Jak optycznie powiększyć wnętrze – podstawowe triki

Funkcjonalne mieszkanie

13.06.2017

Jak wskazują statystyki, Polacy zdecydowanie częściej decydują się na zakup małych mieszkań. W przypadku aranżacji takich wnętrz, duże znaczenie ma przemyślana organizacja przestrzeni. Przedstawimy Wam kilka sposobów, jak optycznie powiększyć wnętrze.

1.Kolory

Przede wszystkim należy stosować jasne kolory. Tylko takie barwy rozpromienią wnętrze. Oczywiście najlepszym wyborem będzie kolor biały, ale również delikatne pastele spełnią swoją rolę powiększającą. W miarę możliwości warto zdecydować również na podłogę w jasnych odcieniach. Stosując połyskujące desenie, jeszcze bardziej pogłębimy efekt powiększenia.

2. Lustra

Warto je wieszać nie tylko w tak oczywistych miejscach jak przedpokój i łazienka. Lustra są najskuteczniejszym sposobem na dodanie pomieszczeniu głębi. Te pionowe, optycznie podwyższą, a te poziome, znacznie wydłużą pokój. Należy jednak pamiętać, że najlepszy efekt powiększenia zyskamy wybierając lustro z możliwie prostą ramą. W przypadku szerokich, mocno żłobionych i ciemnych obramowań nie trudno o wprowadzenie niepotrzebnej ciężkości.

3. Materiały

Przede wszystkim powinny być zwiewne, cienkie i półprzezroczyste. Takie firanki czy zasłony nadadzą wnętrzu lekkości i przepuszczą dużo światła, co również stanowi kluczową rolę w powiększaniu pomieszczeń. W przypadku mebli zalecany jest plastik i szkło. Są to tworzywa wykorzystywane najczęściej w stylu minimalistycznym. Warto również utrzymywać spójną kolorystykę. Całość wyposażenia powinna być jasna i zamykać się maksymalnie w 3 różnych barwach. Zdecydowanie należy unikać wszelakich wzorów.

4. Dodatki

Tutaj panuje zasada „im mniej, tym lepiej”. Nadmiar szpargałów może wprowadzić efekt ciężkości i przytłoczyć wnętrze. Pozostając przy minimalizmie w stosowaniu dodatków łatwiej zachować estetykę. Wrażenie zorganizowania i porządku również wpływa na wrażenie lekkości. Wybierając dodatki warto zdecydować się na te, które odbijają światło i lekko połyskują. Tu znowu świetnie nada się plastik, ale także szkło.

5. Oświetlenie

Jeśli w Twoim małym pomieszczeniu znajdują się duże okna, wpuszczające sporo naturalnego światła, to część pracy masz już za sobą. Bogate oświetlenie znacznie powiększy każdy pokój. Pamiętaj jednak, aby nie zasłaniać okien ciężkimi, nieprzezroczystymi zasłonami! W przypadku światła sztucznego najlepiej zdecydować się na lampy, które w pełni przepuszczają lub nawet jeszcze bardziej rozpraszają światło. Świetnie spiszą się lampy szklane lub wykonane z drobnych kryształków. Decydując się na lampę stojącą, najlepiej wybierz smukłą, z abażurem o jasnych barwach.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów