Mech, doniczki czy sztuczne rośliny? Jak wprowadzić zieleń do łazienki

Łazienka

Mech, doniczki czy sztuczne rośliny? Jak wprowadzić zieleń do łazienki

15.09.2020

Psychologowie i lekarze od lat przekonują, że zieleń w naszym otoczeniu ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ta zasada dotyczy nie tylko drzew i ogrodów, ale także roślin w budynkach. Projektanci wnętrz starają się więc wpleść zielone i najlepiej naturalne akcenty do różnych pomieszczeń. Stosunkowo rzadko rośliny widujemy jednak w łazienkach. Ale i tam możemy cieszyć się wyjątkową zielenią roślin doniczkowych, a nawet sprawić, że w łazience stanie ściana z mchu. Przedstawiamy najskuteczniejsze i najbardziej efektowne sposoby na wprowadzenie do łazienki naturalnej zieleni.

Zieleń bez światła – czy to możliwe?

Chcesz znaleźć w swojej łazience miejsce dla roślin? Największym wyzwaniem z pewnością będzie dla Ciebie panujący w niej półmrok lub ciemności. Łazienki często charakteryzują się bowiem zupełnym brakiem naturalnego światła bądź pojedynczym, niewielkim oknem. A w takich warunkach większość roślin po prostu sobie nie poradzi.

Zieleń możesz jednak wprowadzić nawet do zupełnie zaciemnionych łazienek. Rozwiązaniem jest bowiem mech na ścianę. To dekoracja wykonana ze stabilizowanych roślin – najczęściej chrobotka reniferowego lub mchów leśnych. Proces wzrostu tych roślin został zatrzymany dzięki specjalnej, bezpiecznej dla zdrowia substancji. Taki zabieg sprawia, że mech zachowuje swój wygląd i strukturę, jednocześnie nie wymaga natomiast podlewania ani przycinania. A co najważniejsze: radzi sobie nawet w pomieszczeniach, w których nie ma dostępu do światła!

Specjalistyczne sklepy oferują panele z mchu, którymi można pokryć całą ścianę w łazience lub wykonać z nich mniejsze dekoracyjne elementy. Są dostępne w różnych odcieniach zieleni. Mech sprawi, że nasza łazienka stanie się znacznie bardziej przytulna. Taki powiew natury szczególnie dobrze komponuje się z kamiennymi elementami wykończenia tego wnętrza, ale dobrze odcina się także do ceramicznych płytek czy betonów. Mech na ścianę nie wymaga pielęgnacji i będzie można cieszyć się jego zaletami przez kilka lat.

Zastanawiasz się nad oryginalną zieloną dekoracją? Koniecznie sprawdź nasz artykuł „Mech w mieszkaniu – dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Sztuczne rośliny

Alternatywą dla mchu w łazienkach bez okien mogą być sztuczne rośliny. Tego typu dekoracje cieszyły się sporym zainteresowaniem pod koniec XX wieku, choć niekoniecznie akurat w łazienkach. Imitacje pnączy czy kwiatów można umieścić w łazience, ale w porównaniu z mchem będą wyglądać zdecydowanie mniej efektownie. Nie poprawią też w żaden sposób stanu powietrza we wnętrzu.

Ogród wertykalny i rośliny doniczkowe

Inne pomysły na zieleń w łazience wymagają nieco większych okien lub sztucznego doświetlania. W tej drugiej sytuacji potrzebne jest stałe, zimne światło, które będzie włączone niemal przez cały dzień. Inaczej nawet najmniejsze rośliny, lubiące zacienione stanowiska, szybko zwiędną.

Kiedy w pomieszczeniu mamy choć trochę naturalnego światła, możemy pozwolić sobie na rośliny doniczkowe. Poza brakiem oświetlenia łazienka jest bowiem dla nich przyjaznym miejscem. Takie wnętrza cechują się dużą wilgotnością, a większość zielonych pędów dobrze rozwija się w takich warunkach. Najpopularniejszymi roślinami do łazienek są paprocie, skrzydłokwiaty i storczyki. Pojedyncze doniczki nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji, a zdecydowanie ożywią wnętrze.

Rozwiązaniem droższym i wymagającym nieco więcej czasu jest ogród wertykalny. To pionowa instalacja, która pokryje zielenią całą ścianę. Montuje się ją ze specjalnym systemem nawadniającym. Taka konstrukcja to gwarancja świeżego powietrza w łazience, ale równocześnie zestaw roślin, który potrzebuje sporych ilości światła.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów