Dobre wnętrza

Wiertnice – co to takiego i do czego służą?

Budowa i remont

Wiertnice – co to takiego i do czego służą?

14.02.2023

Prace budowlane, czy nawet ogrodnicze niejednokrotnie wymagają od pracowników profesjonalnych firm posiadania odpowiednich narzędzi. Czy to otwory pod instalacje, czy wywiercenie w glebie, betonie albo innych twardych materiałach odpowiedniej średnicy otworów, zdecydowanie najlepiej postawić na wiertnice dostosowane do konkretnego rodzaju prac.

Wiertnice i wiertła świdrowe – ślimakowe

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że wiertnica wiertnicy nie jest równa. W zależności do tego, do jakich prac jest ona potrzebna, można wykorzystywać różne jej rodzaje, a tym samym zupełnie różne rodzaje wierteł. Nawet laik może bez trudu dostrzec różnice.

Pierwsze to wiertnice z wiertłami o świdrowej budowie. Są one zazwyczaj wykorzystywane do prac ogrodniczych, takich jak zrobienie otworów pod uprawę roślin. Świetnie przydają się w momencie, kiedy trzeba posadzić drzewo tak, aby było wystarczająco głęboko, a jednocześnie nie było problemów ze znajdującymi się akurat w tym miejscu zgrubieniami czy korzeniami. Są to urządzenia bardzo często wykorzystywane w szkółkach leśnych, a część z nich także do punktowego spulchniania gleby.

Wiertnice diamentowe

Kolejny rodzaj wierteł, które determinują pracę wiertnic to wiertła z koroną diamentową. Są to wysoko profesjonalne narzędzia, wykorzystywane głównie na budowach, gdy potrzebne jest wywiercanie otworów o dużej średnicy, w tak twardych materiałach, jak asfalt, a nawet beton. Wiertnice diamentowe to wiertła, które przypominają pustą rurę o odpowiednio dużej średnicy. Na jej końcu umieszczone są ostrza diamentowe, pozwalające na wywiercenie idealnego otworu. Wiertła zbudowane są mniej więcej tak, jak otwornice do wiertarek i mają podobną zasadę i działania. Wiercenie w taki sposób zmniejsza ilość drgań, a tym samym nie wpływa na ewentualne zniszczenia w strukturze nawiercanej powierzchni.

Wiertnice tego typu to nie tylko możliwości wiercenia wspomnianych otworów mających być później na przykład miejscem do montażu instalacji. To także w umiejętnych rękach narzędzie do precyzyjnego „frezowania” twardych powierzchni. Trzymając wiertnice pod innym kątem niż prostopadle do materiału, w którym tniemy, możemy krawędzią ostrza nawiercać wymagany kształt.

Wiertnice i ich wielkość

Wiertnice występują w różnych gabarytach, w zależności od potrzeb ich wykorzystania. Najmniejsze wiertnice ręczne, mogą być nawet wielkości domowej wiertarki, ale i solidnego urządzenia o długości powyżej metra. Duże gabaryty, często wyjątkowo ciężkie, używane w najbardziej profesjonalnych pracach, mogą być dla ułatwienia montowane na specjalnych statywach do wiertnic.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów