Systemy tarasowe wykorzystujące membrany EPDM

Funkcjonalne mieszkanie

Systemy tarasowe wykorzystujące membrany EPDM

27.01.2023

Wszyscy, którzy uwielbiają spędzanie czasu na świeżym powietrzu uważają, że taras, jako przydomowa forma przestrzeni to jeden z najlepszych pomysłów. Z jednej strony mamy miejsce, w którym możemy spędzać wolny czas, czy to samemu, czy z przyjaciółmi, nawet gdy nie posiadamy ogródka.

Systemy tarasowe dla każdego

Z drugiej ma tę przewagę nad miejscem w ogrodzie, że zawsze możemy wykorzystać systemy tarasowe pozwalające na utwardzone powierzchnie, jak i te mogące dać nam ochronę przed wiatrem, deszczem czy zbyt mocnym słońcem. Tarasy idealnie wpasowują się w potrzeby zarówno rodzin z dziećmi, seniorów, jak i każdego, innego, ceniącego możliwości zaczerpnięcia świeżego powietrza na co dzień.

Innowacyjne systemy tarasowe

Posadzka tarasów to często oczywiste dla nas wylewki, pokryte różnego rodzaju płytkami ceramicznymi, oczywiście tymi z rodzaju mrozoodpornych. Jednak nawet najwyższej jakości materiały nie zawsze ochronią taras, jeżeli nie jest on odpowiednio przystosowany do warunków atmosferycznych, a te w naszym kraju nie rozpieszczają żadnych konstrukcji. Klasyczne klejenie płytek nie zawsze przetrwa przez momentami wilgotną, a czasami nagle mocno mroźną zimę. Dochodzi niejednokrotnie do pękania ceramiki, nawet po jednym sezonie. Bierze się to z powodu wnikania wody w nieszczelności, a następnie rozszerzenie się jej pod wpływem silnego mrozu. Dlatego też systemy tarasowe, które przetrwać mają wiele kolejnych lat, muszą nauczyć się wykorzystywać inne metody tworzenia podłogi tarasu.

Systemy tarasowe a EPDM

Żeby zapoznać się dokładnie z możliwościami, jakie daje kryjąca się pod tajemniczą nazwą membrana EPDM, należy najpierw poznać sam materiał. Guma EPDM, a właściwie kauczuk etylenowo-propylenowo-dienowy to materiał, który charakteryzuje się ogromna odpornością na różnego rodzaju warunki atmosferyczne i nie tylko. Niestraszny jest mu kontakt z dużą ilością różnego rodzaju chemikaliów, jest całkowicie szczelny, a do tego prosty w montażach na różnych powierzchniach i przy potrzebie zgrzewania pojedynczych fragmentów. Dlatego też kauczuk EPDM jest chętnie wykorzystywany do pokryć dachowych.

Innowacyjne systemy tarasowe EPDM wykorzystują ten niezwykły, odporny na mnóstwo czynników materiał do pokrywania nim powierzchni tarasowych. Przy połączeniu membrany EPDM z gresem o dużym stopniu wytrzymałości i zachowaniu kilku milimetrów przerwy między nimi za pomocą odpowiednich podpórek, uzyskuje się powierzchnię, na której nie zatrzymuje się woda. Spływa ona pod płytki, na warstwę membrany, skąd jest odprowadzana. Jeżeli dojdzie do zbyt dużego zalania, aby system dal radę odprowadzić całą wodę, w przypadku mrozu nic nie zostaje uszkodzone, ponieważ płytki nie są montowane na twarde spoiwo do podłoża.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów