Artykuł sponsorowany
03.09.2024
Domy w tradycyjnej technologii murowanej cieszą się nieustającą popularnością od wielu lat, szczególnie w Polsce. Obecnie coraz częściej można jednak zaobserwować różne alternatywy dla budynków wznoszonych z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych czy silikatów. Do takich rozwiązań należą chociażby domy modułowe i prefabrykowane, które są bardziej nowoczesne oraz posiadają wiele istotnych zalet użytkowych. Warto jednak pamiętać, że ich przewaga nad tradycyjnymi budynkami murowanymi nie występuje we wszystkich aspektach.
Domy w technologii murowanej mogą przede wszystkim powstawać z różnych materiałów, takich jak beton, ceramika czy silikaty. Budową takich konstrukcji zajmuje się wiele wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, o ułatwia znalezienie profesjonalnej ekipy. Domy murowane charakteryzują się dużą żywotnością w długiej perspektywie czasu, przez co stanowią opłacalne rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia. Obiekty takie mogą posiadać nieregularne, skomplikowane bryły. Do ich zalet należy też wysoka odporność na ogień. Technologia murowana ma jednak pewne wady. Do kluczowych zaliczyć można długi czas budowy, ponieważ inwestycja często musi być rozplanowana nawet na dwa lata. Kwestia ta wynika z konieczności dostosowania prac budowlanych do zmiennych warunków atmosferycznych.
Jedną z najpopularniejszych alternatyw dla technologii murowanej są rozwiązania modułowe. Budowa domu taką metodą przebiega bardzo szybko, ponieważ obiekt może być gotowy do zamieszkania już w ciągu kilku tygodni. Wynika to z faktu, że budynek powstaje z przygotowanych wcześniej modułów. Komponenty te powstają w zakładzie produkcyjnym i dysponują niezbędnymi elementami instalacyjnymi, które wystarczy złożyć w całość. W technologii modułowej wykonać można nawet dom pod klucz, czyli gotowy do zamieszkania. Do produkcji elementów wykorzystuje się chociażby beton, stal czy keramzyt. Budowa domu pod klucz metodą modułową najczęściej dotyczy nowoczesnych i modernistycznie zaprojektowanych obiektów, zwykle zakończonych dachem płaskim. Z wyborem tego rozwiązania wiążą się jednak pewne minusy. Technologia jest stosunkowo nowa i zajmuje się nią niewiele firm, a koszty produkcji modułów są dość wysokie.
Innym rozwiązaniem alternatywnym dla budynków murowanych jest technologia prefabrykatów. W tym przypadku budowa domów pod klucz również odbywa się z wykorzystaniem gotowych elementów, jednak nie mają one formy modułowej. Prefabrykaty najczęściej powstają z drewna i betonu, a następnie są transportowane na miejsce budowy oraz montowane. Technologia ta zapewnia szybki czas realizacji, a także względnie niski koszt inwestycji. Domy prefabrykowane mogą powstawać niezależnie od warunków atmosferycznych, a przy tym charakteryzują się wysoką energooszczędnością. Warto jednak pamiętać, że zastosowanie prefabrykatów nie zawsze jest możliwe. Wynika to z ograniczeń co do umiejscowienia obiektu, czyli lokalizacji. Domy takie cechują się też gorszą akustycznością i niższą trwałością
O wyborze konkretnej technologii budowy domu powinny zadecydować indywidualne oczekiwania, potrzeby i preferencje inwestora. Warto też wziąć pod uwagę możliwości finansowe czy specyfikę działki, na której planowane jest wzniesienie budynku. Najbardziej tradycyjny charakter i konwencjonalny wygląd zapewniają domy murowane, które też pozwalają na realizację bardziej niestandardowych i spersonalizowanych projektów. Obiekty modułowe zapewniają z kolei znacznie szybszy czas realizacji, a przy tym cechują się bardziej nowoczesnym designem i są propozycją bardziej zoptymalizowaną kosztowo. Do atrakcyjnych rozwiązań należą też domy prefabrykowane, które zapewniają optymalny kompromis między ceną a efektywnością energetyczną. Pomoc w wyborze najlepszej technologii może zaoferować doświadczona firma budująca domy, taka jak New-House. Na stronie https://new-house.com.pl/ dostępne są wszystkie szczegóły dotyczące usług.
Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów