Dobre wnętrza

Jak połączyć panele ogrodzeniowe?

Ogród i taras

Jak połączyć panele ogrodzeniowe? Poradnik

07.01.2025

Panele ogrodzeniowe to sposób na bardzo estetyczną, a zarazem solidną barierę wokół posesji. Bogaty wybór materiałów i kolorów sprawia, że dzięki nim można również postawić barierę bardzo dobrze dopasowaną do charakteru i aranżacji działki. Popularności panelom dodaje również fakt, że przy odrobinie umiejętności i zaangażowania w wielu przypadkach można je zamontować samodzielnie. Jak połączyć panele ogrodzeniowe? Podpowiadamy, jak radzić sobie z panelami z różnych materiałów!

Jak połączyć panele ogrodzeniowe metalowe?

Zdecydowanie najpopularniejszym typem ogrodzenia panelowego są elementy wykonane z metalu. Panele ogrodzeniowe ocynkowane, chronione w ten sposób przed korozją, występują w dwóch wersjach. Pierwsza to proste panele 2D, druga to panele 3D z charakterystycznym przetłoczeniem.

Jak połączyć panele ogrodzeniowe ocynkowane? Każdy z nich musi być z dwóch stron przytwierdzony do słupka. Będą do tego potrzebne obejmy, śruby oraz nakrętki. Obejma to obręcz zakładana na słupek, która “łapie” końcówkę panelu. Wspomniana śruba pozwala na przytwierdzenie elementu. Najlepiej używać do tego zrywalnych nakrętek.

Prawie każdy panel trzeba “złapać” z dwóch stron. Dlatego do montażu potrzebne Ci będą trzy rodzaje obejm – startowe, pośrednie oraz narożne. Przytwierdza się je do odpowiednich słupków. Łączenie paneli ocynkowanych ze słupkami jest proste, ale, zwłaszcza przy długich ogrodzeniach, dość czasochłonne.

Objemy startowe, jak sama nazwa wskazuje, mocuje się do pierwszego panelu, rozpoczynającego ogrodzenie. Pośrednie mają łączenie ze śrubą z obu stron, a narożne – również z obu, jednak łączenia są ustawione do siebie prostopadle. Tym samym idealnie nadają się do przytwierdzania elementów ustawionych do siebie pod kątem 90 stopni. Jak z ich pomocą połączyć panele ogrodzeniowe?

  1. Załóż obejmę startową na pierwszy słupek. Chwyć panel w miejscu książeczki i umieść ją wewnątrz obejmy. Następnie w otwór wkręć śrubę, dokręcając ją najpierw ręcznie, a potem dokładnie za pomocą wkrętarki.
  2. Tę samą czynność powtórz z kolejnymi obejmami – drugą i, jeśli potrzeba, trzecią. Tutaj warto zaznaczyć, że na dwa elementy zaleca się mocować panele mające 150-160 centymetrów. Do wyższych rekomendowane są trzy złącza.
  3. Przy montażu na słupku pośrednim zadanie jest jeszcze prostsze, ponieważ obejma składa się z dwóch części. Wystarczy przyłożyć obie części obejmy z obu stron słupka i skręcić je śrubą. Jeśli używasz trzech obejm, zacznij od środkowej. Ułatwi to odpowiednie ustawienie panelu.
  4. Montując panele metalowe, zdecyduj też, czy śruby będą widoczne od wewnętrznej strony ogrodzenia, czy od zewnątrz. Najczęściej wybierana jest pierwsza opcja. Wtedy zewnętrzna strona ogrodzenia wygląda nieco bardziej estetycznie.

Alternatywny sposób na łączenie metalowych paneli to użycie zaciskarki i spinek nierdzewnych. Zaciskarka łapie końcówki dwóch sąsiednich przęseł. Spinki są uniwersalne, zaciskarkę trzeba dobrać do średnicy prętów w panelach. Do łączenia elementów zaleca się użycie przynajmniej trzech spinek. Musisz jednak kontrolować, czy w Twoim przypadku nie będzie potrzebna większa ich ilość.

Co ciekawe, w ten sposób nie musisz używać słupków pośrednich. Możesz nawet zrezygnować z tych narożnych. Spinami z łatwością połączysz bowiem także panele pod kątem 90 stopni. Takie połączenia, ze względu na mniejszą ilość słupków, są jednak mniej solidne. Ogrodzenie może więc być mniej trwałe.

Jak połączyć drewniane panele ogrodzeniowe ze słupkami?

jak połączyć drewniane panele ogrodzeniowe
Drewniane panele mogą stworzyć stylowe ogrodzenie.

Bardziej oryginalne pomysły na ogrodzenie mogą się urzeczywistnić dzięki drewnianym panelom. W zależności od rodzaju zamówionych elementów możesz z nich bowiem stworzyć pełen płot lub ażurową, mocno prześwitującą barierę z ciekawymi wzorami.

Jak połączyć panele ogrodzeniowe z drewna? W tym przypadku potrzebne będą najczęściej drewniane słupki. Najczęściej osadza się je w podłożu przy pomocy specjalnych metalowych kotew.

Wbija się je w ziemię, a następnie osadza w nich słupki. Po włożeniu słupka do kotwy należy przykręcić go wkrętami. Trzeba przy tym pamiętać, by zachować pion – na każdym etapie pracy warto sprawdzać to poziomicą.

Same panele łączy się ze słupkiem przy pomocy specjalnych łączników. To kawałki metalu wygiętego do kąta 90° z otworami na wkręty. Najlepiej użyć trzech takich łączników z każdej strony panelu – wtedy będzie solidnie się trzymać. Czasami można spotkać się z panelami drewnianymi przykręcanymi do słupka długimi wkrętami, ale to nieco mniej stabilne rozwiązanie. Niekiedy wykorzystywane są także nity.

Niezależnie od tego, na jaki sposób montażu się zdecydujesz, pamiętaj o jednym ważnym szczególe – panele drewniane nie powinny bezpośrednio dotykać podłoża.

Jak zamontować panele betonowe?

Tym, którzy chcą się naprawdę mocno odgrodzić od świata, podobają się panele betonowe. W tym przypadku do montażu nie potrzeba żadnych dodatkowych obejm czy łączników. Betonowe słupki do takich barier mają specjalne szczeliny, w które wpuszcza się panele.

Problemem jest co innego: waga paneli. Ze względu na nią samodzielne łączenie ich ze słupkami jest niemal niemożliwe, chyba że posiadasz akurat przed domem niewielki dźwig. Kiedy już jednak uda się podnieść panel i umieścić jego końcówkę w szczelinie, więcej pracy nie potrzeba.

Podsumowanie: jak połączyć panele ogrodzeniowe, by dobrze się trzymały?

Jeśli zastanawiasz się, jak połączyć panele ogrodzeniowe, w przypadku elementów metalowych i drewnianych masz do wyboru po dwie metody. Panele ocynkowane możesz połączyć za pomocą obejm i śrub, a także zaciskarek i spinek. Drewniane elementy najczęściej przytwierdza się do słupków na metalowych łącznikach, ale możesz też po prostu użyć długich wkrętów. Przy ogrodzeniu betonowym panele wpuszcza się w szczeliny w słupkach, ale potrzeba do tego sprzętu do unoszenia paneli.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów