Projektowanie wnętrza – samodzielnie, czy z pomocą specjalisty?

Budowa i remont

Projektowanie wnętrza – samodzielnie, czy z pomocą specjalisty?

17.10.2022

Wprowadzając się do nowego mieszkania lub planując remont, najważniejszą kwestią jest funkcjonalne i estetyczne urządzenie przestrzeni. Zwykle każdy ma w głowie jakiś pomysł i lubi konkretny styl wystroju wnętrz. Jednak od pomysłu do realizacji daleka droga. Jak przejść ją sprawnie i bez stresu?

Przy urządzaniu pomieszczań istnieje kilka najpopularniejszych dróg postępowania: zatrudnienie architekta wnętrz, samodzielne projektowanie przestrzeni z pomocą różnych dostępnych powszechnie inspiracji lub bazowanie na gotowych propozycjach przedstawianych w niektórych sklepach meblowych. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Jak wybrać najlepszą dla siebie?

Projektowanie wnętrz online i stacjonarnie z pomocą profesjonalisty

Pierwszym ze znanych sposobów projektowania wnętrz jest skorzystanie z usług profesjonalnego projektanta. W obecnych czasach niektóre biura projektowe proponują projektowanie wnętrz online. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwala na wybór najlepszej oferty nawet z odległego miasta. Wystarczy skontaktować się z firmą, wykonać odpowiednie pomiary pomieszczenia i określić wymarzony styl, funkcjonalność oraz kolorystykę, a także maksymalny budżet przedsięwzięcia. W ten sposób da się zaprojektować zarówno pokój, jak i kuchnię czy łazienkę, a dodatkowo można otrzymać konkretne dane techniczne potrzebne do pracy elektrykom, hydraulikom i stolarzom. Dobra firma potrafi też wskazać propozycje zakupów wraz z zestawieniem cenowym. Podobnie działają architekci projektujący wnętrza stacjonarnie, z tą różnicą, że spotkania odbywają się na żywo, a przez to czasem czas od rozpoczęcia planowania do realizacji może się wydłużyć.

Samodzielne urządzanie wnętrza

Dość często, głownie w ramach oszczędności, ludzie decydują się na samodzielne wyposażenie pomieszczenia na podstawie własnych pomysłów oraz różnych dostępnych inspiracji. Zwykle zajmuje to jednak dużo więcej czasu niż wynajęcie profesjonalnej firmy zwłaszcza, jeśli nie ma się w tym temacie zbyt wiele doświadczenia. Zaznajomienie się z ofertą większych i mniejszych sklepów meblowych, czy wnętrzarskich oraz z dostępnością choćby kolorów farb do ścian potrafi zająć długie tygodnie. Niektórzy po prostu to lubią i nie przeszkadza im życie miesiącami „na kartonach” zanim wygodnie się urządzą – motywuje ich satysfakcja z  samodzielnego zaprojektowania i urządzania swoich wnętrz.

Gotowa propozycja wnętrza

Niektóre duże sklepy oferujące meble oraz artykuły dekoracyjne mają w swoich punktach gotowe pomysły na urządzenie wnętrz. Są one dopasowane do konkretnych wymiarów pomieszczenia, dzięki czemu można na własne oczy przekonać się, jak może wyglądać zestawienie konkretnych produktów na danej przestrzeni. Dla osób bez smykałki do projektowania wnętrz może to być bardzo pomocne rozwiązanie – wystarczy kupić w danym sklepie wszystkie niezbędne meble i artykuły. Ma ono jednak jedną dużą wadę. Nie ma się wtedy możliwości wyboru innego producenta, a może być tak, że nie każdy proponowany element spełnia nasze wymagania w 100%.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów