Dobry i trwały blat kuchenny – granit, czy inne materiały?

Kuchnia

Dobry i trwały blat kuchenny – granit, czy inne materiały?

26.04.2023

Granitowe blaty kuchenne są nie tylko piękne i stylowe, ale także praktyczne i trwałe. Ich naturalna elegancja i wytrzymałość przyciągają uwagę wielu osób planujących remont lub budowę kuchni. Jednak wybór i montaż blatu granitowego wymagają pewnej wiedzy i doświadczenia, aby móc liczyć na trwałość i funkcjonalność na długie lata. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby wybrać idealny blat kuchenny granitowy?

Materiał na blat kuchenny – granit i jego pochodzenie

Decydując się na kamienny blat kuchenny, granit jawi się jako jedna z czołowych możliwości. Granit jest skałą magmową, która powstaje głęboko pod ziemią w wyniku krystalizacji magmy. Zazwyczaj granit wydobywa się z kamieniołomów, które znajdują się w różnych miejscach na świecie, w tym na przykład w Indiach, Chinach, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Portugalii i Polsce. Jednak największe złoża granitu znajdują się w Afryce i Brazylii. Należy też pamiętać, że granit wydobywany z różnych kopalni może się różnić pod względem koloru, struktury, a także zawartości minerałów.

Jakie są kroki procesu produkcji blatów kuchennych z granitu?

Produkcja blatów kuchennych z granitu wymaga kilku kroków, do uzyskania ostatecznego produktu. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego bloku granitu, który zostanie użyty do produkcji blatu. Następnie blok jest krojony na mniejsze części, które pasują do wymiarów blatu kuchennego. Później każdy kawałek granitu jest szlifowany, aby uzyskać jednolitą powierzchnię. W tym kroku można także dodać dodatkowe elementy dekoracyjne, takie jak wycięcia na zlewozmywak czy płytę kuchenną. Ostatecznie prawie gotowe blaty kuchenne z granitu są polerowane, aby uzyskać połyskującą powierzchnię.

Blat kuchenny z granitu i jego cena

Koszt granitowych blatów kuchennych może być uzależniony od różnych czynników. Przede wszystkim im lepsza jakość kamienia, tym wyższa cena. Granit o wysokiej jakości będzie mniej podatny na uszkodzenia, ale też trudniejszy do pozyskania, co zwiększa jego koszt. Oczywistym chyba jest też to, że większe blaty będą kosztować więcej niż mniejsze ze względu na większe wykorzystywanie materiału i wyższe koszty produkcji. Ponadto istnieją różne rodzaje wykończenia granitowych blatów kuchennych, takie jak polerowanie, szlifowanie lub płomieniowanie. Każdy z nich ma inny koszt i wpływa to na końcową cenę.

Trzeba też zdawać sobie sprawę, że granit pochodzący z dalszych regionów świata może być droższy ze względu na koszty transportu i logistyki. Dodatkowo pewne kolory i wzory granitu są bardziej popularne i łatwiej dostępne niż inne, co także może wpłynąć na ich cenę.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów