Klamki do drzwi – jaką klamkę do drzwi wybrać?

Budowa i remont

Klamki do drzwi – jaką klamkę do drzwi wybrać?

17.10.2022

Klamka do drzwi to jeden z tych szczegółów – na pozór nie znaczących – który robi wielką różnicę. Po pierwsze: bez klamki drzwi, które można otworzyć i zamknąć tylko za jej pomocą, tracą swoją funkcję. Po drugie: źle dobrana klamka może powodować codzienną frustrację – kiedy jest niewygodna w użyciu, zbyt mała lub zbyt duża, zbyt masywna lub odwrotnie – za delikatna. Dodatkowo jej wygląd i kształt wpływają na wygląd całych drzwi.

Klamka do drzwi niewielka i niepozorna – a jednak jej funkcja i styl to bardzo istotne elementy, o których warto pamiętać. Chociaż wydaje się niewidoczna – źle dobrana klamka do drzwi od razu zwraca uwagę. Wybierając klamki do drzwi w domu lub mieszkaniu bierze się zwykle pod uwagę styl urządzenia pomieszczeń. Jednak można też pozwolić sobie na nieco fantazji i wybrać modele klamek jak najbardziej oryginalne, nietypowe, przyciągające wzrok modnym wzornictwem. Obie opcje są jak najbardziej dobre.

Klamki do drzwi wewnętrznych

Z bogatej oferty różnych producentów można wybrać różnego rodzaju wzory i kolory klamek do drzwi wewnętrznych. Nowoczesne klamki w żywych kolorach z pewnością podkreślą oryginalny styl wnętrz. Dostępne w ofercie klamki wewnętrzne w żywych barwach przypadną do gustu także osobom lubiącym eksperymentować i bawić się wzornictwem, a jednocześnie zapewnić dobry klimat w każdym pomieszczeniu.

Klamki do drzwi wewnętrznych o nieco futurystycznych kształtach – zwykle w kolorze matowego srebra, geometryczne, bez zdobień – mogą ładnie podkreślić klimat wnętrz urządzonych w minimalistycznym stylu. Do takich wnętrz pasować będą także bardzo proste klamki, dopasowane kolorem do drzwi w taki sposób, żeby nie rzucały się w oczy. Nieco bardziej masywne, stylowe klamki, z dodatkowymi zdobieniami będą idealne do wnętrz urządzonych w bardziej wyszukanym guście. Mogą to być modele klamek nieco zaokrąglonych, z eleganckimi zdobieniami, w tradycyjnym stylu.

Klamka okrągła w modnym kolorze antracytu lub jasnego złota będzie pasować zarówno do przeszklonych, jak i pełnych drzwi wewnętrznych. W przypadku drzwi przeszklonych warto zdecydować się na nieco lżejszy model klamki.

Klamki do drzwi zewnętrznych

Klamki do drzwi zewnętrznych spełniają te wszystkie warunki co klamki wewnętrzne, jednak dodatkowo muszą być naprawdę trwałe i zapewniać bezpieczeństwo. Klamki do drzwi zewnętrznych zwykle wyposaża się w odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe. Ze względu na to, że są wyposażone w zamek, mają zazwyczaj większy szyld. Jednak funkcja jak najbardziej może tutaj łączyć się z interesującym stylem.

Przy wyborze należy wziąć pod uwagę między innymi to, jak duża i masywna powinna być klamka do drzwi zewnętrznych. Duże i masywne klamki będą odpowiednie do drzwi w takim samym stylu. W przypadku lżejszej konstrukcji drzwi zewnętrznych lepszym wyborem będzie klamka o nieco delikatniejsze budowie. Wielkość i wygląd klamki zewnętrznej nie ma wpływu na jej funkcję. Klamki do drzwi zewnętrznych w ofercie producentów posiadają wszystkie ważne atesty związane z bezpieczeństwem. Dzięki odpowiedniej konstrukcji zamka i trwałym materiałom, z jakich są wykonane, stanowią zawsze zabezpieczenie przed wizytą niepożądanych gości.

Czarne klamki do drzwi

Kolor czarny nie wychodzi z mody od lat i cieszy się zawsze dużą popularnością wśród projektantów wnętrz. Szczególnie ostatnio, kiedy bardzo modny jest styl loftowy, wszelkie dodatki w kolorze czarnym znajdują wielu nabywców. Czarne klamki do drzwi są doskonałą alternatywą dla klamek w metalicznych kolorach. Matowa czerń oznacza elegancję, ale też z drugiej strony – nowoczesność. Dostępne w kolorze czarnym matowym lub połyskliwym klamki do drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych pasują do gładkich drzwi w jednolitych kolorach – szarych, białych czy beżowych.

Czerń dobrze prezentuje się jednak także w zestawieniu z drewnem. Na tle drzwi w różnych odcieniach drewna klamka w kolorze czarnym wygląda nowocześnie. Z kolei piękna klamka w kolorze matowym czarnym w połączeniu z szyldem w kolorze chromowanym srebrnym lub złotym to wyjątkowo stylowe rozwiązanie, pasujące zarówno do wnętrz bardzo nowoczesnych, jak i w stylu vintage.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klamki do drzwi

Wybór odpowiedniej klamki do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych to wbrew pozorom sprawa nie bagatelna. Wielkość i styl klamki należałoby zawsze dobierać do wyglądu drzwi. Zbyt duża klamka będzie wyglądać nieodpowiednio, zbyt mała może być niewygodna w użyciu. Wygląd klamki powinien być tak dopasowany do modelu drzwi, żeby ładnie współgrał z ich stylem. Masywne, zdobione drzwi drewniane w połączeniu z niewielką, prostą klamką, mogą całkowicie stracić swój charakter. I odwrotnie – do drzwi lekkich, przeszklonych lub wykonanych z cieńszej płyty duża i bogato zdobiona klamka nie będzie odpowiednia.

Wybierając klamkę do drzwi warto pamiętać o tym, że jej codzienne użytkowanie powinno być wygodne i nie sprawiać nikomu problemów. Klamka powinna być kształtna, poręczna i działać bez zarzutu. Wybierając odpowiedni model klamki zewnętrznej czy wewnętrznej na pewno warto wziąć pod uwagę sprawdzonych producentów i to z jakich materiałów wykonane są ich produkty. Trwałość i żywotność klamki to kluczowa kwestia. Jeśli dodatkowo jest ładna to wybór okazuje się całkiem prosty.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów