Dobre wnętrza

Czym cechują się nowoczesne kuchnie i jak je aranżować?

Kuchnia

Czym cechują się nowoczesne kuchnie i jak je aranżować?

22.06.2022

Aranżacja kuchni może być zadaniem, w którym trudno zachować balans. To w końcu przestrzeń, która musi być funkcjonalna – ułatwiać przyrządzanie posiłków i zapewniać odpowiednia ilość miejsca do przechowywania różnego rodzaju wyposażenia, a jednocześnie cieszyć estetyką. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym podpowiadamy jak urządzać nowoczesne kuchnie, by był one nie tylko piękne, ale także praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Funkcjonalność ponad wszystko

Nowoczesne kuchnie charakteryzują przede wszystkim minimalistyczne rozwiązania. Często łączą wiele stylów, ale zawsze koncentrują się na tym, by przestrzeń, w której przygotowuje się posiłki, była komfortowa. Nie ma w nich miejsca na niepraktyczne drobiazgi czy wymyślne dekoracje. W nowoczesnej kuchni umieszczamy tylko to, co absolutnie niezbędne. Warto pamiętać, że w mniejszych domach lub mieszkaniach zwykle mamy do czynienia jedynie z aneksem, który nie pomieści tyle sprzętów i akcesoriów, co oddzielna kuchnia.

Projektując nowoczesną kuchnię trzeba zwracać uwagę na detale. Wielu projektantów zaleca stosowanie prostych, geometrycznych brył. W zabudowie najpopularniejsze są gładkie blaty i błyszczące fronty mebli, dzięki którym pomieszczenie z kuchnią lub aneksem będzie wydawało się optycznie większe. Zwykle na nieco więcej szaleństwa można pozwolić sobie w przypadku płytek między blatem a górnymi szafkami. Tam coraz częściej w nowoczesnych aranżacjach królują odważne wzory. Nie można zapominać o ergonomii – każda szafka powinna bez problemu się otwierać i zapewniać wygodny dostęp do przechowywanych w niej przedmiotów.

Kolory i materiały nowoczesnych kuchni

Podczas projektowania kuchni bardzo duże znaczenie będzie miała jej kolorystyka. Barwy, świetnie oddające charakter nowoczesnej stylizacji, to m.in. szarość, biel i grafit. W połączeniu z nimi warto stosować drewno. Ten ponadczasowy materiał doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i modernistycznych. W połączeniu z jasnymi barwami będzie wyglądać niezwykle ciepło – nada wnętrzu zdecydowanie bardziej przytulnego charakteru.

Dla osób, które szukają czegoś nieszablonowego, w kuchni można zastosować odważny kolorystyczny duet. Świetnym przykładem będą np. fronty pod blatem w kolorze delikatnej zieleni zestawione z kontrastującymi półkami lub wiszącymi szafkami w odcieniu ciepłej czerwieni. Takich połączeń jest mnóstwo – granat z bielą, oliwka z beżem czy nawet brąz z czernią. Dziś np. w sieci znaleźć można dziesiątki inspiracji, ułatwiających stworzenie pięknej, nowoczesnej kuchni.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów