Artykuł sponsorowany
28.08.2024
Niewielkie wnętrza wymagają specjalne potraktowania, by zagwarantować użytkownikom wysokiego komfortu i funkcjonalności przestrzeni. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń domowych, w tym przedpokojów. Często traktuje się je jako dodatek, pełnią jednak ważną rolę w domu lub mieszkaniu – w końcu to właśnie do nich trafiamy zaraz po przekroczeniu progu drzwi wejściowych.
Jak zatem zaplanować ciekawy i wygodny przedpokój? Co powinno do niego trafić, a czego lepiej unikać? Kilka pomysłów na modne wnętrze znajdziecie poniżej.
Przedpokój to niedoceniana choć wyjątkowa przestrzeń. Jak już wspomnieliśmy – to właśnie do niego wchodzimy, gdy tylko przekroczymy próg domu lub mieszkania. W pewnym stopniu pełni zatem zadania reprezentacyjne i stanowi przedsmak całej aranżacji danego lokalu mieszkalnego – powinien być zatem spójny wizualnie z pozostałymi wnętrzami.
Nie zapominajmy jednak też o tym, że przedpokoje pełnią szereg funkcji praktycznych. To w nich tworzy się garderobę na odzież wierzchnią i obuwie, z których korzysta się, wychodząc z domu. To również w tej części domu lub mieszkania przechowuje się przedmioty, na które zabrakło miejsca w innych przestrzeniach. Z tego też względu przydają się w nim rozmaite szafy, szafki i półki.
Co zrobić jednak, jeśli nie dysponuje się dużym metrażem? Na szczęście istnieje sporo sposobów na wygodne i stylowe urządzenie nawet mniejszych przedpokojów.
O czym pamiętać, gdy projektuje się ciasny przedpokój? Przede wszystkim warto kierować się podstawową zasadą, czyli mniej znaczy więcej. W tym przypadku nowoczesny minimalizm może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Ograniczenie przedmiotów i wyposażenia do minimum, a także postawienie na proste, niezbyt przytłaczające, neutralne wizualnie meble, sprawia, że miejsce staje się przyjaźniejsze dla użytkowników.
Ważny jest także dobór materiałów i kolorów. Warto stawiać na gładkie powierzchnie, najlepiej utrzymane w jasnych odcieniach: bieli, szarości, beżu, przełamanych detalami w kontrastowych barwach lub materiałami w naturalnym kolorze. Powinno się unikać bardzo wzorzystych elementów. Jeśli już pragnie się wprowadzić desenie ozdobne, dobrym pomysłem są motywy geometryczne, a najlepiej pionowe lub poziome pasy, dzięki którym pomieszczenie może wydać się optycznie wyższe lub szersze. Kolejnym sposobem na wizualne powiększenie przedpokoju jest postawienie na połyskujące powierzchnie. Mogą to być mocno wypolerowane metale, lakierowane drewno, ale też wręcz nieodzowne w przedpokojach lustra, jak choćby te oferowane przez LED-Lustra.
Czym się kierować, gdy dobiera się wyposażenie do ciasnego przedpokoju? W tej kwestii również powinno się stawiać na minimalizm, czyli proste, nowoczesne konstrukcje geometryczne, o gładkiej, nienachalnej formie. Idealnie sprawdzają się szafki i szafy wnękowe z drzwiami przesuwnymi, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie całopostaciowych luster naściennych z własnym podświetleniem LED. Niekiedy zamiast na ścianach montuje się je na drzwiach szaf – to sposób na jeszcze lepsze użycie dostępnej przestrzeni.
Wygodny przedpokój wcale nie musi być duży i przestronny. Nawet mały metraż bywa piękny i funkcjonalny, choć jego zaprojektowanie może wydawać się bardziej skomplikowane. Warto jednak podjąć to wyzwanie – dla własnej korzyści i zachwytów wszystkich odwiedzających nas gości.
Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów