Dobre wnętrza

Ogrzewanie podłogowe w małym mieszkaniu – największe zalety

Funkcjonalne mieszkanie

Ogrzewanie podłogowe w małym mieszkaniu – największe zalety

18.09.2023

Obok centralnego ogrzewania grzejnikowego rozwiązania podłogowe cieszą się obecnie wielką sympatią użytkowników. Zapewniają komfort, a przy tym sprawdzają się w różnych warunkach. To również idealne rozwiązanie nawet do niewielkich, ciasnych mieszkań.

Dlaczego? Jakie są największe zalety ogrzewania podłogowego i z jakich względów bywa ono szczególnie przydatne w ciasnych pomieszczeniach? O tym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Ogrzewanie podłogowe – różne sposoby na ciepło

W ostatnich latach ogrzewanie podłogowe zagościło na dobre w polskich domach, stając się jednym z powszechnych standardów w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. To rozwiązanie wydajne i bardzo praktyczne, pozwalające zapewnić optymalny komfort cieplny w każdym pomieszczeniu. Bywa stosowane w wybranych wnętrzach (np. w łazienkach) lub w całym domu. Niekiedy łączy się je z innymi urządzeniami grzewczymi, by uzyskać satysfakcjonującą skuteczność w sezonie grzewczym i poza nim.

Ogrzewanie podłogowe występuje w dwóch wariantach. Można zdecydować się na system wodny, składający się z rurek, układanych pod podłogą, podłączonych do pompy ciepła. W takiej instalacji krąży woda, oddająca ciepło do wierzchniej warstwy podłogi, a następnie do całego pomieszczenia. Innym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne, jak choćby to oferowane przez: Econovli.pl. Bywają to przewody lub mata grzewcza, którą podłącza się do sieci energetycznej. Takie rozwiązanie jest prostsze i znacznie tańsze w montażu, a również pozwala uzyskać dobre warunki termiczne, przy niskich kosztach eksploatacji i braku regularnych prac konserwatorskich.

Najważniejsze cechy ogrzewania podłogowego

Z jakich powodów ogrzewanie podłogowe to dobra opcja dla domu? Przede wszystkim to wygodna i prosta regulacja. Taki system zapewnia też optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniach – nieco cieplej przy stopach niż przy głowie, co wpływa na ogólne samopoczucie czy zdolność koncentracji. To również komfort ciepłych stóp – przydatny choćby w łazienkach, gdy wychodzimy spod prysznica, w sypialni, gdy bosą stopą wstajemy z łóżka, lub w pokoju dziecięcym, jeśli maluch spędza wiele godzin na zabawie na podłodze.

Nie zapominajmy również o tym, że inna zasada działania niż w przypadku grzejników konwektorowych sprawia, że ogrzewanie podłogowe nie prowadzi do nadmiernego unoszenia się kurzu i roztoczy. A to wielka korzyść dla dużych i małych alergików.

Dlaczego warto stosować ogrzewanie podłogowe w małych mieszkaniach?

A z jakich względów ogrzewanie podłogowe przydaje się w ciasnych mieszkaniach? Przede wszystkim mniejszy metraż bez większego trudu da się ogrzać z pomocą właśnie takich rozwiązań grzewczych – szybko i skutecznie.

Co więcej, ich wielką zaletą jest fakt, że niemal cała instalacja (zwłaszcza w przypadku rozwiązań elektrycznych) kryje się pod powierzchnią podłogi. Na zewnątrz pozostają tylko termostaty i regulatory. Dzięki temu zwiększa się ustawność wnętrza, a domownicy odzyskują cenne metry kwadratowe, które trzeba by było poświęcać na ścienne grzejniki lub urządzenia przenośne. W ten sposób poprawia się również estetyka pomieszczeń – można je łatwo urządzić zgodnie z upodobaniami, w wybranym stylu – bez konieczności ukrywania niezbyt stylowych urządzeń grzewczych.

Ogrzewanie podłogowe w małym domu – podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe da się wykorzystać w większości wnętrz mieszkalnych. Nadaje się nawet do niewielkich pomieszczeń, w których zapewnia dobre warunki cieplne, nie zabierając miejsca. To opcja do niemal każdego typu wnętrz, gwarantująca komfort dla wszystkich użytkowników.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów