Klasyczny uszak – kiedy sprawdzi się ten typ fotela?

Dodatki i akcesoria

Klasyczny uszak – kiedy sprawdzi się ten typ fotela?

06.03.2023

Uszak to rodzaj fotela charakteryzującego się wysokim oparciem z bocznymi elementami w kształcie zaokrąglonych „uszu”, które skierowane są ku przodowi mebla. To właśnie te elementy stanowią wizualny symbol uszaka, który może przybierać różne kształty, ale zawsze charakteryzuje się wygodnym i ergonomicznym siedziskiem oraz dużym oparciem z uszami. Fotele uszaki są popularne zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach wnętrz i zwykle wybiera się je ze względu na swój niepowtarzalny wygląd i wysoki komfort użytkowania.

Fotel uszak – jaka jest jego historia?

Choć niektóre uszaki prezentują się bardzo nowocześnie, to jednak ten typ fotela ma już 400-letnią historię. Pierwsze uszaki powstały około 1600 roku w Anglii, a ich charakterystyczny kształt był związany z praktycznymi potrzebami mieszkańców tamtego okresu. Zimno i przeciągi dokuczały w angielskich domach, a boczne listwy uszaków pomagały skumulować ciepło pochodzące z kominka i jednocześnie chroniły górną część ciała przed nieprzyjemnymi przeciągami.

Charakterystyczne cechy uszaka

Obecnie kształt uszaka ma mniejsze znaczenie funkcjonalne, choć wciąż pozwala na stworzenie wrażenia przytulności i odcięcia od otoczenia. Dlatego też często wybieramy te meble do naszych wnętrz, czasem nawet zupełnie podświadomie. Oczywiście współcześnie producenci proponują rozmaite wersje fotela uszaka, o czym można się przekonać odwiedzając np. sklep internetowy Miloo Home. Warto podkreślić że mimo nowoczesnych akcentów, charakterystyczne cechy fotela pozostają niezmienne. Większość z nich cechuje się:

  • pluszowymi, przyjemnymi w dotyku tkaninami obiciowymi,
  • wysokimi oparciami z szerszymi lub węższymi listwami bocznymi,
  • mocno zaakcentowanymi, wygodnymi podłokietnikami, które jednak nie są specjalnie grube i masywne.

Niektóre modele uszaków są dostępne w zestawie z odpowiadającymi im podnóżkami, podczas gdy w innych przypadkach pasujące stylistycznie do fotela podnóżki można dokupić osobno.

Gdzie sprawdzi się fotel uszak?

Fotel uszak, z racji swojego charakteru i asocjacji z przyjemnym wypoczynkiem, idealnie sprawdza się w salonie. Niemniej jednak, można go z powodzeniem umieścić w innych pomieszczeniach. Jeśli dysponujesz wystarczającą przestrzenią, warto rozważyć ustawienie uszaka w sypialni. Zapewni wygodne miejsce do czytania i popijania kawy lub herbaty. 

Uszak to także doskonałe rozwiązanie do pokoju dziecięcego. W przypadku małych dzieci taki fotel umieszczony w pokoju pozwoli na wygodne pilnowanie pociechy. Natomiast starsze dzieci na pewno docenią komfort, jaką zapewnia uszak podczas czytania, rysowania czy oglądania ulubionych filmów.

Fotel uszak sprawdza się również jako mebel w przestrzeni publicznej, takiej jak biura czy hotele. Z powodzeniem stosowany jest w pokojach hotelowych, lounge roomach czy holach. Stanowi też niekiedy element aranżacji lokali usługowych (kawiarni, butików). Jest idealnym wyborem, jeśli chodzi o stworzenie luksusowego wnętrza, w którym klient będzie mógł zrelaksować się i odpocząć po całym dniu spędzonym w pracy.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów