Dobre wnętrza

Pranie kołdry – jak robić prawidłowo?

Kołdry

Pranie kołdry – jak robić prawidłowo?

11.03.2024

Może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale pranie kołdry, jest tak samo ważne, jak pranie pościeli. Pranie kołdry to bardzo ważna czynność, ponieważ dzięki temu usuwa się bakterie, zarazki oraz różnego rodzaju pyłki kurzu, które gromadzą się na produkcie. W tym artykule dowiesz się, jak to prawidłowo wykonywać tę czynność, aby kołdra była zawsze świeża i pachnąca. 

Jak często prać kołdrę? 

Aby kołdra była jak nowa i bezpiecznie się w niej spało należy ją prać co najmniej co 6 miesięcy. Pranie kołdry w pralce sprawia, że oczyścisz ją z różnego rodzaju bakterii, drobnoustrojów, wirusów oraz Twojego własnego naskórka, który także gromadzi się na kołdrze. 

Częstotliwość prania kołdry zależy także od pory roku. W letnie dni, kiedy temperatury w nocy są wyższe, a skóra bardziej się poci, zaleca się prać ją częściej, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Zimą natomiast kołdrę można prać dużo rzadziej, ponieważ temperatury są niższe, a nasze ciało nie poci się, aż tak, jak latem. 

Częściej należy prać kołdrę także, kiedy zmagasz się z alergią. Tutaj zaleca się wykonać tę czynność co najmniej raz w miesiącu. Poprawi to jakość spania oraz usunie bakterie, które mogą pogorszyć stan zdrowia alergika. 

Pamiętaj także, aby prać kołdrę po chorobie, ponieważ wszystkie wirusy i bakterie pozostają na materiale. Aby się ich pozbyć, wystarczy uprać i wysuszyć kołdrę i będzie znowu gotowa do użytkowania. 

Dobrym pomysłem oprócz prania jest także regularne wietrzenie kołdry. Wystarczy ją wystawić na zewnątrz na kilkanaście minut, aby pościel się odświeżyła. Najlepiej robić to rano, kiedy temperatura nie jest jeszcze wysoka. Chłodne powietrze sprawi, że kołdra będzie pachnieć świeżo. 

Pranie kołdry puchowej 

Aby dobrze wyprać kołdrę puchową, musisz ustawić temperaturę swojej pralki na 40 stopni Celsjusza. Jest to optymalna temperatura prania. Jednak jeśli chcesz pozbyć się wszelkich bakterii, to musisz wybrać program, który umożliwi Ci pranie w 60 stopniach Celsjusza. 

W przypadku kołdry puchowej trzeba uważać na to, aby się nie zbiła podczas procesu prania, dlatego ważne jest, aby wybrać program, który nie będzie miał wirowania. Dzięki temu wsad w kołdrze nie zbije się, tylko będzie dalej równomiernie rozmieszczony. Pranie kołdry puchowej nie jest trudne. Należy tylko pamiętać o odpowiedniej temperaturze oraz programie bez wirowania. 

Po praniu należy rozwiesić ją w przewiewnym miejscu, aby dokładnie wyschła. Nie pozostawiaj jej w pralce, aby wyschła, ponieważ takie zachowanie wpływa negatywnie na strukturę całej kołdry. 

Pranie kołdry - jak dobrze to zrobić

Pranie kołdry z pierza 

Jeśli chodzi o kołdrę z pierza, to trzeba na początku podkreślić, że jest to rodzaj naturalnego wypełnienia. Jeśli chodzi o temperaturę prania, to najlepiej sprawdzić na początku metkę przy produkcie od producenta. Najczęściej tego typu kołdry pierze się w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że często tego typu produkt może być bardzo delikatny i w tym przypadku warto wybrać program o temperaturze 40 stopni Celsjusza.

Jeśli chcesz dobrze wyprać swoją kołdrę z pierza unikaj proszków do prania. Wpływa on negatywnie na pierz. Lepiej postawić na płyn zmiękczający lub specjalnie preparaty, które są przeznaczone do prania pierza. Ważne jest, aby wypełnienie kołdry nie zbiło się podczas procesu prania, dlatego do bębna pralki możesz wrzucić piłeczki tenisowe. Zapobiegną zbiciu pierza, a ty będziesz mógł dalej cieszyć się idealną kołdrą. 

Prawidłowe pranie kołdry z pierza jest istotne, ale należy także pamiętać o odpowiednim suszeniu. Takie wypełnienie wymaga przewiewnego i ciepłego miejsca. Jeśli nie zapewnisz takich warunków, to kołdra dobrze nie wyschnie i możliwe, że pojawi się na niej pleśń oraz będzie nieprzyjemnie pachnieć.  

Pranie kołdry antyalergicznej 

Kołdry antyalergiczne są dostosowane do prania ich w wysokiej temperaturze. Wszystko po to, aby usunąć wszelkiego rodzaju bakterie, wirusy i roztocza, które mogą zagrażać alergikowi. 

Aby pozbyć się tych elementów z kołdry, należy ją prać w co najmniej 60 stopniach Celsjusza. Przy niższej temperaturze nie pozbędziesz się roztoczy i innych bakterii, które mogą utrudniać alergikowi sen i wywołać u niego różnego rodzaju reakcje. 

Pranie kołdry z wypełnieniem syntetycznym 

Jeśli posiadasz kołdrę z wypełnieniem syntetycznym, to warto ustawić temperaturę prania na 60 stopni Celsjusza. Mimo że jest to standardowa temperatura, to warto zapoznać się z informacjami na metce od producenta. Pościel możesz także tylko odświeżyć i w tym przypadku wystarczy 40 stopni Celsjusza. 

W przypadku kołdry z wypełnieniem syntetycznym warto pamiętać, aby nie używać proszków do prania, ponieważ mogą one gromadzić się we wnętrzu kołdry. Dlatego też warto użyć płynu lub żelu piorącego, które spełnią swoje zadania. 

Jeśli chodzi o suszenie kołdry po jej upraniu, to wystarczy powiesić ją na zewnątrz w słoneczny dzień. Wtedy na pewno szybko będzie gotowa do użytkowania. 

Pranie kołdry w pralce – jaki program?

Jeśli zastanawiasz się, jaki program ustawić podczas prania kołdry, to odpowiedź jest prosta. Wszystko zależy od tego, jaka temperatura widnieje na metce, która jest dołączona do kołdry od producenta. Jeśli chcesz, aby produkt był zawsze w idealnej kondycji i posłuży Ci przez kilka lat, to powinieneś dostosować program pralki do informacji na metce. 

Pranie kołdry w pralce - jaki program

Skutki złego prania pościeli 

Pranie kołdry z pralce może mieć także swoje złe skutki. Może się tak zdarzyć, jeśli nie zastosujesz się do instrukcji podanych przez producenta na metce. Osoba produkujące dany produkt wie dokładnie, jakie warunki będą najlepsze. Nieodpowiednie pranie może pogorszyć jakość kołdry oraz doprowadzić do szybszego zużycia się pościeli. 

Pranie połączone jest także z suszeniem. Nieprawidłowe suszenie może także wywołać negatywne skutki, takie jak nieprzyjemny zapach lub nawet pleśń. Dlatego warto prać pościel w ciepłe dni, kiedy masz pewność, że szybko i dokładnie wyschnie. 

Pozostawienie kołdry w bębnie pralki może także często prowadzić do zbicia się wypełnienia. Przez to komfort spania będzie dużo mniejszy. Może się zdarzyć, że będziesz musiał nawet zakupić nowy produkt. Dlatego pamiętaj o wyciągnięciu kołdry z bębna pralki. 

Pranie kołdry – cena 

Jeśli nie chcesz prać kołdry samodzielnie w domu, możesz zawsze oddać ją do pralni. Nie można jednak podać dokładnej ceny, jeśli chodzi o wykonanie tej usługi. Cennik różni się w zależności od miasta oraz od rodzaju kołdry. 

Jeśli chodzi o kołdrę wykonaną z pierza, to cena waha się w przedziale 50-70 zł. Jeśli chodzi o kołdrę syntetyczną, to koszt jest już mniejszy i można ją prać za 30-50 zł. 

Trzeba się przygotować na to, że w większych miastach koszt takiej usługi może być większy. Przed wyborem odpowiedniej pralni w Twojej miejscowości najlepiej zapoznać się z cennikiem. 

Jak widzisz, odpowiednie pranie kołdry jest niezwykle istotne. Należy stosować się do informacji na metce, aby nie zniszczyć produktu i aby służył Ci przez kilka lat. Pranie kołdry nie jest trudne i należy je wykonywać regularnie, aby usunąć z niej różnego rodzaju roztocza i inne drobnoustroje. Pamiętaj także o jej wietrzeniu. Dzięki temu będziesz spać w świeżej i zdrowej kołdrze każdej nocy. 

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów