Jak dbać o elektronarzędzia i spawarki akumulatorowe?

Budowa i remont

Jak dbać o elektronarzędzia i spawarki akumulatorowe?

16.09.2022

Nie tylko w każdym warsztacie, ale i w piwnicy czy garażu gromadzi się z czasem sporo narzędzi. Są wśród nich wiertarki, spawarki, a jeżeli na posesji mamy ogród bądź działkę, czasami nawet glebogryzarki. Bez względu na to, jakie elektronarzędzia do domowego warsztatu posiadamy, wcześniej czy później przynajmniej część z nich zaczynają stanowić urządzenia akumulatorowe.

W porównaniu do narzędzi zasilanych kablem mają one kilka niezaprzeczalnych zalet. Do największych należy mobilność oraz fakt, że możemy ich użyć w każdej chwili, nawet w podróży, kiedy wkrętarki elektryczne czy inny sprzęt podłączany do gniazda sieciowego staje się bezużyteczny. Warunkiem tego, by spawarki akumulatorowe i inne narzędzia na baterię dobrze się spisywały, jest jednak ich prawidłowa konserwacja. Szybko zepsują się również wówczas, kiedy nie będziemy ładować ich akumulatorów w odpowiedni sposób. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji? Podpowiadamy!

Elektronarzędzia do warsztatu – rodzaje akumulatorów i sposoby ich ładowania

To, jakie elektronarzędzia akumulatorowe będą dobrze spisywać się w naszym warsztacie, zależy w dużej mierze od rodzaju dołączonego do nich akumulatora. Oczywiście przy zakupie takiego sprzętu w pierwszej kolejności patrzymy na jego funkcjonalność oraz moc silnika, ale wcześniej czy później, w ostateczności już po zakupie, powinniśmy przyjrzeć się także typowi akumulatora.

To właśnie ten element wpływa bowiem na to, jak długo będzie działać urządzenie. A nieumiejętne ładowanie akumulatora to prosta droga do zniszczenia baterii.

Akumulatory niklowo-kadmowe

W starszych urządzeniach dominują akumulatory niklowo-kadmowe. To najprostsze z rozwiązań szeroko stosowanych na rynku, które pozwala obniżyć cenę urządzenia bez względu na to, czy są nim wkrętarki, czy spawarki inwertorowe. Cena produkcji takich akumulatorów nie jest jednak ich jedynym atutem. Poza tym jest to bowiem rozwiązanie cechujące się dużą wytrzymałością, powinno działać nawet przy około 1000 wykonanych cykli ładowania.

By tak się stało, trzeba jednak odpowiednio je ładować. Największą uwagę trzeba zwrócić na tak zwany efekt pamięci, który zaczyna stanowić problem, gdy chcemy podłączyć prąd do niezupełnie rozładowanego akumulatora. Z tego powodu pierwsze ładowanie powinniśmy rozpocząć dopiero wtedy, gdy zupełnie rozładujemy urządzenie, a następnie załadować je do pełna. Taką czynność najlepiej kilkukrotnie powtórzyć – ten proces nazywamy formatowaniem baterii.

Tej zasady należy trzymać się również przy kolejnych ładowaniach. Ostatnio pracowaliśmy kilka godzin i wiemy, że bateria jest na wyczerpaniu? Nie ładujemy! Trzeba poczekać, aż akumulator zupełnie “padnie” i dopiero wtedy go wymienić.

Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe

Nieco rzadziej stosowanym w elektronarzędziach są baterie niklowo-metalowo-wodorkowe. Mimo że są podobne do akumulatorów niklowo-kadmowych, to jednak na ich niekorzyść działa wyraźnie mniejsza wytrzymałość. Największy problem to fakt, że dość szybko się rozładowują.

Poza tym mogą być kłopotliwe w przechowywaniu, jeśli bowiem pozostawimy je rozładowane na dłuższy czas, stracą wiele ze swojej mocy. Z drugiej strony, z racji braku efektu pamięci, są łatwiejsze w obsłudze. Nawet ładowanie nie do końca rozładowanego akumulatora nie osłabi jego właściwości. Przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia mimo wszystko warto jednak przeprowadzić formatowanie baterii.

Akumulatory litowo-jonowe

Jaka wkrętarka akumulatorowa jest obecnie najpopularniejsza? Taka, którą zasilają akumulatory litowo-jonowe. Ten typ baterii zyskuje sobie coraz większą popularność na rynku i staje się standardem wśród elektronarzędzi, zwłaszcza tych niewielkich. Tego typu baterie mogą bowiem zmagazynować dużo energii, a jednocześnie są lekkie, dzięki czemu nie zwiększają znacząco wagi urządzenia. To jednak nie koniec ich atutów. Są także znacznie łatwiejsze w obsłudze od swoich konkurentów. Nie trzeba ich formatować, można je podłączyć do ładowania bez względu na stopień wypełnienia baterii.

Ale i one nie są wolne od ograniczeń. Powinno się je odłączać od sieci najpóźniej dokładnie w momencie, w którym wskaźnik ładowania sięgnie stu procent. Kiedy są załadowane do pełna, można je długo i bez szwanku przechowywać. Jeśli jednak pozostawimy na dłużej rozładowany akumulator litowo-jonowy, dojdzie w nim do nieodwracalnych zmian, które nie pozwolą już na korzystanie z pełni zalet takiego rozwiązania.

Przechowywanie i przewożenie elektronarzędzi

Wpływ na żywotność elektronarzędzi akumulatorowych ma także ich przechowywanie. Wskazówki dotyczące akumulatorów zamieściliśmy już powyżej, ale warto wspomnieć również o temperaturze otoczenia. Baterie będą mieć problemy, jeśli pozostawimy je na dłużej w wysokiej temperaturze lub mroźnych warunkach. Wówczas po włączeniu urządzenia może nas zaskoczyć zupełnie rozładowany akumulator. A co gorsza – uszkodzenia mogą być trwałe.

Same wkrętarki czy szlifierki akumulatorowe najlepiej natomiast przechowywać w specjalnych walizkach lub skrzynkach. Wiele modeli jest oryginalnie wzbogaconych o takie dodatki. Wówczas mamy pewność, że naszemu sprzętowi nie zaszkodzi kurz ani wilgoć. Walizki i skrzynki pozwolą także trzymać w pobliżu urządzenia wszelkie potrzebne do jego pracy akcesoria, takie jak wiertła, brzeszczoty czy inne końcówki.

Poza tym to idealne rozwiązanie do transportu elektronarzędzi akumulatorowych. Ze względu na swoją charakterystykę, można ich używać poza warsztatem, dlatego czasami zabieramy je ze sobą w trasę. W solidnej walizce będą bardziej odporne na wstrząsy. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są specjalne kufry transportowe.

Smarowanie wiertarki i inne sposoby na konserwację elektronarzędzi

By urządzenia akumulatorowe długo nam służyły, trzeba je również utrzymywać w czystości. Z tego powodu warto wyczyścić je po każdym użyciu. Najgroźniejsze są pyły, które w trakcie pracy wkrętarki czy szlifierki mogą wniknąć przez otwory wentylacyjne do wnętrza urządzenia. Z tego powodu, obok klasycznego przetarcia elektronarzędzi szmatką, warto od czasu do czasu przedmuchać je sprężonym powietrzem. Przy okazji usuniemy wówczas również kurz.

Nie powinno się zapominać także o smarowaniu. Co prawda na przykład spawarek akumulatorowych ta porada nie dotyczy, ale już wiertarek czy innych urządzeń z głowicą jak najbardziej. W czasie pracy sprzętu jego temperatura rośnie, a smar się wytapia. Z czasem pozbawione smaru narzędzia będą pracować gorzej. Takie zaniedbania wcześniej czy później skończą się awarią.

Odpowiednie końcówki, właściwe użytkowanie

Być może najważniejszym założeniem, które pomaga zadbać o elektronarzędzia, jest jednak ich prawidłowe użytkowanie. Jeśli nie będziemy używać wkrętarki czy spawarki zgodnie z przeznaczeniem, szybko się zepsuje. Równie ważny jest dobór końcówek czy innych wymiennych akcesoriów, które mogą się uszkodzić szybciej niż samo urządzenie, do którego się je instaluje. Trzeba także pamiętać o wymianie zużytych elementów. W przypadku pilarek czy urządzeń używających brzeszczotów bądź tarcz tnących czasami trzeba będzie takie końcówki własnoręcznie naostrzyć, w przeciwnym razie efektywność ich pracy znacznie spadnie.

Jak dbać o spawarki akumulatorowe?

Powyższe, uniwersalne zasady można stosować w odniesieniu do właściwie wszystkich urządzeń akumulatorowych. Spawarki MIG MAG, MMA oraz TIG wymagają jednak również dodatkowej troski związanej ze specyfiką pracy tych urządzeń.

Jeśli zależy nam na tym, by długo korzystać ze spawarki, przede wszystkim nie należy jej przegrzewać. W tej kwestii nie można podejmować decyzji spontanicznie, a sztywno trzymać się wytycznych producenta. Czas pracy spawarki określa tak zwana sprawność urządzenia, wyrażana w procentach. To czas, w jakim spawarka może pracować bez przerwy w okresie 10 minut.

Przykładowo spawarka o sprawności 60 procent może pracować przez sześć minut, po czym przez cztery minuty musi się studzić. Przy tym parametrze należy pamiętać, że sprawność spawarki jest uzależniona od prądu spawania – przy wyższym amperażu będzie potrzebować więcej czasu na wystygnięcie.

Regularna wymiana części

Spawarki, jak każde elektronarzędzia, z czasem się zużywają. Nawet jeśli będziemy odpowiednio dbać o akumulator, problemem może stać się z czasem stan zewnętrznych elementów, podpinanych do głównej stacji spawalniczej.

Najbaczniejszą uwagę należy zwrócić na stan uchwytu spawalniczego. Najczęstszym błędem jest bowiem korzystanie z przepalonego uchwytu. W porównaniu do całej spawarki zakup nowego nie jest zbyt dużym wydatkiem, tymczasem spawanie zniszczonym może w niekorzystny sposób wpływać na całe urządzenie.

W odpowiednim stanie musi być również zachowany przewód spawalniczy. Tutaj kłopotliwe jest nie tylko przepalenie przewodu, ale również jego stan. Trzeba uważać, by nie był zbytnio pognieciony lub połamany. Jeśli tak się stanie, będziemy mieć trudności z utrzymaniem łuku spawalniczego. Najlepiej przechowywać przewód spawalniczy w osobnej skrzynce.

Czyszczenie i konserwowanie spawarki

Niezwykle ważne jest utrzymywanie spawarki w czystości. Na przykład w czasie spawania w trybie MMA wydziela się sporo żużlu i odprysków, które nieraz osiadają na urządzeniu. Spawarkę trzeba z nich oczyszczać za każdym razem, gdy z niej korzystamy – podobnie jest ze sprawdzaniem stanu przewodu, uchwytu i wtyczki.

W czasie spawania należy również pamiętać, by zapewnić swobodny dostęp powietrza do urządzenia. Inaczej grozi mu przegrzanie. Od czasu do czasu warto zadbać również o wnętrze spawarki, gdzie wcześniej czy później zgromadzi się sporo kurzu. Najlepiej użyć do tego sprężonego powietrza. Alternatywą do „przedmuchania” spawarki może być również zwyczajna pompka.

Autor:
Damian
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów