3 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przed zakupem okien dachowych

Budowa i remont

3 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przed zakupem okien dachowych

21.02.2023

Zakup okien dachowych to kluczowy krok w projektowaniu lub remontowaniu domu. Ich wybór ma ogromny wpływ na funkcjonalność i komfort domowników w mieszkaniach zlokalizowanych w najwyższych partiach budynku. 

Wybierając okna dachowe, zwróć uwagę na takie elementy, jak wielkość przeszkleń czy  energooszczędność. Pamiętaj także o korzyściach z instalacji okien dachowych i funkcjonalności dopasowanej do potrzeb danego pomieszczenia. Pomyśl, jakie masz oczekiwania, a następnie poszukaj takich rozwiązań na rynku. Jedne z najlepszych technologii zapewniają okna dachowe Fakro. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Energooszczędne okna dachowe to więcej pieniędzy w Twoim portfelu

Co prawda ułożenie okien połaciowych nie ma dużego wpływu na ogrzewanie domu, jednak można znaleźć sposób na sporą oszczędność finansową w innym miejscu. Istnieje kilka ciekawych rozwiązań na zmniejszenie kosztów utrzymania, jak na przykład wykorzystanie w oknach modeli energooszczędnych z pakietami 3-szybowymi.

Wiele ciepła ucieka przez okna. Dodatkowa warstwa szkła i nowe technologie ograniczające ubytki cieplne lepiej zatrzymują ciepło wewnątrz domu. Ważne są parametry izolacyjne, bo to one wpływają na obniżenie rachunków za energię i oszczędność dla Twojego portfela.

Wielkość przeszkleń wpływa na nasłonecznienie pomieszczeń

Decyzja o wyborze odpowiednich modeli okien na poddasze oraz plan ich rozmieszczenia w pomieszczeniu są bardzo ważne dla zachowania optymalnego bilansu energetycznego całego budynku, a także dla dystrybucji światła dziennego i przepływu świeżego powietrza w pomieszczeniach. 

Zgodnie z przepisami, powierzchnia szyb powinna stanowić nie mniej niż ⅛ powierzchni podłogi pokoju. Większa liczba mniejszych okien równomiernie rozłożona na dachu lepiej doświetli wnętrze niż jedno o tej samej powierzchni przeszklenia.

 Możesz zdecydować się na okna montowane w zestawach obok siebie w pionie lub poziomie, lub skorzystać z innowacyjnej alternatywy, jaką jest lukarna dachowa. Ta pozwala na montaż dowolnych okien dachowych w zestawach (4 lub 6) i wygląda bardzo efektownie.

W Twojej sypialni nie musi być wiele okien lub nie muszą być one bardzo duże, jeśli będziesz w tym pomieszczeniu wyłącznie spać. Jeśli planujesz zaaranżować pokój dziecięcy, gościnny lub przestrzeń wypoczynkową postaw na duże przeszklenia, które napełnią wnętrze światłem.

Rodzaj materiału, z jakiego zbudowane są okna

Drewno jest niezwykle trwałym materiałem, który cechuje się dużą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Jego zastosowanie w aranżacji wnętrz gwarantuje nie tylko elegancki i stylowy wygląd, ale także długotrwałą wytrzymałość. Jednak w pomieszczeniach, w których występuje większa wilgoć, lepiej stawiać na okna drewniano-poliuretanowe lub plastikowe. Ich powierzchnia jest pokryta grubą, jednolitą warstwą poliuretanu (mogą być też całkowicie wykonane z plastiku), która chroni je przed przenikaniem wody. Dzięki temu okna te są odporne na wilgoć, a także na pleśń i grzyb, przez co znajdują zastosowanie w takich pomieszczeniach jak łazienka czy suszarnia.

Kupując okna dachowe, musisz wziąć pod uwagę ich energooszczędność, wielkość przeszkleń oraz materiał, z jakiego są wykonane. Energooszczędne okna z pakietami 3-szybowymi zapewnią oszczędności w Twoim portfelu. Wielkość przeszkleń powinna być dostosowana do potrzeb danego pomieszczenia, a do wilgotnych pomieszczeń lepiej wybrać okna drewniano-poliuretanowe. Zajrzyj na stronę dachowe-okna.pl i znajdź rozwiązania dla siebie.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów