Dobre wnętrza

Jak urządzić kuchnię otwartą na salon?

Kuchnia

Jak urządzić kuchnię otwartą na salon?

01.08.2018

Kuchnia oraz salon to dwa najważniejsze miejsca w domu, w których toczy się życie całej rodziny. Połączenie tych dwóch pomieszczeń w jedno sprawia, że możemy jednocześnie gotować, odpoczywać i jeść wspólne posiłki. Podpowiadamy w jaki sposób oddzielić kuchnię od salonu.

Wyspa w otwartej kuchni

Wszystkie niezbędne urządzenia kuchenne mogą zmieścić się na dużej, wielofunkcyjnej wyspie. Rozwiązanie to jest atrakcyjne dla nowoczesnych domów oraz mieszkań, w których otwartą przestrzeń kuchenną chcemy w sposób estetyczny oddzielić od salonu. Do współczesnych wnętrz bardziej pasuje zatem wyspa kuchenna niż ciąg szafek i blatów ustawionych pod ścianami. Jeśli zdecydujemy się jednak na ustawienie sprzętów na obrzeżach kuchni, wyspa może stanowić zaproszenie do wspólnego gotowania i pełnić funkcję blatu roboczego. Co więcej, w celu przedłużenia wyspy i zwiększenia ilości miejsca dla gości, możliwe jest dostawienie pasującego stołu. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na stoły drewniane na zamówienie, który dopełni aranżację przestrzeni.

Aneks kuchenny

Popularność aneksów kuchennych wciąż rośnie i śmiało można powiedzieć, że stały się one nowym standardem w projektowaniu wnętrz. Aneksy świetnie wpisują się we współczesne pomieszczenia, dzięki którym salon otwiera się na kuchnię i tworzy spójną całość. Projekt aneksu kuchennego powinien zachowywać odrębność wszystkich stref w pomieszczeniach. Przestrzenie powinny płynnie się przenikać i estetycznie łączyć, jednak funkcje obu pomieszczeń powinny zostać zachowane. Strefę kuchenną oddzielić można za pomocą barku lub wspomnianej wcześniej wyspy, które stanowić będą jej granicę. Dzięki ustawieniu odpowiednich krzeseł przy barze lub wyspie możemy stworzyć strefę śniadaniową lub rezygnując z nich, zachować odpoczynkowy charakter salonu, organizując w barku miejsce na książki.

Oddzielenie przestrzeni stołem

Umiejętne oddzielenie kuchni od salonu pozwala zachować estetykę, schludność oraz funkcjonalność obu pomieszczeń. Elementem oddzielającym te dwa otwarte na siebie wnętrza może być stół okrągły rozkładany, który zapewni niezależność pomieszczeń oraz będzie stanowił dodatkowe miejsce dla rodziny i gości. W sklepach dostępnych jest wiele modeli stołów do kuchni i jadalni, natomiast wydaje się, że stół na zamówienie stanowi najlepszy wybór. Jego rozmiary oraz kształt można bowiem dokładnie dopasować do wydzielonej przestrzeni pomiędzy kuchnią a salonem, tak, aby nie zabierał on zbyt dużo miejsca i pełnił w kuchni jednocześnie rolę jadalni.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów