Jaką glebogryzarkę kupić? – rodzaje i najważniejsze parametry

Ogród i taras

Jaką glebogryzarkę kupić? – rodzaje i najważniejsze parametry

23.02.2023

Szukasz glebogryzarki do swojego ogrodu lub działki? Nie masz pojęcia, jak wybrać odpowiednią i na jakie parametry zwrócić uwagę przed kupnem? Dobrze, że trafiłeś na ten artykuł, ponieważ już za chwilę dowiesz się jaką glebogryzarkę wybrać dla siebie, aby spełniała Twoje oczekiwania i dawała satysfakcję podczas pracy. Jesteś gotowy? No to zaczynamy! 

Jaką glebogryzarkę kupić? 

Zanim przejdziemy do najważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę, skupimy się na rodzajach glebogryzarek dostępnych na rynku. 

Glebogryzarka ręczna – użyj mięśni ciała

Jest to najprostsza w obsłudze glebogryzarka. Nie musisz kupować do niej paliwa, ani podłączać do źródła prądu. Aby wprowadzić ją w ruch, musisz użyć pracy swoich mięśni. Komfortową pracę zapewnia waga urządzenia – zaledwie kilka kg. Ten sprzęt poleca się używać do pracy na małych terenach, na większych na pewno się nie sprawdzi – ręczna obsługa, wysiłek, mała szerokość i długi czas pracy. 

Glebogryzarka elektryczna – źródło prądu będzie niezbędne 

Elektryczna glebogryzarka poradzi sobie na niewielkich terenach. Nie są głośne, dlatego na pewno sprawdzi się w ogrodach, gdzie wokół Ciebie mieszkają niemili i problematyczni sąsiedzi. Musisz zapewnić urządzeniu źródło prądu, ponieważ inaczej nie będzie pracować. Jeśli powierzchnia jest długa, to warto zaopatrzyć się w przedłużacz. Ich moc waha się od 600 do około 2000 W. 

Glebogryzarka spalinowa – zaopatrz się w benzynę 

Jaka glebogryzarka do dużego ogrodu/terenu? Zdecydowanie spalinowa. Jest wytrzymała,  łatwo nią manewrować i nie ma kabla, który by ją ograniczał (takie urządzenia znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-glebogryzarki). Przez silnik spalinowy jest dużo głośniejsza niż poprzednio wspomniana elektryczna. Wydziela także nieprzyjazne dla środowiska spaliny. Ich moc waha się od 2 do 5 koni mechanicznych. 

Jaką glebogryzarkę wybrać - rodzaje sprzętu
Glebogryzarka sprawi, że prace zarówno na małym i dużym terenie będą przyjemne.

Jaką glebogryzarkę wybrać – poznaj najważniejsze parametry 

Dobra glebogryzarka a moc silnika 

Wszystko zależy od rodzaju powierzchni, na której chcesz użyć glebogryzarki. Jeśli gleba jest miękka i nie stanowi większego problemu, to wystarczy mała moc – 1000 W lub nawet mniej

Jeśli teren jest twardy i wiesz, że będziesz potrzebował “mocniejszego” narzędzia, to wybierz większą moc, około 2000 W. Przed zakupem dobrze zbadaj teren. Potem już będziesz mógł zastanawiać się nad mocą. 

Głębokość i szerokość pracy urządzenia 

Jaką glebogryzarkę kupić do mniejszego terenu? Taką, która ma mniejszą szerokość. Dzięki temu dostaniesz się nawet do trudnodostępnych miejsc. Tutaj sprawdzą się modele o szerokości pracy od 13 do 23 cm. 

Posiadasz większy teren, na którym musisz użyć glebogryzarki? W tym przypadku wybierz szerokość od 27 cm do nawet 45 cm. 

A co z głębokością? Na rynku znajdziesz modele, gdzie bez problemu możesz je regulować. Urządzenia mogą pracować w dół od 13 do nawet 35 cm. To, którą wybierzesz, zależy od rodzaju prac, jakie chcesz wykonać – zakładanie trawnika, upraw. 

Mobilność i waga sprzętu 

Waga zależy od wielkości urządzenia i rodzaju. Do niewielkiego ogrodu sprawdzi się lekki i poręczny sprzęt do 15 km. Większy sprzęt może ważyć nawet 40-50 kg. Są to zazwyczaj glebogryzarki spalinowe, gdzie silnik ważny najwięcej. 

Jaka glebogryzarka będzie najbardziej mobilna? Spalinowa. Nie posiada żadnych kabli, które ją ograniczają, łatwo się prowadzi bez wykorzystywania siły mięśni. Dlatego też będzie idealna do dużych terenów. 

Pozycja ułatwiająca czyszczenie 

Po pracy najlepiej oczyścić urządzenie z pozostałości po glebie i trawie. Tutaj przyda się pozycja ułatwiająca czyszczenie. Noże są łatwo dostępne i możesz je sprawnie wyczyścić. Ułatwia to także montaż i demontaż ostrzy. 

Jaką glebogryzarkę wybrać? Teraz już wiesz! Przed zakupem, musisz tylko pamiętać o sprawdzeniu kilku parametrów, które będą kluczowe do prawidłowej i wygodnej pracy z urządzeniem. 

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów