Spanie na futonie – czyli, czy sofa rozkładana z materacem jest dobrym rozwiązaniem?

Funkcjonalne mieszkanie

Spanie na futonie – czyli, czy sofa rozkładana z materacem jest dobrym rozwiązaniem?

01.03.2023

Coraz częściej wiele osób żyje w małych, ale komfortowych mieszkań. Wynika to głównie z faktu, wiele młodych decyduje się na zakup lub wynajem kawalerek, ale też z powodu rosnących cen lokali. Co za tym wszystkim idzie, zaczynamy myśleć o wyposażaniu wnętrz w kompaktowe możliwości, które za dnia i w nocy mogą pełnić różne funkcje. A kto, jak nie Japończycy znają się na tym najlepiej? Sofa rozkładana z materacem typu futon to ich pomysł na uniwersalny mebel.

Sofa rozkładana z materacem japońskim – co to takiego?

Sofa z futonem to mebel, który łączy w sobie funkcjonalność sofy i łóżka. Futon to japoński materac, wypełniony bawełną lub wełną. Oryginalnie futony mogą być materacami złożonymi i położonymi bezpośrednio na podłodze, gdzie pełnią funkcje sofy, jednak w krajach zachodnich stawia się raczej na położeniu ich na wyższej, drewnianej ramie. Sofa rozkładana z materacem typu futon charakteryzuje się tym, że jej powierzchnia jest mocno pikowana, w przeciwieństwie do standardowych, rozkładanych sof i kanap, które zazwyczaj mają materace o gładkich powłokach.

Sofy z futonem mogą służyć jako wygodne miejsce do siedzenia w ciągu dnia, a po rozłożeniu futonu, można na nich wygodnie spać. Dlatego też są często wybierane do pokojów gościnnych lub małych mieszkań, w których miejsce zdecydowanie ogranicza możliwości.

Sofa rozkładana z materacem – czy futon jest wygodny?

Futon w wersji tradycyjnej jako dosyć charakterystyczną formą materaca i niejednokrotnie nie przekonuje nas do używania, jako nocne miejsce spoczynku. Jednak nowoczesne sofy rozkładane z materacem typu futon, sprzedawane dla zachodniego świata są w pewien sposób przystosowane do naszych standardów.

Jeżeli chodzi o pikowania, są one dużo mniejsze niż w standardowych, japońskich meblach tego typu. Ponadto są też dużo grubsze. Japońskie futony są stosunkowo cienkie, do czego Japończycy są przyzwyczajeni od zawsze, a nam może to już przeszkadzać. Jesteśmy jednak nauczeni spania na kilkunastocentymetrowych materacach. Ponadto nie ukrywajmy, ale nasza budowa i waga także się różnią.

Standardowa sofa rozkładana z materacem, czy z futonem?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy sofa rozkładana z materacem europejskiego typu jest lepsza, czy gorsza od tej z futonem. Na pewno nam – Europejczykom, w większości będzie się lepiej spało każdej nocy na tym, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak zakup tego typu sofy może być dobrym rozwiązaniem do małych pomieszczeń, gdzie jest potrzeba swobodnego rozłożenia materaca, nieograniczonego stelażami. Ponadto nie da się ukryć, że sofa z futonem ma niepowtarzalny, egzotyczny dla nas klimat.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów