Jak wybrać najlepszy materac do sypialni?

Aranżacja wnętrz i inspiracje

Jak wybrać najlepszy materac do sypialni?

20.05.2022

Jakość snu ma kluczowe znacznie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Wpływa na nią wiele różnych czynników. Jednym z ważniejszych jest materac w naszym łóżku. Jeśli będzie on niewygodny, to zamiast wypoczęci, obudzimy się zmęczeni, a niekiedy nawet obolali. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego materaca i jego dopasowanie do naszych indywidualnych potrzeb.

Gama materacy do łóżek jest bardzo szeroka. Różnią się one materiałami, z jakich zostały zrobione, technologią produkcji, grubością oraz twardością. Nie ma jednego uniwersalnego rodzaju materaca, który będzie dobry dla każdego. Należy go dobrać indywidualnie, biorąc pod uwagę choćby takie czynniki jak nasz wzrost, waga czy posiadane schorzenia.  Sprawdź, jak wybrać najlepszy materac do sypialni.

Czy się kierować wybierając materac do łóżka?

Wybór materacy jest ogromny. Z roku na rok pojawiają się nowe materiały i technologie. Nic więc dziwnego, że często mamy trudności z dokonaniem odpowiedniego wyboru. Zanim wybierzemy się do sklepu po materac, dobrze zasięgnąć porady fizjoterapeuty.

Jeśli cierpimy na schorzenia ruchu, bądź inne problemy zdrowotne, to jest to konieczne, ale będzie bardzo pomocne również w przypadku osób cieszących się dobrym zdrowiem. Specjalista na podstawie budowy naszego ciała, zdrowia i predyspozycji dam nam wiele cennych wskazówek dotyczących wyboru najlepszego materaca do spania.

Spanie na idealnie dobranym materacu jest naprawdę bardzo ważne, ponieważ przekłada się bezpośrednio nie tylko na nasze codzienne samopoczucie w tym poziom energii i nastrój, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Zły materac może sprzyjać pogłębianiu się wad postawy oraz powodować nasilenie dolegliwości bólowych w przypadku wielu przypadłości.

Bardzo ważnymi kwestiami podczas wyboru materaca do spania są:

1. Wielkość materaca

Przyjmuje się, że minimalna szerokość materaca dla jednej osoby powinna wynosić 70 cm. W praktyce najczęściej materace pojedyncze dostępne są w szerokości 90 cm, a te podwójne w szerokości od 140 cm.

Jeśli chodzi o długość materaca, to powinniśmy dopasować ją do wzrostu najwyższej osoby, która będzie na nim spała. Kierujmy się przy tym prostym wzorem- do wzrostu najwyższej osoby dodajmy 20 cm i uzyskamy minimalną wygodną i zdrową długość materaca.

Większość ram łóżek jest wykonanych w standardowych rozmiarach. Niestety najczęściej okazują się one niewystarczające dla osób wysokich. Nigdy nie kupujmy łóżka, z którego po położeniu się będą nam wystawać nogi. Spanie w taki sposób odbije się negatywnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Pamiętajmy, że zarówno ramy łóżek, jak i materace można zamówić w większych rozmiarach dopasowanych do naszych potrzeb. Możliwość taką oferuje zdecydowana większość producentów.

Wielkość materaca - sprawdź przez kupnem
Przed zakupem materaca sprawdź, czy możesz się na nim wygodnie położyć.

2. Twardość materaca

Nie jest prawdą to, że tylko twarde materace są zdrowe. Twardość materaca powinna być dobrana indywidualnie do naszych potrzeb.

Spanie na zbyt twardym materacu wcale nie jest wygodne. Powoduje on ucisk i wymusza na osobie śpiącej częstą zmianę pozycji w ciągu nocy. W wyniku tego obudzimy się zmęczeni, niewyspani i z uczuciem połamania.

Z kolei przy zbyt miękkim materacu mięśnie nie są w stanie optymalnie wypocząć, ponieważ przez większość nocy nasze mięśnie pracują, spinając się w poszukiwaniu optymalnego położenia. Często jest to przyczyną niewyspania się i bólów mięśniowych.

Leżąc na materacu, powinniśmy czuć się komfortowo. Jego twardość powinna być taka, aby nasze ciało wygodnie się w nim zagłębiło, przy jednoczesnym zapewnieniu dobrego podparcia. Jest to dosyć subiektywne odczucie, dlatego przed dokonaniem zakupu materaca, koniecznie powinniśmy go przetestować. Wystarczy po prostu położyć się na nim w sklepie. Niektórzy producenci materacy oferują również możliwość wypożyczenia materaca na jedną lub kilka nocy w celu sprawdzenia komfortu spania na materacu o wybranej twardości.

Materiał, z którego wykonany jest materac

Przy wyborze twardości materaca bardzo ważna jest również nasza waga. Najczęściej przyjmuje się, że dla osób ważących pomiędzy 50 a 100 kg najodpowiedniejsze będą materace z przedziału tych średnio twardych. Z kolei dla osób o masie ciała przekraczającej 100 kg najlepiej sprawdzają się materace twarde o zwiększonej grubości.

Nowym ciekawym rozwiązaniem są również tak zwane materace strefowe. Taki materac podzielony jest na strefy o różnej twardości. W miejscach, gdzie ciało potrzebuje lepszego podparcia, materac jest twardszy, a w innych partiach bardziej miękki. Choć niewątpliwie jest to interesujące rozwiązanie, to jednak nie zawsze się sprawdzi.

Pamiętajmy, że poszczególne strefy twardości w materacu zaprojektowane są w pewnym przedziale wzrostu. Jeśli więc na materacu będą spały dwie osoby bardzo różniące się wzrostem, dla jednej z nich strefy w materacu będą całkowicie nietrafione, co może powodować niewygodę w trakcie snu. Jeśli więc chcemy zdecydować się na to rozwiązanie, koniecznie zapytajmy sprzedawcę przed zakupem, na jakie widełki wzrostu producent zaprojektował strefy w materacu. To bardzo pomoże nam w dokonaniu właściwej decyzji.

3. Materiał, z jakiego wykonany jest materac

Następną ważną kwestią są materiały, z jakich wykonany jest materac. Oferta materacy jest ogromna. Mogą one być zrobione z rozmaitych materiałów naturalnych lub syntetycznych. Pamiętajmy, że każdy dobrej jakości materac jest bezpieczny dla zdrowia, ponieważ materiały, z jakich jest zrobiony, muszą być atestowane pod tym względem. Mimo wszystko do tych najbardziej polecanych należą materace wykonane z materiałów naturalnych, które mają dodatkowe właściwości prozdrowotne.

Są to na przykład:

– len,

– wełna z bawełną,

– końskie włosie.

Zrobione z tych materiałów materace cechuje bardzo dobra cyrkulacja powietrza. Są one oddychające i bardzo dobrze doprowadzają wilgoć, co sprawia, że często określane są mianem materacy z naturalną klimatyzacją. Śpi się na nich bardzo komfortowo zarówno latem, jak i w zimie.

Jeśli chodzi o pokrowce materacy, to najlepszym wyborem będzie naturalna oddychająca bawełna. Idealny pokrowiec na materac powinien być zdejmowany, aby można było go regularnie prać. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików. Ponadto, jeśli osoby, dla których kupowany jest materac, cierpią na alergię lub astmę, zwróćmy szczególną uwagę na to, czy nie są uczulone na żaden z materiałów, z których wykonany jest materac. W przypadku alergików najlepszym wyborem będzie materac antyroztoczowy.

Rodzaje materacy do łóżek

Wybierając materac, musimy także podjąć decyzję w kwestii technologii, w jakiej został on wykonany.

Do wyboru mamy dwa zasadnicze rodzaje materacy:

1. Materace sprężynowe

Wśród materaców sprężynowych wyróżniamy tradycyjne, które polecane są raczej dla jednej osoby, ponieważ przy spaniu na takim materacu we dwójkę, nawet najmniejszy ruch jednej z osób jest wyraźnie odczuwany przez drugą.

Drugim znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem są materace sprężynowe kieszeniowe, w przypadku których każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszonce z materiału. Taka budowa materaca sprawia, że sprężyny reagują na nacisk indywidualnie, a więc podczas spania we dwójkę nie odczujemy niewygody, gdy partner będzie na przykład przekładać się na drugi bok.

Materace sprężynowe są bardzo wygodne i trwałe. Nic więc dziwnego, że to właśnie one cieszą się od lat największą popularnością. Idealnie dopasowują się one do kształtu i ciężaru ciała i zapewniają znakomite wsparcie podczas snu, co przekłada się na korzystnie na nasz wypoczynek.

2. Materace piankowe

Materaców piankowych jest kilka. Do wyboru mamy:

– materace poliuretanowe,

– materace lateksowe,

 – materace termoelastyczne,

– materace wysokoelastyczne.

Do najwyższych zalet materacy piankowych należy ich duża elastyczność, a także lekkość, dzięki czemu są one łatwe w transporcie.

Na szczególną uwagę zasługują materace termoelastyczne, które są polecane osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa i choroby stawów. Tego rodzaju materac podczas snu pod wpływem ciepła wydzielanego z ciała dopasowuje się idealnie do jego kształtów, dzięki czemu otula je wygodnie, ale i zapewnia odpowiednie podparcie.

Z kolei materace wysokoelatsyczne w porównaniu do tych najbardziej tradycyjnych piankowych materacy poliuretanowych, są wykonane z pianki o niejednorodnej budowie komórkowej, co przekłada się na ich niejednorodną porowatą strukturę. Takie materace są bardziej sprężyste, elastyczne i odporne na obciążenia. Wpływa to korzystnie zarówno na wygodę użytkowania, jak i na trwałość materaca.

Coraz szersze grono zwolenników mają także materace lateksowe, które mają świetne właściwości wentylacyjne, są bardzo elastyczne i dobrze podpierają ciało. Ich dodatkową zaletą jest to, że mają właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze.

W pozycji leżącej na materacu spędzamy kilka godzin każdej nocy. Ma nam być przede wszystkim wygodnie. Materac powinien również być zdrowy oraz solidnie wykonany, ponieważ posłuży nam przez kilka lat. Nie śpieszmy się więc z wyborem. Dokładnie obejrzyjmy i przetestujmy co najmniej kilka materaców, zanim dokonamy zakupu.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów