Jak skutecznie osuszyć budynek po zalaniu? Praktyczne porady i techniki stosowane przez profesjonalistów

Sprzątanie

Jak skutecznie osuszyć budynek po zalaniu? Praktyczne porady i techniki stosowane przez profesjonalistów

22.08.2023

Zalanie budynku może być poważnym problemem, który niesie za sobą wiele szkód i konieczność natychmiastowej reakcji. Skuteczne osuszenie po zalaniu jest kluczowe dla uniknięcia długotrwałych uszkodzeń konstrukcyjnych i problemów związanych z wilgocią. W tym artykule omówimy praktyczne porady i techniki stosowane przez profesjonalistów, aby skutecznie osuszyć budynek po zalaniu.

Jak osuszyć ściany po zalaniu domu? Techniki osuszania murów i porady profesjonalistów

Sprzątanie po zalaniu domu jest niezwykle istotne, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom w konstrukcji budynku i rozwojowi pleśni. Metody osuszania murów i usuwania wilgoci mogą się różnić w zależności od rodzaju ścian, stopnia zalania oraz dostępnych narzędzi. Poniżej przedstawiamy skuteczne metody osuszania, które pomogą przywrócić odpowiednią kondycję murów. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Osuszanie kondensacyjne ścian;
  • Osuszanie absorpcyjne murów;
  • Osuszanie za pomocą iniekcji krystalicznej;
  • Osuszanie podposadzkowe;
  • Osuszanie zalanych powierzchni za pomocą wietrzenia.

Diagnoza sytuacji po zalaniu. Od czego zacząć?

Po zalaniu budynku pierwszym krokiem jest dokładna diagnoza sytuacji. W przypadku zalania ważne jest, aby działać szybko. Pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie źródła wycieku. Zidentyfikuj zawory wodne i zamknij je, aby zapobiec dalszemu przepływowi wody – to na początek.

Dodatkowo jeśli jest to możliwe, przenieś wartościowe przedmioty na wyższe piętra lub na miejsce poza terenem zalania. To pomoże ochronić mienie przed dalszym zniszczeniem – doradza Mieszko Kastelnik, szef firmy sprzątającej po zalaniach na terenie całej Polski.

Profesjonalne firmy zajmujące się osuszaniem budynków używają specjalistycznego sprzętu do pomiaru temperatury muru i jego wilgoci. Jego wynik pozwala na określenie ilości wody zgromadzonej w strukturze budynku. To kluczowy krok przy podjęciu decyzji o wyborze odpowiedniej techniki osuszania. Warto również sprawdzić stan izolacji poziomej i pionowej oraz szczelność fundamentów, by dowiedzieć się, co powoduje transport wilgoci.

Zalane mieszkanie

Osuszanie absorpcyjne ścian z wilgoci

Jedną z najskuteczniejszych technik osuszania wewnątrz budynku jest metoda osuszania absorpcyjnego.

Co to właściwie jest? Osuszanie absorpcyjne to proces usunięcia wilgoci z zawilgoconych ścian za pomocą otaczającego je suchego powietrza. Woda jest wyprowadzana przez dyfuzję pary wodnej z wnętrza ściany, a następnie odparowanie.

Profesjonaliści umieszczają specjalistyczne urządzenia w zalanych pomieszczeniach, co pozwala na skuteczne usunięcie wilgoci ze ścian i sufitów. Sprawdzenie szczelności elewacji może zapobiec, przed ponownym podciąganiem wilgoci. Warto również zrobić wszystko, by nie dopuścić do powstania naprężeń termicznych.

Kompleksowe osuszanie kondensacyjne – czym jest?

Osuszanie kondensacyjne to zaawansowana technika usuwania wilgoci z powietrza. Polega ona na wykorzystaniu specjalnych osuszaczy kondensacyjnych, które skutecznie redukują poziom wilgotności powietrza poprzez kondensację pary wodnej.

Proces osuszania kondensacyjnego rozpoczyna się od wprowadzenia wilgotnego powietrza do osuszacza. Wewnątrz urządzenia znajduje się specjalny chłodziarko-wymiennik, który obniża temperaturę powietrza do punktu rosy. W tej temperaturze para wodna zawarta w powietrzu kondensuje się, przekształcając się z postaci gazowej w ciecz.

Ta skondensowana woda zostaje następnie odprowadzona i zebrane w specjalnym pojemniku, który powinien być regularnie opróżniany. Warto wiedzieć, że osuszacze kondensacyjne działają skutecznie w zakresie temperatur od 0° do +40°C.

Osuszanie ścian za pomocą nagrzewnic z polisy towarzystwa ubezpieczeniowego

Warto dodać, że osuszanie za pomocą nagrzewnic to skuteczna technika usuwania wilgoci z pomieszczeń po zalaniu lub w wyniku innych uszkodzeń wodnych. Ta metoda wykorzystuje specjalne nagrzewnice, które generują ciepłe powietrze, co przyspiesza proces odparowywania wilgoci z materiałów budowlanych i warstw powierzchniowych muru.

Podczas osuszania za pomocą nagrzewnic, ciepłe powietrze jest wprowadzane do zalanych pomieszczeń, gdzie neutralizuje wilgoć z mokrych powierzchni. Warto zadbać o poprawną cyrkulację i stały dopływ świeżego powietrza. Rzeczoznawca ds. likwidacji szkód z towarzystwa ubezpieczeniowego może wydzielić budżet dzienny, jaki można wydać z polisy na wynajęcie specjalistycznego zestawu do osuszania wilgotnych ścian. Stopień zawilgocenia budynku ma oczywiście kluczowe znaczenie.

Izolacja muru – kluczowy element osuszania budynków?

Izolacja muru jest kluczowym elementem ułatwiającym proces osuszania budynku. Po zalaniu, wilgoć może wnikać w strukturę muru i powodować długotrwałe problemy z wilgocią, a nawet grzybem i pleśnią. Profesjonaliści stosują zaawansowane techniki izolacji, które skutecznie chronią mur przed wilgocią. W przypadku uszkodzenia izolacji – powinna ona być naprawiona jak najszybciej. Warto o to zadbać szczególnie po zmianie stanu wód gruntowych, by nie dopuścić do przesiąknięcia wody przez fundamenty i uszkode elementy budynku.

Metoda kapilarnego podciągania – na czym polega?

Kapilarne podciąganie to jedna z popularnych technik izolacji muru. Polega na zastosowaniu specjalistycznych materiałów, które blokują kapilarne podciąganie wilgoci w murach. Dzięki temu wilgoć nie wnika w głąb struktury muru, a proces osuszania jest bardziej skuteczny. Nie każdy jest świadomy, że proces naturalnego osuszania konstrukcji budynku, takiego jak przegroda ceramiczna o grubości 3 cegieł potrzeba minum 180 dni.

Metoda iniekcji krystalicznej

Iniekcja krystaliczna to metoda, która polega na wprowadzaniu specjalnych preparatów głęboko w strukturę muru. Te preparaty reagują z wodą, co prowadzi do ich krystalizacji i skutecznego zamknięcia kapilar. Dzięki temu procesowi, wody gruntowe są skutecznie odcięte, uniemożliwiając dalsze przenikanie wilgoci do budynku. Warto zadbać o sprawdzenie parametrów wytrzymałościowych.

Jakie są najczęstsze przyczyny zalania budynku?

Zalanie budynku może wynikać z różnych przyczyn, takich jak awarie instalacji wodociągowych lub kanalizacyjnych, powodzie, przecieki dachowe, zamarzające rury, uszkodzenia systemów odprowadzania wody opadowej, nieszczelności wokół okien i drzwi, uszkodzenia drenażu wokół fundamentów oraz awarie w instalacjach klimatyzacji lub wentylacji.

Te czynniki mogą powodować wycieki wody, które zalewają wnętrza budynków, powodując poważne szkody konstrukcyjne i zagrożenie dla mieszkańców. Dlatego kluczowe jest regularne utrzymanie i kontrola infrastruktury budynku, aby uniknąć zalania, oraz natychmiastowa reakcja i skorzystanie z pomocy specjalistów w przypadku wystąpienia zalania w celu szybkiego osuszenia i naprawy pomieszczeń.

Zalanie mieszkania – co zrobić?

Zalane mieszkanie to poważny problem i w zależności od skali problem należy podjąć odpowiednie działania. Priorytetem jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do stanu konstrukcji budynku, nie powinno się w nim przebywać.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z oczyszczaniem i osuszaniem domu, ważne jest odłączenie zalanych pomieszczeń od sieci energetycznej i gazowej. Warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież ochronną oraz obuwie przed rozpoczęciem dalszych prac. Podczas czyszczenia i dezynfekcji konieczne jest noszenie rękawic i maski.

Następnie często konieczne staje się usunięcie wszelkiej nagromadzonej wody z pomieszczeń. Jeśli doszło do powodzi lub awarii sieci kanalizacyjnej, niezbędne będzie także pozbycie się zanieczyszczeń, mułu oraz osadu, który pozostał po zalaniu.

Usuwanie wilgoci z powietrza i murów – dlaczego jest tak ważne?

Po zalaniu mieszkania w każdym przypadku należy przeprowadzić skuteczne osuszanie ścian. Wilgotne powietrze i mokre ściany to doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni domowych, a te z kolei stanowią zagrożenie dla stanu zdrowia domowników.

Jednym z nieinwazyjnych sposobów osuszania zalanych lub zawilgoconych ścian w budynkach jest podniesienie temperatury powierzchni przegrody (najczęściej poprzez podniesienie temperatury powietrza w pomieszczeniu) i jednoczesne wymuszenie ruchu powietrza. Ta metoda jest najprostsza i nadaje się tylko do przesuszenia cienkich ścian o niewielkim stopniu początkowego zawilgocenia.

Prace remontowe po zalaniu budynku

Zalanie, w którego trakcie woda przedostała się do izolacji, do poziomu gruntu albo pod stropy to moment, w którym nie odparuje ona sama, a konieczne będzie wezwanie ekipy fachowców. Zwykle konieczne są oprócz osuszania budynków i usuwania szkód po zalaniu także wymiana izolacji poziomej oraz izolacji pionowej.

Jednym z pierwszych kroków jest usunięcie wszelkich elementów, które zostały znacząco zalane i nie nadają się do naprawy. Może to obejmować podłogi, gips kartonowy, dywany czy meble. Następnie, po usunięciu wody i ociepleniu pomieszczeń, przystępujemy do procesu naprawy. Wymiana uszkodzonych elementów, jak również konserwacja i malowanie ścian i podłóg, stanowią kluczowy element prac remontowych.

Osuszanie mieszkania - prace

Kondensacja, czy absorpcja? Co zmniejsza szybkość wysychania przegrody?

Okazuje się, że procesy absorpcji i kondensacji działają na identycznej zasadzie. W obu przypadkach następuje przenikanie wilgoci w głąb struktury, a następnie wilgoć jest wydalana poprzez dyfuzję pary wodnej. Te zjawiska powodują spowolnienie szybkości suszenia struktury, co sprawia, że omawiane metody są skuteczniejsze, gdy obszar, który jest suszony, jest bardziej szczelny.

Profesjonalne osuszanie budynków po zalaniu

Nie wiesz, jak osuszyć ściany po zalaniu w domu? A może potrzebujesz pomocy w wypełnianiu dokumentacji koniecznej do uzyskania odszkodowania po zalaniu? Ogólnopolska firma sprzątająca Kastelnik pomoże Ci uporać się z wszystkimiszkodami po zalaniu mieszkania. Nie ma znaczenia, czy szkoda jest likwidowana z polisy sąsiada, czy własnej – warto usługę oszuszania wykonać bez zbędnej zwłoki.

Najelpsi technicy z branży wykorzystują specjalistyczne techniki osuszania kondensacyjnego lub absorpcyjnego, a ich urządzenia wnikając w głąb muru rozwiązują problemy w ciągu kilkunastu dni, a co więcej, dobrzy fachowcy pomagają również w drobnych pracach remontowych, co przyspiesza cały proces renowacji budynku po zalaniu.

Dzięki oddaniu sprawy w ręce wysokiej klasy fachowców, wilgotność powietrza zostanie przywrócona do właściwego poziomu, zapobiegając dalszym szkodom w nieruchomości jak np. rozwój grzyba na ścianach i sufitach. W przypadku zalania nie warto zwlekać, ponieważ wnikająca w głąb murów woda może powodować ogromne straty materialne, a rozwój grzybów pleśniowych może spowodować poważne problemy zdrowotne.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów