Aranżacje pokoju dziennego – jakie elementy są niezbędne w urządzaniu tego wnętrza?

Salon

Aranżacje pokoju dziennego – jakie elementy są niezbędne w urządzaniu tego wnętrza?

24.11.2022

Aranżacje pokoju dziennego są niesamowicie istotne z jednego prostego powodu – to w tym pomieszczeniu spędzamy większość naszego dnia. Wyzwaniem może okazać się jednak ustawienie mebli w odpowiedni sposób, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z urządzaniem wnętrz.

Kiedy masz do czynienia z pustym pokojem, wypełnienie go w zarazem funkcjonalny i estetyczny sposób może wydawać się przytłaczającym zadaniem. Przez lata projektanci wnętrz wypracowali szereg łatwych do zastosowania zasad, które warto znać. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy, a przekonasz się, że aranżacje pokoju dziennego – w bloku czy w domu, nie są wcale takie ciężkie do wykonania!

Aranżacje pokoju dziennego – uniwersalne zasady, o których trzeba pamiętać!

Pokój dzienny stwarza nam mnóstwo możliwości ciekawej aranżacji! Choć często wydaje nam się, że wiele zależy od stylu, w jakim jest urządzony pokój dzienny, nie do końca jest to prawdą. O jakich uniwersalnych zasadach należy pamiętać, bez względu na to, czy czeka nas aranżacja pokoju dziennego w bloku czy dużego w piętrowym domu?

Wybierz punkt centralny

Nigdy nie lekceważ potęgi centralnego punktu w pomieszczeniu, szczególnie jeśli chodzi o pokój dzienny. Aranżacja zyskuje wtedy wyjątkowego stylu i funkcjonalności. Czasami centrum pojawia się w naturalny sposób – np. wtedy, gdy jesteś posiadaczem okna tarasowego lub wbudowanego gzymsu kominka. Nie jest to jednak reguła.

W niektórych wnętrzach może zajść potrzeba stworzenia punktu centralnego samodzielnie, poprzez dodanie telewizora, ławy czy kanapy. Niezależnie od wybranego punktu centralnego, podejmij decyzję już na samym początku planowania projektu i trzymaj się jej. To do centralnego punktu będziesz dopasowywać wszystkie meble.

Nie dociskaj mebli do ścian

Rozmiar pomieszczenia będzie decydował o tym, jak daleko możesz odciągnąć meble od ścian. Nawet w niewielkiej przestrzeni dobrze jest dać im trochę oddechu, zostawiając kilka wolnych centymetrów między tyłem mebli a ścianą. Wbrew powszechnemu przekonaniu, ta odrobina przestrzeni może sprawić, że pokoje będą optycznie większe, nie mniejsze.

Oczywiście, jeśli dysponujesz większą ilością metrów kwadratowych, możesz ustawić meble w inny sposób. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest to, aby miejsca do rozmów powstały na środku pomieszczenia, pozostawiając kilka metrów przerwy między ścianą a meblami. Pamiętaj jednak, że to cały czas Twój pokój dzienny. Aranżacja musi więc być dopasowana głównie to Twoich preferencji.

Pokój dzienny - aranżacje z sofą na środku
Sofa na środku pomieszczenia może sprawić, że aranżacja pokoju dziennego będzie wydawała się bardziej przestronna.

Pokój dzienny – aranżacje, w których najważniejszy jest kontakt

Ludzie powinni naturalnie móc rozmawiać ze sobą bez konieczności wyciągania szyi lub krzyczenia do siebie przez cały pokój dzienny. Aranżacje muszą ułatwiać komunikację. Ustaw sofy i krzesła naprzeciwko siebie (niekoniecznie prosto, ale w bliskiej odległości), tak, aby ludzie mogli rozmawiać ze sobą bez konieczności podnoszenia głosu. Jeśli pomieszczenie jest bardzo duże, możesz wykorzystać tę metodę kilka razy – przy fotelach, pufach, stole jadalnym. 

Postaw na duży stolik kawowy

Jeśli chodzi o stoliki kawowe, najczęściej im większy, tym lepiej. Duży stolik kawowy pośrodku części wypoczynkowej to doskonałe rozwiązanie zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Służy jako swego rodzaju kotwica, jest wygodnym miejscem na odstawianie napojów lub eksponowanie ulubionych dekoracji. Do dużej ławy można sięgnąć z każdego siedzenia, które jest wokół niego postawione.

A skoro o tym mowa – upewnij się, że zostawiłeś wystarczająco dużo miejsca między siedzeniami a stolikiem do kawy, aby ludzie mogli bez problemu przy nim usiąść (około 0,5 metra). A jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego dużego stolika kawowego, bardzo modnym ostatnio rozwiązaniem stało się ustawianie dwóch stolików – niekoniecznie takich samych, obok siebie. W ten sposób aranżacja pokoju dziennego zyska ducha nowoczesności.

Aranżacja pokoju dziennego z dwoma stolikami kawowymi
Dwa stoliki kawowe to prawdziwy wnętrzarski hit! Dzięki nim aranżacje pokoju dziennego zyskują na nowoczesnym wydźwięku!

Pokój dzienny – aranżacje z równowagą i harmonią

Równowaga jest zawsze ważna w dekorowaniu, ale nigdy bardziej niż podczas aranżacji mebli i innych przedmiotów zdobiących pokój dzienny. Aranżacja zyska wtedy harmonii. Weź pod uwagę zarówno rozmiar, jak i rozmieszczenie różnych elementów, uważając, aby nie grupować wszystkich dużych lub wszystkich małych elementów w jednym obszarze. Taki zabieg może sprawić, że przestrzeń będzie wydawać się zbyt przytłaczająca.

Upewnij się również, że w pomieszczeniu panuje różnorodność kształtów – jeśli Twoje krzesła mają oparcia zakończone prostą linią, rozważ zakup okrągłego stolika kawowego.

Weź pod uwagę natężenie ruchu

Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia podczas aranżacji mebli w pokoju dziennym jest natężenie ruchu. Ludzie nie powinni potykać się o meble ani o siebie nawzajem, aby przejść przez pomieszczenie. Upewnij się, że między stolikiem do kawy a sofą oraz między krzesłami jest wystarczająco duży odstęp. Zadbaj, aby ludzie mogli bez trudu przechodzić z jednego końca pokoju na drugi. Aranżacje pokoju dziennego mają być przecież przede wszystkim funkcjonalne!

Użyj dywanu w odpowiednim rozmiarze

Podłogi lub płytki mogą wyglądać w pokoju dziennym bardzo ciekawie, jednak najczęściej decydujemy się na wykorzystanie w tym pomieszczeniu dywanu. Wybierając go, upewnij się, że jest wystarczająco duży, by wszystkie meble z zestawu wypoczynkowego mogły na nim stać. To pomoże optycznie powiększyć pomieszczenie, zadba o równowagę i symetrię. Aranżacje pokoju dziennego w bloku niekoniecznie będą w stanie skorzystać z tej porady, ale te w salonach o dużym metrażu – już tak. 

Aranżacje pokoju dziennego – świetlenie przede wszystkim!

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów każdego pomieszczenia i zbyt często jest zaniedbywany. Zawsze używaj kombinacji oświetlenia górnego, lamp podłogowych i stołowych oraz kinkietów. Lampy podłogowe świetnie prezentują się przy zakończeniu sof i foteli. Lampy stołowe można ustawić na wszystkich komodach, regałach, szafkach, półkach, a nawet na kominku.

Zapalone wieczorem, topią całe wnętrze w niepowtarzalnej atmosferze! Pamiętaj – by oświetlenie było odpowiednio zbalansowane, musi być umieszczone na różnych poziomach! Zadbaj o to, a aranżacja pokoju dziennego z pewnością Cię zachwyci.

Aranżacja pokoju dziennego z dużą ilością światła
Oświetlenie to kluczowy element każdej aranżacji salonu!

Grafika w odpowiednim rozmiarze

Przedmioty, które są zawieszone na ścianie – nieważne, czy to dzieło sztuki, lustro, plakat czy rzeźba – muszą być rozmieszczone strategicznie i proporcjonalnie do mebli. Na przykład, nie zawieszaj malutkiego zdjęcia z tyłu sofy! Zamiast tego użyj dużego plakatu o długości około ⅔ długości sofy.

Jeśli koniecznie chcesz zawiesić za kanapą konkretny obraz, który jest za mały, umieść go w dużej ramie i dodaj szerokie passe-partout. To pozwoli Ci zachować odpowiednie proporcje. Aranżacja pokoju dziennego będzie wtedy też wyglądać na niezwykle przemyślaną i dopracowaną pod każdym względem!

Pokój dzienny – aranżacje, w których trzeba wszystko planować

Jeśli chodzi o aranżację mebli i akcesoriów, zakup nowych elementów najlepiej planować z wyprzedzeniem. W tym celu możesz skorzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje nam Internet! Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesującą Cię frazę i natychmiast otrzymasz setki programów online, które pomogą Ci zwizualizować nadchodzącą zmianę.

Zawsze możesz także wziąć do ręki staromodną kartkę i zacząć szkicować! Planowanie to jedyny sposób, by być pewnym, że nie popełnimy żadnego błędu, a aranżacja pokoju dziennego będzie dokładnie taka, jakiej pragniemy.

Aranżacje pokoju dziennego – z sypialnią czy z jadalnią?

Nie każdy z nas posiada mieszkanie lub dom, w którego projekcie pokój dzienny byłby osobnym pomieszczeniem. Wręcz przeciwnie – coraz częściej odchodzi się od aranżacji tego typu, by stworzyć dużą przestrzeń podzieloną na strefy. Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem? Jak zadbać o to, by aranżacje pokoju dziennego były praktyczne, funkcjonalne, ale też i piękne?

Aranżacje pokoju dziennego z sypialnią 

Czy można zmieścić pokój dzienny i sypialnię w jednym pomieszczeniu? Jak najbardziej! I w dodatku nie tylko wtedy, gdy w grę wchodzi aranżacja pokoju dziennego ze strefą do snu, ale także, gdy decydujemy się na pełnowymiarowe łóżko. W nowoczesnych projektach możemy spotkać się z rozwiązaniem, jakim jest szklana szyba w metalowej ramie, przedzielająca przestrzeń sypialnią od salonowej.

Jeśli boimy się braku prywatności, zawsze można zamontować przy szybie kotary, które będziemy zasuwać na noc. W przestrzeniach industrialnych niekiedy nie wykorzystuje się żadnych dodatkowych elementów, a po prostu stawia się łóżko w pokoju dziennym. To rozwiązanie dla odważnych, ale jak najbardziej jest praktykowane! Aranżacja pokoju dziennego z szafą także jest możliwa, zazwyczaj dzięki wbudowaniu szafy we wnękę tak, by nie rzucała się w oczy. 

Aranżacje pokoju dziennego z aneksem kuchennym 

Aranżacje pokoju dziennego z jadalnią są już na porządku dziennym. W dzisiejszych czasach mało kto decyduje się na zamkniętą kuchnię. Jeśli więc mamy do czynienia z przestrzenią łączącą jadalnię, salon i kuchnię, warto zdecydować się na rozdzielenie tych stref – np. za pomocą kolorów czy dodatków.

Przydatne w tym celu okażą się dywany, które świetnie akcentują przestrzeń oraz lampy. Różne lampy w kuchni, różne nad jadalnianym stołem i różne w salonie w naturalny sposób odseparują od siebie pomieszczenia nawet bez pomocy ścian!

Pokój dzienny - aranżacje z kuchnią
Aranżacja pokoju dziennego z kuchnią powinna być utrzymana w jednym stylu. Warto jednak zadbać o elementy, dzięki którym te dwie części nieco się od siebie odetną.

Pokój dzienny – aranżacje, w których rozmiar ma znaczenie! 

Aranżacje pokoju dziennego w bloku z balkonem będą oczywiście o wiele trudniejsze, niż aranżacje salonu o dużym metrażu. W każdym przypadku liczy się jednak rozmiar mebli i trzeba wziąć go pod uwagę już na etapie projektowania wnętrza. Koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi umieszczania mebli w pokoju dziennym! 

Sofa i krzesła

Często są to przedmioty o dużych gabarytach, dlatego ważne jest, aby pasowały do całości aranżacji. Najważniejszą rzeczą, o której musisz pamiętać przed zakupem któregokolwiek z tych elementów, jest zmierzenie swojego pokoju dziennego. Na pewno nie chcesz, by meble okazały się za duże bądź za małe – dlatego najlepiej jest sporządzić plan pomieszczenia z wyprzedzeniem.

Naszkicuj pokój dzienny na papierze, przenosząc na niego wymiary w odpowiedniej skali. Spróbuj ustawić sofę i krzesła w kilku różnych miejscach i sprawdź, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Wtedy z pewnością aranżacja pokoju dziennego spełni wszelkie Twoje oczekiwania.

Dywan

Użycie dywanu to świetny sposób na zdefiniowanie miejsc do siedzenia, ale największym wnętrzarskim błędem popełnianym w pokoju dziennym jest używanie zbyt małego dywanu. Pamiętaj, że wszystkie meble powinny móc w całości zmieścić na dywanie, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi aranżacja pokoju dziennego z narożnikiem czy dużą sofą. Jeśli miejsce na to nie pozwala, upewnij się, że przynajmniej przednie nogi wielkogabarytowych mebli znajdują się na dywanie.

Stolik kawowy

Stoliki kawowe to bardzo praktyczne meble, które często znajdują się w centrum rozmowy między domownikami. Decydując się na ich zakup, należy pamiętać, że ich wysokość powinna być nieco niższa niż wysokość siedziska sofy i krzeseł wokół niego. Długość stołu powinna również wynosić mniej więcej od połowy do dwóch trzecich długości sofy.

Jeśli nie  jesteś fanem rozwiązania z jednym, dużym stolikiem kawowym, zawsze możesz spróbować użyć kilku mniejszych, aby uzyskać podobny efekt. Upewnij się tylko, że nie są zbyt małe. Osoby siedzące wokół nich powinny mieć możliwość pochylenia się, aby odłożyć lub podnieść drinka, bez konieczności wstawania z miejsca. Jednocześnie pamiętaj, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca na nogi między siedzeniami a stolikami: od 35 centymetrów do pół metra. To właśnie takie detale zagwarantują, że aranżacja pokoju dziennego będzie w pełni funkcjonalna.

Aranżacje pokoju dziennego – kolory ścian, które sprawdzą się najlepiej!

Pokój dzienny to zazwyczaj pokój, w którym spędzamy najwięcej czasu. Paradoksalnie, nie tylko w ciągu dnia! Warto więc zwrócić szczególną uwagę na kolor ścian, który ma zyskać pokój dzienny. Aranżacja będzie wtedy dopięta na ostatni guzik. Na jakie barwy warto postawić?

  • Biały. To zawsze dobry pomysł! Pasuje do wszystkiego, jest świetnym tłem dla wyraźniejszych mebli i bardziej szalonych dodatków. Wygląda spektakularnie w połączeniu z jasnym drewnem, a także złotem i zielenią. Biały kolor sprawdzi się w każdym stylu wnętrzarskim. Postaw na niego jednak szczególnie wtedy, gdy marzy Ci się minimalistyczna aranżacja pokoju dziennego.
  • Szary. Odpowiednio dobrany szary kolor sprawdzi się wspaniale w pokojach dziennych w stylu industrialnym, loftowym i skandynawskim. To odcień w zimnej tonacji, dlatego decydując się na niego musimy mieć pewność, że w takim wnętrzu będziemy czuć się wystarczająco przytulnie. Aby mieć pewność, że aranżacja pokoju dziennego w szarości będzie odpowiednia, kup kilka probników farb i zobacz, czy są odpowiednie.
  • Beżowy. Beż w ostatnich latach wrócił do łask w odrobinę innej odsłonie. W nowoczesnych przestrzeniach nie wybieramy już żółtych odcieni beżowego, ale te bardziej neutralne. Świetnie wkomponują się w aranżacje pokoju dziennego w stylu glamour, w połączeniu ze złotymi dodatkami i welurowymi sofami. 

Interesują Cię aranżacje pokoju dziennego w bloku? Sprawdź, jak funkcjonalnie urządzić małą przestrzeń! https://dobrewnetrza.net/2021/02/12/sofa-czy-naroznik-do-kawalerki-czyli-jak-umeblowac-male-mieszkanie/

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów