Dobre wnętrza

Oprawy schodowe – specyfikacja i zastosowanie

Budowa i remont

Oprawy schodowe – specyfikacja i zastosowanie

24.11.2022

Właściwe oświetlenie schodów to sprawa ważna zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i estetyki. Dotyczy to budynków komercyjnych oraz domów. Mowa o wnętrzach oraz o przestrzeni zewnętrznej. Jednak w jaki sposób w odpowiedni sposób oświetlić schody? Czy w realizacji tego zadania sprawdzą się oprawy schodowe? Sprawdzamy!

Czym są oprawy schodowe?

Z pewnością najrozsądniej będzie zacząć od wyjaśnienia, czym takim są oprawy schodowe. Mowa tutaj o konstrukcjach oświetleniowych, z założenia montowanych przy schodach. W rzeczywistości jest to źródło światła emitowane przez konstrukcję podłączoną do prądu. W rzeczywistości oprawę schodową można umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Bardzo skutecznie oświetla schody i przeważnie właśnie w tej lokalizacji sprawdza się najlepiej. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z niej w sypialni czy w salonie.

Oprawa schodowa metalowa lub szklana

Dzisiaj w zasadzie w każdej kategorii produktowej w zakresie wyposażenia domu dostępne są bardzo różnorodne produkty. Dotyczy to również opraw schodowych. Czego dotyczą te różnice? Tak naprawdę wielu różnych cech, jednak na pierwszy plan wysuwa się materiał wykonania. Decyduje on bowiem o parametrach sprzętu oraz o jego estetyce. Najczęściej do konstrukcji wykorzystuje się aluminium lub szkło. Tak naprawdę oba rozwiązania posiadają swoje zalety. Oprawy aluminiowe są wyjątkowo trwałe. Jednocześnie są też bardzo uniwersalne, ponieważ doskonale komponują się zarówno z wnętrzem nowoczesnym, jak i klasycznym. Natomiast szklane oprawy schodowe to propozycja głównie do wnętrz nowoczesnych. Co więcej, jest to propozycja właśnie do wnętrz – modele szklane raczej niezbyt dobrze sprawdzą się w użytku zewnętrznym. W przeciwieństwie do opraw aluminiowych, które sprawują się tam bardzo dobrze.

Oprawy schodowe - szklane

Różnice pomiędzy oprawami schodowymi dotyczą również kształtów i kolorów. Najpopularniejsze są oprawy kwadratowe, choć można trafić też na okrągłe i różne bardziej niestandardowe. Jeśli chodzi o kolor, możliwości jest tutaj niezwykle dużo. Standardowym rozwiązaniem jest wybór oprawy jednokolorowej, jednak większą popularnością cieszą się te, które zmieniają barwę światła.

Do czego potrzebna jest oprawa na schody?

Zastanawiasz się, czy oprawa schodowa jest czymś, czego potrzebujesz? Warto zatem wyjaśnić, do czego ona tak naprawdę służy. Przede wszystkim chodzi tutaj o oświetlenie schodów, aby korzystanie z nich było bezpieczniejsze. Oprawa oświetla schody, dzięki czemu spada ryzyko potknięcia się. Oczywiście, można skorzystać ze światła górnego, jednak oznacza to większe zużycie energii. Poza tym zapalanie górnego światła po nocnym przebudzeniu grozi całkowitym wybudzeniem siebie i innych domowników.

Nie bez znaczenia jest też estetyka oświetlenia, jakie dają oprawy. Zwłaszcza jeśli mają wiele kolorów, schody wyglądają bardzo ciekawie. Za sprawą dobrze dobranego oświetlenia można bardzo łatwo zbudować miłą atmosferę. Nie powinno zatem dziwić, że dzisiaj na oprawy na schody decyduje się bardzo wiele osób prywatnych i firm.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów