Dobre wnętrza

Drugie życie dziecięcych wspomnień, czyli renowacja drewnianych zabawek

Pokój dziecka

Drugie życie dziecięcych wspomnień, czyli renowacja drewnianych zabawek

24.05.2022

Nawet dziś, w dobie komputerów, telewizji oraz nowoczesnych rozwiązań, zabawki drewniane cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwość użytkowania, niezwykły wygląd i sentyment, którym darzą je rodzice maluchów. Wiele figurek, lalek, samochodzików czy bujanych koni jest także wykonanych z rzadkich gatunków drewna, więc dodatkowo mogą mieć one wartość kolekcjonerską. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na renowację swoich zabawek z dzieciństwa, by przekazać je kolejnemu pokoleniu. Podpowiadamy m.in. która farba do drewna będzie najlepsza do malowania zabawek.

Dlaczego warto odnawiać zabawki farbą do drewna?

Zabawki wykonane z drewna mogą wytrzymać dekady – oczywiście w zależności od rodzaju drewna, z którego zostały wykonane. Jednak ich trwałość zależna jest od odpowiedniej konserwacji naturalnego materiału. To jasne, że przedmioty, które trafiają w ręce małych dzieci i są podstawowym elementem zabawy, szybko się zużywają.

Regularne malowanie zabawek z drewna nie jest koniecznością. Można pozostawić tego typu elementy bez powłoki, co podkreśla naturalny wygląd materiału, z którego je wykonano. Jednak z czasem zabawka zacznie prawdopodobnie nieestetycznie czernieć. Dlatego warto stosować odpowiednie emulsje zabezpieczające tego typu przedmioty. Lakiery do drewnianych zabawek zachowują naturalny wygląd materiału, jednocześnie skutecznie go chroniąc. Są często używane przez producentów zabawek, którzy chcą uwydatnić charakterystyczną fakturę drewna. Trzeba jednak podkreślić, że takie jednolite zabawki mogą być dla młodszych dzieci mało atrakcyjne – szybko się znudzą.

Z tego powodu dobrym pomysłem będzie odpowiednia farba do drewna. Takie produkty można wykorzystać do malowania zabawek na wiele różnych, ciekawych kolorów. I choć faktura czy słoje naturalnego materiału nie będą już widoczne, zabawki zyskają bardzo żywy, atrakcyjny wygląd. Nie tylko dostarczą maluchom mnóstwa rozrywki, ale także spełnią funkcję dekoracyjną, gdy nie będą już używane.

Która farba do drewna będzie najlepsza do renowacji zabawek?

Do renowacji drewnianych zabawek należy wybierać wyłącznie produkty dedykowane tego typu pracy. Oznacza to, że farba powinna spełniać niezbędne normy, związane z malowaniem elementów w pokojach dziecięcych, posiadać rekomendację PTA i być bezpieczna dla alergików.

Drewniane zabawki będą miały długotrwały kontakt ze skórą malucha, mogą być nawet wkładane do ust, dlatego trzeba się upewnić, że pokrywająca je powłoka nie zawiera niezdrowych substancji. Zwykle na opakowaniu farby do drewna można znaleźć informację o tym, czy nadaje się ona do malowania zabawek.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów