Malowanie fasady – wszystko, co warto wiedzieć o farbie elewacyjnej

Budowa i remont

Malowanie fasady – wszystko, co warto wiedzieć o farbie elewacyjnej

26.10.2022

Farba elewacyjna to popularny, sprawdzony środek o wielotorowym działaniu, stosowany na ściany zewnętrzne budynków. Produkt ten tylko skutecznie chroni i zabezpiecza powierzchnię, na którą zostanie nałożony, ale również pełni funkcję ozdobną. To nie wszystko! Dobrej jakości farby fasadowe poprawią właściwości tynku elewacyjnego. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego produktu, dostosowanego do planowanych prac. Jak wybrać farbę elewacyjną? Podpowiadamy!

Rodzaje farby elewacyjnej – jakie wyróżniamy?

Najpopularniejsze farby elewacyjne to produkty akrylowe – na bazie organicznej żywicy akrylowej. Dzięki zawartości żywicy farba elewacyjna jest odporna na działanie wody, kwasów, zasad i tłuszczów. Co więcej, żywice doskonale łączą się z pigmentami, a co za tym idzie – producenci farb elewacyjnych mogą proponować nie tylko jakościowe formuły, zabezpieczające ściany zewnętrzne, ale również szeroki wybór kolorów. Dzięki temu z łatwością dopasowuje się barwę do charakteru i stylu budynku – tak, aby uzyskać pożądany efekt.

Akrylowa farba elewacyjna zabezpiecza także ścianę poprzez elastyczną powłoczkę. Nie osypuje się i doskonale trzyma podłoża. Ten rodzaj farby elewacyjnej szczególnie polecany jest do betonowej powierzchni, a także tynków i cegieł ceramicznych. Farba fasadowa akrylowa nie sprawdzi się na ścianach ocieplanych wełną – kładąc farbę nie uszkodzimy wełny, ale również nie wykorzystamy pełnych możliwości tej emalii (na przykład jej paroprzepuszczalności).

Farba elewacyjna to też nowoczesna farba silikonowa, która pozwala ścianom oddychać. Dzięki ochronie przed nasiąkaniem sprawdzi się, podobnie jak farba elewacyjna akrylowa, na podłożach betonowych, tynkach cienkowarstwowych czy cegłach ceramicznych. Coraz bardziej popularne stają się też farby silikatowe, nazywane krzemianowymi – wysoce odporne na wilgoć i zabrudzenia.

Farba elewacyjna – jak nakładać?

Ponieważ każda farba elewacyjna posiada nieco inne parametry, sposób aplikacji każdej z nich również będzie się od siebie różnił. Zanim zaczniemy nakładać farbę, warto zapoznać się z instrukcją na etykiecie. Uniwersalna zasada aplikowania tego typu produktów, która sprawdzi się w niemalże każdym przypadku, to oczywiście pokrycie całej powierzchni elewacji za jednym razem. Jeśli malowanie będzie odbywać się etapami, z dłuższymi przerwami, poszczególne fragmenty fasady mogą różnić się odcieniem. Niejednolitość koloru wpłynie na całą estetykę elewacji. Trzeba również pamiętać o tym, by wybierając narzędzia do malowania – wałek, pędzel lub natrysk – zwrócić uwagę na konsystencję i formułę farby.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów