Dlaczego sofa skrzypi? Sprawdź możliwe przyczyny!

Salon

13.11.2020

Czy podczas oglądania telewizji lub wieczornego odpoczynku na kanapie przy każdym ruchu wasza sofa skrzypi? Ciekawym faktem jest to, że nieważne, czy producentem są zagraniczni gracze, czy polskie przedsiębiorstwo takie jak Puszman, meble tapicerowane w pewnym momencie zaczynają wydawać irytujący dźwięk. Może to być bardzo denerwujące zjawisko, szczególnie dla osób, które wykorzystują sofę również jako swoje łóżko. Jak zaradzić takiej sytuacji?

Znalezienie przyczyny skrzypienia

Pierwszy krok brzmi bardzo prosto, ale w rzeczywistości może być trudniejszy, niż się wydaje. Znalezienie przyczyny jest zawsze pierwszym krokiem mającym na celu rozwiązanie problemu – najpierw eliminujemy przyczynę, a potem walczymy z pozostałymi skutkami. Jakie są najczęściej spotykane problemy, które sprawiają, że ukochana sofa Tivoli zaczyna wydawać nieprzyjemny dźwięk?

Nóżki

Sofa Royal ma podstawę i nogi wykonane z litego drewna. I jak myślicie, co może być powodem skrzypienia? Jeśli niepoprawnie przymocujemy nogi otrzymamy niestabilną konstrukcję, w której przy każdym ruchu będą trzęsły się różne elementy, np. stelaż i sprężyny. A z czego robimy najczęściej stelaż? Z różnych rodzajów metalów, które ocierając się o siebie wytwarzają nieprzyjemny hałas.

Jeszcze inny dźwięk wydają nóżki, które ślizgają się po podłodze. Wąskie nóżki jeżdżące po śliskiej podłodze będą wydawać piskliwy dźwięk, a w dodatku mogą porysować parkiet.

Rama

Ramę budujemy najczęściej z drewnianych desek. Jej zadaniem jest utrzymanie wypełnienia sofy w jednym miejscu i stabilizacja pozycji siedzącej. Drewno w trakcie używania może się zacierać lub poluzować, co spowoduje niepotrzebny hałas.

Wypełnienie

Jak wiecie z artykułu „Rodzaje sof do salonu – który sprawdzi się najlepiej?” mamy kilka możliwości wyboru wypełnienia naszej sofy. Wśród nich możemy wymienić pianki, sprężyny, puch, granulat i rozwiązania hybrydowe. Pewnie już się domyślacie, które z nich może być winowajcą nieprzyjemnego dźwięku – sprężyny. Wraz z każdym kolejnym naciskiem sprężyny tracą swoje właściwości, niszczy się ich materiał i zaczynają trzeszczeć.

Luźna konstrukcja

Najczęściej decydujemy się na zakup kanap rozkładanych. W bardzo wielu przypadkach łóżko rozkładamy poprzez wyciągnięcie miejsca gdzie siedzimy do przodu i opuszczenie oparcia lub w analogiczny sposób. Rozkładaną konstrukcję najczęściej otrzymujemy z ruchomych elementów. I właśnie w tym miejscu mogą pojawić się problemy. Poluzowane lub nienasmarowane zawiasy sprawią, że za każdym razem gdy się opieramy lub rozkładamy łózko towarzyszyć nam może skrzypiący dźwięk. Dobrze zamontowane części nie powinny wydawać żadnego dźwięku. Co więcej, niektórzy producenci dodatkowo zabezpieczają konstrukcje filcem, tak by nie było z nią żadnych problemów.

Obicie

Najczęściej winowajcą będzie obicie ze skóry naturalnej lub jej syntetyczny zamiennik. Na samym początku warto zauważyć, że naturalna skóra wydaje taki dźwięk naturalnie – oznacza to, że nie do końca możemy z nim walczyć. Kupując sofę z naturalnym rodzajem obicia musimy być przygotowani na to, że czasem może nas irytować wydawany przez nią dźwięk. W przypadku skóry sztucznej ten problem powinien być mniejszy, ale też może występować.

Natomiast w obu przypadkach musimy być gotowani na „przyklejanie się” naszej nagiej skóry do obicia. Podczas podnoszenia kończyn będziemy słyszeć charakterystyczny dla tej sytuacji dźwięk. To zdarzenie bardziej niż bolesna dla ucha może okazać się dla naszego ciała, ponieważ towarzyszy mu uczucie niczym odrywania plastra.

Naprawa wadliwego elementu

Jak już znaleźliśmy przyczynę warto spróbować sobie jakoś z nią poradzić na początku domowymi sposobami lub później skontaktować się ze specjalistą.

Nóżki lub luźna konstrukcja

W tym przypadku możemy przykręcić luźne elementy, nasmarować głośne zawiasy. Do nóżek możemy przykleić specjalne nakładki filcowe. W ten sposób nawet, jeśli łóżko przesunie się po podłodze nie będzie wydawało żadnego dźwięku.

Obicie

Na hałaśliwe obicie jedyną możliwością będzie przykrycie go kocem, pokrowcem lub w nocy prześcieradłem. Zapewne otrzymany efekt nie da nam 100% wyciszenia, ale powinien wygłuszyć na tyle, że nie będzie to nieprzyjemne dla ucha. Jedynym innym wyjściem jest zmiana tapicerki, ale ten zabieg będzie już trochę kosztował.

Wypełnienie lub rama

Najczęściej jeśli problem leży w wypełnieniu będziemy musieli wytrzymać z hałasem lub wymienić całą sofę. Nie działa to tak samo jak w przypadku łóżek, gdzie można wymienić jeden element – ramę lub wypełnienie. O ile drobne elementy ramy można jeszcze wymienić, to wymiana sprężyn spowoduje zniszczenia tapicerki oraz wypełniania.

Jeśli kupujemy rozwiązania ze sprężynami starajmy się wybierać sprężyny kieszeniowe. W takim wypełnieniu będziemy mieć więcej gęsto ułożonych sprężyn, które są otulone „kieszonką” – stąd ich nazwa. Taki rodzaj sprężyn dużo wolniej się niszczy, ponieważ ich budowa ogranicza ich eksploatacje i dodatkowo wycisza powstałe dźwięki.

Jak kupować, aby nie było takie problemu?

Niestety nie da się zagwarantować, że wszystkie meble tapicerowane nigdy nie zaczną wydawać uciążliwego dźwięku. Przed zakupem można natomiast zwrócić uwagę na kilka kwestii, tak aby ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu.

Materiał

Jeśli nie zależy wam konkretnie na obiciu skórzanym lub emitującym skórę, a przeszkadzają wam związane z tym dźwięki zdecydujmy się na obicia materiałowe. Producenci oferują dużą gamę różnych kolorów, wzorów i dostępnych materiałów, które nie będą wydawały różnych dźwięków w trakcie korzystania z nich.

Budowa łóżka

Skrzypiące elementy konstrukcji mogą mieć wiele przyczyn powstania. Aby upewnić się, że nie czeka nas taka przyszłość powinniśmy zwrócić uwagę na kilka z nich.

Jeśli mamy taką możliwość powinniśmy na żywo sprawdzić stabilność całej konstrukcji. Czy modele wystawione w sklepie już zaczynają wydawać nieprzyjemne dźwięki? Jeśli tak, mamy podstawy do obaw i lepiej poszukać innego równie estetycznego rozwiązania niż martwić się, że zaraz nie będziemy mogli odpocząć przez irytujący skrzekot.

Kolejna rzecz to sprawdzenie, z czego zbudowane są poszczególne elementy – rama i stelaż. Czy w sytuacji, gdy jedna część zacznie działać niepoprawnie mamy możliwość jej wymiany lub naprawy? Dla przykładu, jeśli poluzuje się jedna deska ramy, czy po pierwsze, będziemy mieć do niej dostęp, a po drugie, czy możliwa będzie jej wymiana?

Kolejną ważną kwestią mogą być zasady i warunki zwrotu lub gwarancji. Przed zakupem, dla pewności przeczytajmy te zasady lub zapytajmy się sprzedawcy, jak będzie wyglądało ewentualne rozpatrzenie problemu i czy w ogóle jest to obejmowane przez gwarancję. Jeśli tak, to skoro już ją mamy, a najczęściej możemy się z nią cieszyć przez dwa lata, skorzystajmy z naszych przywilejów konsumenckich.

Montaż

Czasem problem może być spowodowany niepoprawnym montażem, a dokładniej kwestią niedokładnego montażu. Poluzowane śrubki, niedokręcony stelaż lub nierówno ułożone deski mogą sprawiać, że korzystając z sofy będziemy zużywać materiały w nieprawidłowy sposób co może spowodować niszczenie lub nieprzyjemny dla ucha dźwięk.

Większość sklepów w ramach obsługi posprzedażowej oferuje darmową dostawę i montaż sofy. Czasem lepiej jest pozwolić fachowcom zająć się naszymi meblami, w szczególności gdy nie ponosimy za to większych kosztów. Sklepy meblarskie wyposażają swoich pracowników we wszystkie potrzebne sprzęty, tak aby usprawnić proces montażu. Co więcej, doświadczenie sprawia, że wiedzą oni, jak poprawnie połączyć wszystkie części danego modelu sofy.

Jeśli przy naszym ostatnim montażu używaliśmy jednego pożyczonego śrubokręta i została nam wolna śrubka to znak, że montaż powinniśmy zostawić zawodowcom.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów