Idealna kawa wymaga oprawy – wszystko o filiżankach

Dodatki i akcesoria

Idealna kawa wymaga oprawy – wszystko o filiżankach

11.08.2022

Kawa ma swoją bogatą historię. Owoce kawowca nasi przodkowie odkryli ponad 2000 lat temu, formę napoju kawa przybrała najprawdopodobniej w okolicach XVIII lub XIV wieku naszej ery. A jaką historię mają filiżanki do kawy? Z czego były wykonane pierwsze filiżanki, a z jakich materiałów produkuje się te współczesne? Jakie trendy w zakresie wzornictwa na filiżankach królują w XXI wieku? Na te i inne pytania odpowiedzi znaleźć można w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Pierwsze filiżanki do kawy zupełnie nie przypominały tych, które oglądamy na co dzień. Pierwsze naczynia, z których pito ciepłe napoje (niekoniecznie kawę), wykonywano z gliny i drewna, i nie posiadały charakterystycznego dla filiżanek „uszka”. Wraz z postępem technologicznym, naczynia wyrabiano z bardziej wyrafinowanych materiałów – przynajmniej w stosunku do tych wspomnianych powyżej.

Naczynia metalowe czy też wykonane z brązu, choć lepiej prezentujące się od drewnianych, miały istotną wadę – nagrzewały się od gorących napojów i korzystanie z nich było po prostu bolesne. Zdecydowanie lepiej nadawały się do picia wina czy piwa. Dopiero dzięki odkryciu przez Chińczyków porcelany, wytwarzanie naczyń sprawdzających się tak w przypadku zimnych, jak i ciepłych napojów, nastąpił przełom.

Współczesne filiżanki do kawy

Obecnie naczynia do kawy są najczęściej wykonywane z porcelany, ceramiki i kamionki, ale również z bambusa, polistyrenu czy papieru (te dwa ostatnie materiały wykorzystuje się przy produkcji kubków do kawy „na wynos”). Natomiast filiżanki do kawy, które w pełni na tę nazwę zasługują, to piękne, zdobione filiżanki, o różnych kształtach i pojemnościach – często uzależnionych od rodzaju kawy, która wypełni dane naczynie.

Najczęściej spotykane pojemności wśród filiżanek do kawy to wartości z przedziału 50 ml do nawet 420 ml.

Skąd tak rozbieżne wartości? Wynikają z rodzaju kawy! Przykładowo:

  • filiżanki do espresso mają pojemność 60 ml. Ich reprezentatywnym przykładem może być filiżanka DUKA TIME, dostępna w sklepie internetowym DUKA. Wykonana z białej porcelany zachwyca designem – prostym, ale jednocześnie eleganckim. Filiżanka, wraz z dołączonym do niej spodkiem, tworzą piękną całość, która aż zachęca do rozpoczęcia dnia od wypicia w niej espresso!
  • filiżanki do cappuccino – zgodnie ze sztuką baristyczną, klasyczne włoskie cappuccino powstaje z połączenia 25 ml espresso z odpowiednio spienionym mlekiem (o objętości 125 ml), które wlewa się do espresso. Idealną filiżanką dla tej klasycznej kompozycji, będzie np. DUKA ASPEN o pojemności 170 ml.

Gorące trendy!

Co roku bariści prześcigają się w pomysłach na najpopularniejszą kawę sezonu. My natomiast spójrzmy na najciekawsze rozwiązania nie tyle samego napoju, co przeznaczonych do jego picia filiżanek!

  • Delikatna klasyka – jest zawsze w modzie, również w świecie filiżanek do kawy. Subtelne kształty i klasyczne kolory (biel lub czerń) wystarczą do stworzenia ponadczasowej filiżanki do kawy. Znakomitymi przykładami mogą być tu DUKA TIME BLACK i DUKA TIME BIAŁA – obie o pojemności 350 ml, w komplecie z idealnie dopasowanymi do kształtu filiżanek spodkami. To elegancja w czystej postaci, stworzona z porcelany.
  • Odrobina fantazji – filiżanki do kawy nie muszą być wyłącznie czarne lub białe, mogą być pokryte rysunkami czy wzorami, aby wyróżnić się na kuchennej półce. Dziś każdy miłośnik kawy może cieszyć się różnorodnością w zakresie wyglądu i kolorystyki filiżanek. Za przykład niech posłużą:
    • porcelanowa DUKA STREET ART MANNERFRA (320 ml). Filiżankę zdobią symbole szwedzkiej historii sztuki i porcelany – ale wykonane w zgodzie z nazwą zestawu, silnie kojarzące się ze „sztuką uliczną”. Autorem serii STREET ART jest Andrzej Wieteszka, specjalizujący się w wielu rodzajach sztuki wizualnej. Ręka artysty stworzyła na filiżance kolorowy, niepowtarzalny wzór, który zachwyci nie tylko miłośników street art.
    • kamionkowa DUKA EDEN (200 ml). Filiżankę i spodek zdobią rysunki kwiatów. Wystarczy jedno spojrzenie, by poczuć się zupełnie jak w Rajskim Ogrodzie, przepełnionym pięknymi, kolorowymi kwiatami.
  • Minimalistycznie, ale nie nudno –  miłośnicy espresso mogą poczuć się zaskoczeni, ale do 1992 roku filiżanki przeznaczone do picia tej konkretnej kawy, były wyłącznie białe! Aktualnie filiżanki do kawy nie muszą być wyłącznie czarne lub białe, lecz czasem wystarczą detale takie jak w przypadku filiżanki do espresso DUKA ORA (90 ml), aby przyciągnęły wzrok. Szara, kamionkowa filiżanka i spodek w tym samym kolorze, zwracają uwagę charakterystycznymi złotymi uchwytami w postaci oczka lub kulki, zastępującymi tradycyjne „uszka”.

Wyżej wymienione przykłady to tylko kropla w morzu kawowej zastawy sklepu internetowego DUKA. Szeroki wybór filiżanek (zarówno pod kątem ich pojemności, kształtów i zdobienia) sprawi, że każdy miłośnik kawy znajdzie filiżankę idealną dla siebie.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów