Dobre wnętrza

Lampy sufitowe w stylu klasycznym – jak wybrać odpowiedni model? 

Dodatki i akcesoria

Lampy sufitowe w stylu klasycznym – jak wybrać odpowiedni model? 

04.08.2023

Lampy sufitowe to najczęściej główne oświetlenie w każdym pomieszczeniu. Dokonując wyboru warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i czego szukać. Słowem — jak najwięcej na temat lamp, które będą pasować do danego wnętrza. Lampy sufitowe w stylu klasycznym to spora grupa lamp sufitowych, które mogą być świetnie dopasowane. Liczy się dopasowanie i funkcjonalność. Dowiedz się więcej — zapraszamy do lektury! 

Lampy sufitowe w mieszkaniu 

Ile mieszkań i domów tyle pomysłów na przeróżne aranżacje. Wszystkie je jednak łączy jeden element – odpowiednio dobrane lampy sufitowe. Oświetlenie odgrywa niezwykle istotną rolę we wszystkich aranżacjach. Sęk w tym, aby zostało ono dopasowane do wnętrza pod względem designu w taki sposób, aby stanowiło jego istotny element i było praktyczne w zastosowaniu. Nie dopuśćmy do tego, aby nasz okazały żyrandol całkowicie stracił swój urok. Aby do tego nie doszło, musimy dopasować go zarówno do designu, jak i kolorów panujących we wnętrzu. Oczywiście również funkcjonalność — lampy w mieszkaniu powinny spełniać jak najlepiej swoje funkcje. Oświetlenie powinno sprawiać przyjemność, a nie dokuczać czy razić nas w oczy. Jest to niezwykle ważne by miejsce, w którym mieszkamy było naszym przytulnym azylem, gdzie możemy odpoczywać po ciężkim dniu. 

Lampy sufitowe w klasycznym stylu — jak wybierać? 

Styl klasyczny jest nam wszystkim bardzo dobrze znany, chociażby z młodych lat. Gablotki prezentujące porcelanowe ozdoby, bogato zdobione meble, kute elementy – to wszystko znajdziemy w stylu klasycznym. Lampy sufitowe do pokoju w tym przypadku również są bogato zdobione. Znajdziemy na nich sporo szczegółów i zawijanych zdobień. Bardzo dużą popularnością w stylu klasycznym cieszą się lampy sufitowe typu żyrandol o kilku punktach świetlnych. Nadają one aranżacji przytulności oraz przytulnej i miłej atmosfery. Inną propozycją natomiast są lampy o szklanych kloszach. Mogą one przybierać formę ozdobnych kul albo kielichów kwiatów. Jak przy tak dużej różnorodności dobrać odpowiednią lampę do wnętrza?

Oświetlenie sufitowe w stylu klasycznym — jak dopasować?

Jeśli już wiemy, że nasze mieszkanie jest urządzone w stylu klasycznym i że potrzebujemy do niego równie klasyczne lampy sufitowe, to mamy połowę sukcesu. Największym błędem bowiem jest podejmowanie próby zestawienia ze sobą dwóch skrajnych elementów ozdobnych, które nigdy nie będą się uzupełniały. Co do samego rodzaju lamp sufitowych klasycznych, to warto zwrócić uwagę na to, czy nasza aranżacja jest bardziej surowa i pałacowa, czy raczej swojska i przytulna. W tym pierwszym przypadku warto jest niekiedy postawić na świecznikowy żyrandol. Przypomina on staroświeckie lampy, które znajdują się w muzeach i pałacykach. Odkryte żarówki przywodzą na myśl świece i tworzą bardzo ciekawą atmosferę. Bardziej przytulne i domowe wnętrza lubią się natomiast z ciepłymi i przyjemnymi materiałami. Dlatego często stawiamy w nich na lampy z abażurami. Nie mniej nawet szkło potrafi wprowadzić całkiem przyjemną atmosferę do wnętrza, szczególnie gdy nie jest do końca transparentne i posiada ciepły kolor dobrany do wnętrza.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów