Jodełka klasyczna a francuska – jakie są różnice i którą wybrać?

Aranżacja wnętrz i inspiracje

Jodełka klasyczna a francuska – jakie są różnice i którą wybrać?

05.06.2023

Podłoga w jodełkę to bardzo uniwersalne i ponadczasowe rozwiązanie. Dzięki ułożeniu desek w ciekawy kształt, całe wnętrze nabiera charakteru oraz nietuzinkowego wyglądu. Warto jednak wiedzieć, że taki wzór występuje w kilku wersjach. Za zdecydowanie najpopularniejsze można uznać jodełkę klasyczną oraz francuską. Jak jednak wyglądają te dwie opcje? Która sprawdzi się najlepiej? Sprawdź, czym różni się jodełka klasyczna a francuska i wybierz dla siebie to najkorzystniejsze rozwiązanie!

Jodełka klasyczna a francuska – jakie są różnice?

Aby dowiedzieć się, czym różni się jodełka klasyczna od francuskiej, warto najpierw poznać charakterystykę każdego z tych rozwiązań. Zacznę od omówienia pierwszego wariantu.

Jodełka klasyczna zwana jest dość często także jodełką angielską. Jest to jeden ze sposobów układania desek podłogowych w ciekawy i oryginalny, a zarazem także bardzo ponadczasowy kształt. Parkiet tego typu cechuje się małymi elementami dociętymi pod kątem 90 stopni. Układając go, krótszy bok jednej z deseczek ma przylegać do dłuższego krańca drugiego elementu pod kątem prostym. 

Aby zyskać bardzo elegancki i estetyczny efekt, najczęściej do jodełki klasycznej wykorzystywane są klepki o długości od 300 do 1000 mm. Masz wtedy pewność, że dość wyraźny wzór nie przytłoczy całego wnętrza. Swoim wyglądem parkiet będzie przypominał kompozycję składającą się z elementów wyglądających jak grot strzały.

Jodełka francuska to z kolei wzór kojarzący się najczęściej z harmonijką. Poszczególne klepki docinane są bowiem w tym przypadku pod kątem 45 stopni. Układa się je jednak ponownie pod kątem prostym – z tym że krótki bok jednej deski “idzie” także do krótszego boku drugiej. Dzięki temu zyskuje się bardzo ciekawy motyw o niepowtarzalnym charakterze. Długość desek dobierana jest najczęściej do indywidualnych preferencji, a także specyfiki wnętrza. 

Trzeba jednak pamiętać, że układanie parkietu w kształt jodełki francuskiej jest o wiele bardziej wymagające. Warto więc zlecić to zadanie osobie doświadczonej, aby efekt był dokładnie taki, jaki sobie wymarzyłeś.

Podsumowując, jodełka klasyczna a francuska – czym się różnią? W przypadku klasycznej deseczki docinane są pod kątem 90 stopni i układa się je na kształt grotu strzały. Przy wersji francuskiej klepki są docinane pod kątem 45 stopni i przypominają harmonijkę. Z tego też względu są zdecydowanie cięższe do prawidłowego zamontowania. 

jodełka klasyczna a francuska - porównanie
Jodełka klasyczna różni się od francuskiej kątem docięcia deseczek oraz sposobem ich późniejszego układania. Źródło zdjęć: strona internetowa Parkiety Pętlak.

Ile kosztuje podłoga w jodełkę klasyczną i ile we francuską?

Ceny posadzki układającej się w kształt jodełki klasycznej oraz francuskiej są bardzo zróżnicowane. Dużo bowiem zależy od wybranego materiału, koloru czy parametrów poszczególnych rozwiązań. Nie da się więc wskazać konkretnych kwot czy nawet ich widełek. Najlepiej sprawdzić po prostu ceny różnych podłóg, wchodząc na witryny sklepów internetowych oraz producentów. Jedną z takich stron jest chociażby https://parkietypetlak.pl/

Trzeba jednak liczyć się z faktem, że jodełka klasyczna będzie zawsze tańsza od wersji francuskiej. Tak, jak już wspominałam, druga opcja jest o wiele cięższa do wykonania. Różnice najczęściej wynoszą przynajmniej 20 zł za metr kwadratowy. Do tego musisz pamiętać, że posadzkę należy później jeszcze zamontować. Jeśli nie oferuje tego sklep, w którym zamówisz podłogę, musisz liczyć się z dość wysoką ceną “krzykniętą” przez fachowca, jeśli mowa o jodełce francuskiej. 

Musisz zatem wiedzieć, że zarówno zakup, jak i montaż podłogi w jodełkę klasyczną będzie tańszy niż tej we wzór francuski. 

Do jakich wnętrz sprawdzą się najlepiej poszczególne warianty?

Jodełka francuska a klasyczna to dwie różne wersje wzoru prezentującego się na parkiecie. Mimo wszystko mają jednak ze sobą coś wspólnego, dlatego obydwie wersje sprawdzą się dobrze w tych samych aranżacjach. Decyzja, który wariant wybrać, zależy już tylko od Ciebie i tego, co podoba Ci się bardziej. Zanim jednak postawisz na którąś z wersji, warto dowiedzieć się, do jakich wnętrz w szczególności polecane są wszelkiego rodzaju jodełki.

Przede wszystkim pamiętaj, że taki wzór jest bardzo elegancki oraz dostojny. Bardzo często kojarzy się z królewskimi i luksusowymi wystrojami. Warto więc wybrać go szczególnie do dość strojnych pomieszczeń. Takich, które mają prezentować się wręcz szlachetnie. 

Do tego zdecydowanie lepiej wybierać jodełkę do dużych i wysokich przestrzeni. Wtedy ładnie je podkreśli i wyeksponuje. Poleca się ją głównie do domów, apartamentów oraz mieszkaniach w kamienicach, które cechują się wysokim sufitem. W niewielkich wnętrzach niestety takie zdobienie może nieco optycznie zmniejszyć przestrzeń.

Jodełka klasyczna i francuska będą idealnie pasować głównie do aranżacji utrzymanych w duchu klasycznym, vintage, retro czy art deco. Cudownie komponują się ze wszelkiego rodzaju antykami, a także meblami z efektem postarzenia materiału. Coraz częściej goszczą jednak także w wystrojach skandynawskich, loftowych czy boho. Bywają wtedy ciekawym urozmaiceniem przestrzeni.  

Jodełka klasyczna czy francuska – którą wybrać?

Co zatem sprawdzi się lepiej – jodełka klasyczna czy francuska? To zależy głównie od Twoich preferencji oraz upodobań. Każda wersja ma w sobie coś oryginalnego i nietypowego. Z racji tego, że zdobienia te pasują do takich samych wnętrz oraz stylów dekoratorskich, najlepiej po prostu kierować się swoimi odczuciami. Musisz zastanowić się, który wariant lepiej wpisuje się w Twoją estetykę, a także mieszkanie. 

Niejednokrotnie duże znaczenie może mieć także cena. Jodełka klasyczna jest wyjściem nieco tańszym i budżetowym, a francuska bywa dość droga. Musisz więc samodzielnie przekalkulować, co będzie dla Ciebie korzystniejszą opcją i co sprawi, że poczujesz się w swoim mieszkaniu wyjątkowo!

Wiesz już, czym różni się jodełka klasyczna od francuskiej i w jakich aranżacjach taka posadzka sprawdzi się idealnie. Przemyśl więc, co wybierzesz do swojego wnętrza i działaj!

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów