Dobre wnętrza

Dekoracja łóżka w sypialni, czyli na jakie dodatki warto postawić?

Dodatki i akcesoria

Dekoracja łóżka w sypialni, czyli na jakie dodatki warto postawić?

05.04.2023

Łóżko w sypialni to element wyposażenia, który zdecydowanie rzuca się w oczy. Warto więc zadbać o to, aby za dnia posłanie prezentowało się idealnie. Stanie się w ten sposób jedną z najważniejszych ozdób całego pomieszczenia. Pokreśli również klimat, który ma dominować w tym wnętrzu. Stąd też dekoracja łóżka w sypialni to coś, czego nie można w żaden sposób zaniechać. Jak jednak ozdobić ten mebel, by wyglądał stylowo, ale też był niezwykle praktyczny? Zapraszam na poradnik, w którym przedstawię kilka propozycji!

Dekoracja łóżka w sypialni – narzuta jako element obowiązkowy

Narzuta to zdecydowanie najważniejsza dekoracja łóżka w sypialni – tego nie da się ukryć. W pierwszej kolejności zacznij więc właśnie od tego elementu. Niekiedy może bowiem nawet okazać się, że sama kapa w zupełności wystarczy. Oczywiście najczęściej będzie tak w sytuacji, gdy zdecydujesz się na okazały wzór czy motyw, np. kwiatowy, roślinny czy ornamentowy. Takie tekstylia potrafią zdziałać cuda w każdej aranżacji. 

Zawsze jednak staraj się dopasować je do ogólnego stylu wnętrza. Do nurtu minimalistycznego czy skandynawskiego wybieraj jasne modele z małą ilością zdobień, do boho propozycje wzbogacone o frędzle czy falbany, natomiast do eleganckich wystrojów – bogato przystrojone z metalicznymi wstawkami. Kieruj się także swoimi preferencjami, ponieważ to Tobie ma podobać się cała aranżacja. 

Do tego kluczowy może okazać się już nawet rozmiar tych dekoracji. Pamiętaj o tym, że zawsze warto wybrać model większy niż materac, na którym będzie się znajdować. Wtedy na bokach materiał będzie tworzyć estetyczne i eleganckie fale. Na posłanie o wielkości 160×200, czyli takie, które znajduje się w większości polskich domów, najlepiej sprawdzą się narzuty 200×220 lub większe. Dzięki temu staną się cudowną dekoracją zakrywającą boki, a przy okazji zadbają o to, aby znajdująca się pod nimi pościel nie uległa zabrudzeniu. 

Dekorację łóżka w sypialni zawsze zacznij więc od tego elementu. Zastanów się, jaki model i rozmiar pasuje do tego wnętrza najbardziej. Wiele ciekawych propozycji czeka na Ciebie m.in. na https://sklep.kz.com.pl/category/narzuty, więc z pewnością znajdziesz tam coś dla siebie. Dopiero później zacznij do kapy dobierać pozostałe dodatki. 

najlepsza dekoracja łóżka w sypialni - narzuta
Zdecydowanie najważniejszą dekoracją każdego łóżka jest narzuta, od której należy zacząć aranżowanie swojego posłania. Na zdjęciu model Pilar. Źródło: sklep internetowy KZ.

Koc – dodatkowy element, który świetnie ozdobi łóżko

Co ciekawe, dekoracją łóżka sypialnianego może stać się także koc. I nie chodzi mi tutaj wcale o wykorzystanie tego elementu jako zamiennika narzuty. Takie tekstylia mogą stać się jej cudownym uzupełnieniem. Przy okazji zawsze będziesz mieć pod ręką coś, czym okryjesz się w razie konieczności ucięcia sobie szybkiej popołudniowej drzemki. 

Jak zatem wpleść koc do aranżacji łóżka? To niezwykle proste. Wystarczy, że wybierzesz nieco mniejszy model i ciekawie ułożysz go na rozścielonej narzucie. Możliwości masz w tym przypadku ogrom. Materiał może lekko opadać na ziemię, być ułożony na materacu po skosie czy zdobić jedynie dolną część całego posłania. 

Ważne jest w tym przypadku tylko jedno – aby idealnie dopasować go do narzuty. Jeśli ta cechuje się kolorowym wzorem, świetnie sprawdzi się jednolity koc w jednym z odcieni pojawiających się na kapie. W odwrotnej sytuacji, gdy to główna dekoracja jest pozbawiona wzorów, dodatek może cechować się jakimś oryginalnym wzorem. 

Takie rozwiązania bardzo często wykorzystywane są w pokojach hotelowych, jednak czemu by nie przenieść ich także do mieszkania? Efekt wow jest gwarantowany. Spróbuj, a z pewnością będziesz zachwycona. 

Koc jako dodatkowa dekoracja łóżka w sypialni
Koc, który ułożysz dodatkowo na narzucie, będzie ciekawym uzupełnieniem dekoracji. Do tego będziesz mieć go pod ręką w razie chłodu. Na zdjęciu model Monte. Źródło: sklep internetowy KZ.

Poszewki i poduszki dekoracyjne w różnych rozmiarach – klucz do przytulnego klimatu

Jako dekoracja łóżka w sypialni zawsze świetnie spisują się także poszewki oraz poduszki ozdobne. To, na który wariant się zdecydujesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Ja jestem jednak zwolenniczką poszewek. Dlaczego? Są tańsze, przez co można je częściej zmieniać i dopasowywać np. do aktualnej pory roku, są łatwiejsze do utrzymania w czystości, a także najczęściej są dostępne w nieco większej ilości ciekawych propozycji.

Jakie jednak wybrać modele na swoje łóżko w sypialni? Ponownie musisz dopasować je do bazy, jaką jest narzuta uzupełniona ewentualnie o dodatkowy koc. Jeśli kapa jest jednolita, postaw na poduszki i poszewki we wzory, a jeśli ta cechuje się barwnym motywem, szukaj uzupełnienia w postaci jednolitych obleczek nawiązujących do niej kolorystycznie. Uzupełniając całość kocem, zawsze staraj się, aby ten pasował do dekoracyjnych poduszek. 

Wygląd takich ozdób jest więc kwestią zależną od wystroju wnętrza oraz pozostałych tekstyliów. Nie bój się przy tym lekko łączyć różnych motywów czy odcieni – nie wszystkie poszewki muszą być takie same. 

Aby jednak aranżacja prezentowała się elegancko, ale też i przytulnie, koniecznie postaw na kilka różnych rozmiarów tych dodatków. Klasyczne modele 40×40 uzupełnij o te nieco większe – np. 50×60. Zyskasz wtedy iście królewski wystrój, który zapewne może kojarzyć Ci się z amerykańskimi filmami. To tam takie zestawienia są niezwykle popularne – choć u nas także zaczynają cieszyć się sporym uznaniem.

Stawiając na poduszki dekoracyjne, pamiętaj jeszcze o jednej ważnej kwestii – im ich więcej, tym lepiej. Zasada ta w szczególności dotyczy dużych łóżek. Musisz zadbać o to, aby były one widoczne i odpowiednio wyeksponowane. Dwie dekoracje to z pewnością za mało na podwójny materac – sześć, osiem, a nawet i dziesięć tekstyliów będzie dawało o wiele lepszy efekt. 

poduszki dekoracyjne jako dekoracja łóżka w sypialni
Duża ilość poduszek i poszewek dekoracyjnych to coś, co sprawi, że w sypialni zagości przytulny klimat. Na zdjęciu modele Boni. Źródło: sklep internetowy KZ.

Składane ręczniki? Czemu nie!

Wspominałam już, że koce jako dodatkowe uzupełnienie dekoracji łóżka w sypialni to hotelowe rozwiązanie, które warto przemycić do swojego mieszkania. Co jednak jeszcze kojarzy Ci się z miejscami noclegowymi – szczególnie tymi eleganckimi? Oczywiście ręczniki estetycznie poskładane na łóżku i wykorzystane poniekąd jako jego ozdoba. Nie sugeruję w ten sposób, abyś nauczyła się składać ręczniki w okazałe zwierzęce kształty. To niezwykle ciężka do opanowania umiejętność. 

Pamiętaj jednak, że tekstylia łazienkowe możesz spokojnie wykorzystać w aranżacji sypialni – szczególnie tej dedykowanej dla gości. Eleganckie modele poskładane w estetyczną kostkę z pewnością ciekawie uzupełniają wygląd łóżka, a przy okazji zawsze znajdą się pod ręką. Warto spróbować!

Jak jeszcze ozdobić łóżko w sypialni?

Zastanawiając się, jak ozdobić łóżko w sypialni, zapewne to głównie wyżej wymienione propozycje będą cieszyć się największą popularnością. Są okazałe, a przy okazji także bardzo praktyczne. Jeśli jednak chcesz zaszaleć, możesz zdecydować się na jeszcze kilka dodatkowych ozdób. Jakich?

Jako dekoracja łóżka w sypialni świetnie może sprawdzić się także taca śniadaniowa, na której położysz drobne dodatki, np. świece, suszone rośliny czy nawet wazon z niskimi kwiatami. Świetnym wyjściem mogą okazać się także girlandy świetlne, które opleciesz wokół zagłówka. Wieczorem zyskasz w ten sposób dodatkowe źródło światła. 

Niekiedy też nawet sama pościel może okazać się ciekawą dekoracją. Wystarczy estetycznie ułożyć ją na łóżku, a następnie jedynie w części okryć narzutą. Oczywiście w ten sposób konieczne będzie częstsze pranie tekstyliów do snu, jednak jak to mówią – coś za coś.

Zastanów się więc, jakie dekoracje na łóżko sypialniane podobają Ci się najbardziej, a następnie stwórz na ich bazie coś wyjątkowego. Życzę oczywiście powodzenia i zadowolenia ze swojego małego dzieła!

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów