Wentylacja pomieszczeń – dlaczego jest tak ważna?

Funkcjonalne mieszkanie

14.08.2019

Współczesne budynki są tworzone z coraz bardziej nowoczesnych materiałów, które mają zapewnić jak najmniejsze straty ciepła i zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie. Ściany, okna czy drzwi są coraz szczelniejsze, w związku z czym przepuszczają coraz mniej powietrza. Dlatego szczególnie ważną funkcję pełnią wentylatory. Sklep z akcesoriami do wentylacji i klimatyzacji to dobre miejsce, by zaopatrzyć się w wentylator wywiewny czy wentylator nawiewny. Dlaczego jednak wentylacja pomieszczeń jest tak ważna?

Główne zadania wentylacji

Polskie słowo “wentylacja” pochodzi od łacińskiego “ventilatio”, dosłownie oznaczającego “przewietrzanie”. Zadaniem wentylacji w pierwszej kolejności jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniu. Układy wentylacyjne spełniają tę funkcję poprzez usuwanie z wnętrza zanieczyszczonego powietrza i dostarczenie w zamian czystego. Ten proces powinien poprawić warunki termiczne w pomieszczeniu, ale także wpłynąć na parametry związane z wilgotnością. Według norm obowiązujących w Polsce w wentylację musi być wyposażony każdy dom.

Rodzaje wentylacji

Sposoby wentylacji pomieszczeń można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy to wentylacja naturalna, nazywana również grawitacyjną. W tym procesie wykorzystywana jest różnica gęstości między zimnym powietrzem na zewnątrz a ciepłym, które znajduje się w pomieszczeniu. Zimne spływa do środka przez nawiewniki, a po zmieszaniu z ciepłym opuszcza wnętrze przez kratki wentylacyjne.

Drugi rodzaj wentylacji jest nazywany mechaniczną. Jej główny element to rekuperator, czyli centrala wywiewno-nawiewna. Filtruje on świeże powietrze zasysane z zewnątrz i rozprowadza kanałami do pomieszczeń. Powietrze ze środka jest wyciągane przez urządzenie napędzane energią elektryczną, ale zanim zostanie usunięte z budynku, oddaje swoje ciepło. W wentylacji mechanicznej przydadzą się wentylatory wywiewne i nawiewne, pozwalają one kontrolować wymianę powietrza.

Nieprawidłowa wentylacja – zagrożenia

Niesprawny system wentylacji pomieszczeń ma zły wpływ zarówno na sam budynek, jak i na przebywających w nich ludzi. Niewystarczająca wentylacja może sprawić, że w pomieszczeniu zacznie gromadzić się wilgoć, która przyczynia się do niszczenia wyposażenia i samej konstrukcji. We wnętrzach może pojawić się również pleśń. W źle wentylowanych pomieszczeniach szybciej wzrasta poziom dwutlenku węgla. Ich mieszkańcy często skarżą się na zmęczenie i bóle głowy, są też bardziej narażeni na alergie oraz choroby układu oddechowego. Zaniedbana wentylacja nie tylko nie spełnia swojego zadania, ale może też być źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów