Prześcieradło, które posłuży przez długi czas – jak wybrać?

Dodatki i akcesoria

Prześcieradło, które posłuży przez długi czas – jak wybrać?

14.09.2022

W dobie galopującej inflacji warto zwrócić uwagę na jakość produktów codziennego użytku, zanim dokonamy zakupu.  Każdy z nas chce, aby prześcieradło posłużyło nam przez dłuższy czas. Nikt nie lubi marnować pieniędzy i wyrzucać tekstyliów po pierwszym praniu po tym, gdy te się skurczą lub podziurawią. Na szczęście istnieje kilka kryteriów, którymi warto kierować się podczas zakupów. Pozwolą one uniknąć przykrych niespodzianek. Jak wybrać prześcieradło, które posłuży przez długi czas i okaże się rozwiązaniem jednocześnie ekonomicznym oraz ekologicznym?

Dlaczego warto postawić na prześcieradło wysokiej jakości?

Trwająca inflacja skłoniła nas do zrewidowania podejścia do zakupów. Coraz bardziej doceniamy produkty wysokiej jakości, które stanowią inwestycję na lata. W tym miejscu warto uświadomić sobie, że tanie prześcieradło wcale nie oznacza oszczędności. Aby to mogło zyskać cenową konkurencyjność rynkową, producent musiał obciąć koszty tam, gdzie to możliwe.

Najczęściej redukcji wydatków dokonuje się kosztem jakości wyrobu finalnego. W praktyce oznacza to, iż tanie prześcieradło szybciej się niszczy. Może kurczyć się w praniu, tracić kolor lub być podatne na powstawanie dziurek podczas wirowania w pralce automatycznej. Jeśli wyrzucimy je po kilku miesiącach i kupimy kolejne tanie prześcieradło, w praktyce wydamy więcej niż na zakup jednego solidnego. W dobie galopującej inflacji rozsądnie gospodarujemy domowym budżetem. To świetna okazja, aby stawiać na tekstylia wysokiej jakości.

Prześcieradło, które posłuży przez długi czas rozwiązaniem korzystnym dla środowiska

Prześcieradło, które posłuży przez długi czas stanowi także rozwiązanie korzystne dla środowiska naturalnego. Bardzo dużo mówi się o tekstyliach, które lądują na wysypiskach śmieci. Stanowią one spore obciążenie dla planety. Po pierwsze, produkcja kiepskiej jakości pościeli wiąże się ze zużyciem energii, wody i barwników. Po drugie, nie wszystkie tekstylia ulegają szybkiej biodegradacji. Pod tym względem najlepiej wypada czysta bawełna i len.

Niestety, nawet materiały naturalne w procesie biodegradacji uwalniają do środowiska dwutlenek węgla i metan, czyli gazy cieplarniane. Warto mieć to na uwadze i starać się kupować trwałe prześcieradła, które będą eksploatowane przez długie lata, przez co pozostawią znacznie mniejszy ślad węglowy.

Jak wybrać prześcieradło, które posłuży nam przez długi czas? Wybierz bawełnę!

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało wykonane. Bardzo dobrze sprawdzają się prześcieradła bawełniane. Te bowiem doskonale przepuszczają powietrze i pozwalają odprowadzić wilgoć z ciała, przez co nie pocimy się podczas snu i nie wybudzamy w środku nocy. Prześcieradło z bawełny jest też przyjemne dla skóry.  Dzięki swojej miękkości nie zakłóca snu. Jego właściwości docenią nawet osoby o wysokiej wrażliwości sensorycznej, które zwracają ogromną uwagę na to, aby tekstylia nie drażniły ich delikatnej skóry. Ponadto prześcieradła bawełniane można prać w wysokich temperaturach, co pozwala pozbyć się z nich roztoczy, które należą do często spotykanych alergenów.  

Zawsze czytaj skład pościeli i unikaj syntetycznych domieszek!

Niestety, polskie prawo nie reguluje w sposób restrykcyjny nazewnictwa tekstyliów. Prześcieradło bawełniane nie zawsze oznacza prześcieradło wykonane w 100% z bawełny. Tym terminem można określić też wyrób, który zawiera domieszkę poliestru czy elastanu. Syntetyki jednak odbierają prześcieradłu jego wysoką przewiewność i utrudniają późniejszą biodegradację. Co ciekawe, dodatek chętnie wykorzystywanego elastanu bardzo często uniemożliwia recykling włókien bawełnianych czy wiskozowych. Stawiajmy zatem na prześcieradła wykonane w 100% z bawełny. Zawsze wnikliwie czytajmy składy produktów.

Miękkie prześcieradła zapewniają spokojny sen

Aby prześcieradło służyło nam przez dłuższy czas, warto postawić na takie, które jest przyjemne w dotyku. Jeśli okaże się zbyt szorstkie i sztywne, wpłynie negatywnie na jakość snu, przez co będziemy chcieli się go jak najszybciej pozbyć.  To bardzo ważne, aby dokonywać świadomych i przemyślanych zakupów, gdyż w ten sposób możemy rozsądnie gospodarować posiadanymi zasobami finansowymi. Ponadto takie wybory odbywają się z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Trwałe prześcieradła bawełniane to te o wysokiej gramaturze

Gramatura prześcieradła stanowi istotną kwestię, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Pod tym terminem kryje się masa materiału przypadająca na jego metr kwadratowy. Gramaturę tkanin wyrażamy w gramach na metr kwadratowy. Im wyższą wartość przyjmuje ten wskaźnik, tym grubszy i bardziej wytrzymały materiał. Gramatura prześcieradeł bawełnianych rozpoczyna się od 80g/m2. My z przyczyn praktycznych zalecamy jednak sięgnąć po te powyżej 160 g/m2. Prześcieradło z bawełny o niskiej gramaturze szybko się zniszczy, gdyż jest cienkie i podatne na uszkodzenia mechaniczne. To z nieco grubszego materiału zazwyczaj charakteryzuje się dłuższym czasem eksploatacji. Prześcieradła z wysoką gramaturą z pewnością posłużą Państwu przez dłuższy czas, w porównaniu do tych o niskiej gramaturze. 

Polskie prześcieradła z bawełny gwarancją wysokiej jakości

Polskie prześcieradła często stanowią gwarancję wysokiej jakości. Są starannie wykonane, prezentują się estetycznie i schludnie. Nie farbują podczas prania i wyróżniają się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Polscy producenci pościeli zwracają uwagę na jakość swoich tekstyliów, ponieważ zależy im na budowaniu renomy marki. Jeśli wypuszczą kiepskiej jakości prześcieradła, klienci powrócą do nich z reklamacją, a w przyszłości nic już u nich nie kupią i będą zniechęcać do tego swoich znajomych.

Gdzie kupisz prześcieradło na gruby materac i nie tylko?

Trwałość prześcieradła zależy również od dopasowania go do wymiarów materaca. Jeśli kupimy zbyt małe, to będzie zsuwało się w trakcie snu. Zbyt napięte może nawet pęknąć. Prześcieradło na gruby materac będzie idealnie przylegać nawet do grubego materacu. Takie prześcieradło posiada większy naddatek na zakładkę materacu od standardowego. Taki naddatek zwykle mieści się w przedziale 20cm, 25cm i 30cm , dzięki czemu można wybrać idealne prześcieradło dla siebie oraz materacu zachowując komfort snu oraz estetykę łóżka. 

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów