wentylacja

Współczesne budynki są tworzone z coraz bardziej nowoczesnych materiałów, które mają zapewnić jak najmniejsze straty ciepła i zmniejszyć zapotrzebowanie na ogrzewanie. Ściany, okna czy drzwi są coraz szczelniejsze, w związku z czym przepuszczają coraz mniej powietrza. Dlatego szczególnie ważną funkcję pełnią wentylatory. Sklep z akcesoriami do wentylacji i klimatyzacji to dobre miejsce, by zaopatrzyć się w wentylator wywiewny czy wentylator nawiewny. Dlaczego jednak wentylacja pomieszczeń jest tak ważna?

Główne zadania wentylacji

Polskie słowo “wentylacja” pochodzi od łacińskiego “ventilatio”, dosłownie oznaczającego “przewietrzanie”. Zadaniem wentylacji w pierwszej kolejności jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniu. Układy wentylacyjne spełniają tę funkcję poprzez usuwanie z wnętrza zanieczyszczonego powietrza i dostarczenie w zamian czystego. Ten proces powinien poprawić warunki termiczne w pomieszczeniu, ale także wpłynąć na parametry związane z wilgotnością. Według norm obowiązujących w Polsce w wentylację musi być wyposażony każdy dom.

Wentylator do domu i biura – wybieramy odpowiedni dla Ciebie! Sprawdź i wybierz dla siebie.

Rodzaje wentylacji

Sposoby wentylacji pomieszczeń można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy to wentylacja naturalna, nazywana również grawitacyjną. W tym procesie wykorzystywana jest różnica gęstości między zimnym powietrzem na zewnątrz a ciepłym, które znajduje się w pomieszczeniu. Zimne spływa do środka przez nawiewniki, a po zmieszaniu z ciepłym opuszcza wnętrze przez kratki wentylacyjne.

Drugi rodzaj wentylacji jest nazywany mechaniczną. Jej główny element to rekuperator, czyli centrala wywiewno-nawiewna. Filtruje on świeże powietrze zasysane z zewnątrz i rozprowadza kanałami do pomieszczeń. Powietrze ze środka jest wyciągane przez urządzenie napędzane energią elektryczną, ale zanim zostanie usunięte z budynku, oddaje swoje ciepło. W wentylacji mechanicznej przydadzą się wentylatory wywiewne i nawiewne, pozwalają one kontrolować wymianę powietrza.

Nieprawidłowa wentylacja – zagrożenia

Niesprawny system wentylacji pomieszczeń ma zły wpływ zarówno na sam budynek, jak i na przebywających w nich ludzi. Niewystarczająca wentylacja może sprawić, że w pomieszczeniu zacznie gromadzić się wilgoć, która przyczynia się do niszczenia wyposażenia i samej konstrukcji. We wnętrzach może pojawić się również pleśń. W źle wentylowanych pomieszczeniach szybciej wzrasta poziom dwutlenku węgla. Ich mieszkańcy często skarżą się na zmęczenie i bóle głowy, są też bardziej narażeni na alergie oraz choroby układu oddechowego. Zaniedbana wentylacja nie tylko nie spełnia swojego zadania, ale może też być źródłem nieprzyjemnego zapachu.