

żółty narożnik
Źródło: https://www.puszman.com/stille-naroznik/

Niezawodna golarka do ubrań

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na usunięcie zmechaceń z powierzchni naszej sofy czy narożnika jest oczywiście użycie specjalnej golarki do ubrań. Wystarczy włączyć urządzenie i wykonać kilka niezbyt mocnych ruchów. Pamiętajmy jednak o wcześniejszym upewnieniu się, że nie zniszczymy w ten sposób tkaniny. 

Maszynka jednorazowa

Alternatywą dla golarki do ubrań jest maszynka jednorazowa. Najpierw postarajmy się jednak nieco stępić ostrze, tak aby nie uszkodzić materiału. Obchodźmy się z nią niezwykle delikatnie i nie dociskajmy zbyt mocno do tapicerki. Taka pielęgnacja jest zdecydowanie bardziej pracochłonna niż wyżej wymieniony sposób z golarką, jednak przyniesie niemalże taki sam efekt. 

Pumeks

Kolejny sposób na usunięcie zmechaceń z zestawu wypoczynkowego to delikatne pocieranie o materiał pumeksem. Pamiętajmy jednak, by najpierw owinąć go np. w starą pończochę. Dzięki temu nie będzie zbyt ostry i tym samym nie zniszczymy materiału.

Porada: za samodzielne usuwanie zmechaceń zabierzmy się dopiero wtedy, gdy jest to konieczne. Nie ingerujmy w materiał także podczas trwania okresu gwarancyjnego. Może to bowiem skutkować odrzuceniem ewentualnej reklamacji. 

szara sofa
Źródło: https://www.puszman.com/riga-sofa/

Czy możemy jakoś zapobiec zmechaceniom?

Zmechaceniom materiału najczęściej możemy zapobiec. Wystarczy, że będziemy pamiętać o zasadach prawidłowej pielęgnacji. Jak zatem obchodzić się z sofą czy narożnikiem?

Nie dla mocnego pocierania o materiał

Podczas usuwania plam i zabrudzeń starajmy się unikać szorowania oraz mocnego pocierania o materiał. Używajmy tylko delikatnej ściereczki i pod żadnym pozorem nie sięgajmy po ostre gąbki czy czyściki. Wszelkie zanieczyszczenia starajmy się także wywabić, zanim zdążą przedostać się do głębszych warstw tkaniny.  

Pierz tylko w delikatnych detergentach

Do czyszczenia tapicerki należy używać wspomnianych już wcześniej delikatnych detergentów. Najlepsze będzie szare mydło bądź specjalne preparaty, które dostaniemy w większości sklepów meblowych. Dopasujmy jednak płyn czy proszek do rodzaju naszej tapicerki. Inne właściwości posiada bowiem detergent do czyszczenia weluru czy pluszu, a inne środek do klasycznych rodzajów obić. 

zielony narożnik
Źródło: https://www.puszman.com/hampton-naroznik/

Unikaj dużej ilości wody

Woda jest częstym winowajcą pojawiania się zmechaceń. Delikatnie rozluźnia ona poszczególne włókna, które następnie mogą zacząć się niszczyć. W efekcie na naszej sofie lub narożniku pojawią się mało estetyczne kuleczki. Podczas czyszczenia oraz prania używajmy zatem śladowych ilości wody. Następnie starajmy się, aby zestaw wypoczynkowy szybko wyschnął. Nie używajmy jednak do tego suszarki. 

Jakie tkaniny nie powinny się mechacić?

Osoby, które planują zakup nowego zestawu wypoczynkowego, z pewnością zastanawiają się, jakie tkaniny obiciowe wybrać. Niektóre mają bowiem tendencję do szybkiego mechacenia się, inne natomiast pozostaną w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Jakie materiały są zatem godne polecenia?

Tkaniny skóropodobne

Oczywiste jest to, że tkaniny skóropodobne nie będą się mechaciły. Posiadają bowiem całkowicie inne właściwości niż materiałowe odpowiedniki. Jeśli zatem zależy nam na wysokiej jakości mebla, warto zdecydować się na właśnie taki wariant. Pamiętajmy jednak, że skórę ekologiczną bardzo łatwo zarysować. Musimy zatem dokładnie przemyśleć swój wybór, mając na uwadze fakt, że niestety nie istnieje jeszcze żadne obicie idealne.

Tkaniny o wysokiej gramaturze

Z tkanin materiałowych najlepiej wybierać te o jak najwyższej gramaturze. Będą one dzięki temu trwałe i odporne na zniszczenia. Istnieje zatem większe prawdopodobieństwo, że posłużą nam w idealnym stanie przez przynajmniej kilka kolejnych lat. Musimy jednak pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji.

czerwona sofa
Źródło: https://www.puszman.com/adele-sofa/ 

Tkaniny pluszowe i welurowe

Osoby, które uwielbiają delikatne i miękkie w dotyku obicia, powinny zdecydować się na plusz bądź welur. Tkaniny te z pozoru mogą wydawać się ciężkie do utrzymania w czystości oraz nienagannym stanie, jednak jest to błędne przekonanie. Materiały te są bowiem bardzo dobrym wyborem, o ile oczywiście będziemy wiedzieli, jak należy się z nimi obchodzić. 

Jak widać, mechacenie tapicerki to problem, któremu jesteśmy w stanie zaradzić. Wystarczy jedynie pamiętać o wyżej wymienionych zasadach. 

Artykuł został zaczerpnięty ze strony https://puszman.com/!

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów