Mech dekoracyjny jako oryginalny pomysł na aranżację wnętrz

Aranżacja wnętrz i inspiracje

Mech dekoracyjny jako oryginalny pomysł na aranżację wnętrz

19.05.2022

Urządzanie mieszkania czy domu, zaczynamy zwykle od podstawowych sprzętów, takich jak np. meble, a dopiero potem zaczynamy zastanawiać się nad dekoracjami. Warto przemyśleć stworzenie prostej i minimalistycznej aranżacji, uzupełnionej o ekologiczne i obrazy z mchu. W dzisiejszych czasach brakuje nam bliskości natury, więc wykorzystanie mchu dekoracyjnego w wystroju, jest świetnym rozwiązaniem.

Zalety mchu dekoracyjnego

Taka dekoracja wpływa pozytywnie na drogi oddechowe, a jej zielony kolor uspokaja nerwy i sprawia że jesteśmy bardziej kreatywni. Nasze oczy o wiele mniej się męczą, poprawia nam się krążenie krwi oraz praca płuc. Mech reguluje także poziom wilgotności powietrza, tworzy optymalny klimat i prezentuje się niezwykle efektownie. Ponadto tworzy dobrą barierę akustyczną, więc wycisza pomieszczenie. Zmniejsza także ryzyko rozprzestrzenienia się ognia, gdyż jest całkowicie ognioodporny.

Możemy nim pokrywać całe ściany albo tylko ich fragmenty. Mamy do wyboru formę płaską jak i trójwymiarową. Do drugiej wersji stworzone zostały panele z mchu na giętkim podłożu. Aby stworzyć oryginalną dekorację, wystarczy ułożyć kępki w nieregularne lub geometryczne kształty. Takie ozdoby sprawdzą się praktycznie w każdym pomieszczeniu, od kuchni, przez salon, po sypialnię. Do mniejszych dekoracji najbardziej optymalne będą panele “piksel”, w formie samoprzylepnych pianek w formacie 10×10 cm.

Szukasz inspiracji? Zajrzyj i zobacz jak komponuje się zielona ściana z mchu w modernistycznej aranżacji!

Aby dekoracje służyły nam jak najdłużej, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Pamiętajmy również, że każde przyschnięcie mchu stabilizowanego jest procesem odwracalnym, a ewentualne ubytki można uzupełniać, więc dekoracja w tej formie może nam służyć nawet przez wiele lat.

Jak powstają dekoracje z mchu?

Mech porastający północne rejony Europy, zbierany jest w poszanowaniu dla samej rośliny jak i jej środowiska, tylko w okresie największego wzrostu. Najpierw selekcjonowany, a następnie czyszczony z szyszek, igieł oraz wszelkich innych pozostałości lasu. Kolejnym krokiem jest poddanie go stabilizacji. Proces polega na wprowadzeniu roztworu, składającego się głównie z gliceryny, do soków mchu. Następuje “uśpienie” rośliny i jej konserwacja. Dzięki temu roślina zachowuje wszystkie właściwości, ale nie może się bardziej rozrastać. Wygląda więc i pachnie naturalnie, jest miękka i co najważniejsze, nie wymaga żadnej pielęgnacji.

Jak użytkować i dbać o mech dekoracyjny?

Mech dekoracyjny nie wymaga żadnej pielęgnacji, a wręcz przeciwnie, powinniśmy powstrzymać się od ingerencji w jego strukturę. Nie spryskiwać wodą, nie zraszać, ani nie podlewać rośliny. Jeśli wilgotność w pomieszczeniu spadnie poniżej 40%, a mech zacznie twardnieć, wystarczy uruchomić w pomieszczeniu nawilżacz powietrza. Nie powinniśmy także przycinać czy wyrywać mchu. Unikajmy narażania na bezpośredni kontakt ze źródłem ciepła, np. grzejnikiem, świecami czy kominkiem, czy intensywnie i długotrwale go oświetlać.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów