Dobre wnętrza

Styl marynistyczny- sposób na ponadczasowe wnętrza w przyjemnym wakacyjnym klimacie

Aranżacja wnętrz i inspiracje

Styl marynistyczny- sposób na ponadczasowe wnętrza w przyjemnym wakacyjnym klimacie

16.05.2022

Szum fal, złocisty piasek pod stopami, ciepły letni wiatr i słońce- takie wakacyjne wspomnienia wprowadzają nas w pogodny nastrój. Sposobem na jego zachowanie przez cały rok lub choćby przez całe lato jest marynistyczna aranżacja wnętrz. Styl morski w mieszkaniu będzie pasował zarówno do salonu i sypialni, jak i łazienki, jadalni czy kuchni, a nawet do pokoju dziecięcego.

Styl marynistyczny jest jasny, funkcjonalny i elegancki, chociaż zazwyczaj ma nieformalny charakter. Jest to jeden z wnętrzarskich trendów, które nigdy nie wodząc z mody. Jego prostota i ponadczasowość sprawiają, że od lat cieszy się dużą popularnością. Choć niektórzy uważają styl marynistyczny za nieco kiczowaty, to jednak wcale nie musi on taki być. Wszystko jest kwestią doboru odpowiednich kolorów, mebli oraz dodatków.

Wnętrza w stylu marynistycznym mogą mieć charakter swobodny lub wręcz przeciwnie- bardziej surowy i poważny. Poznaj tajniki aranżacji wnętrz w stylu marynistycznym.

Jak wyglądają wnętrza w stylu marynistycznym?

Styl marynistyczny jest lekki i świeży. Kojarzy nam się z promieniami słońca, szumem fal i specyficzną nadmorską architekturą.

Królują w nim takie kolory jak:

–  czysta biel,

– écru oraz beż,

– kolor budyniowy,

– różne odcienie koloru żółtego,

– szeroka paleta odcieni niebieskich- od bladego delikatnego błękitu, poprzez nasycony niebieski, granat i stalowo- błękitny, po indygo oraz turkus.

Często spotykany jest też niewielki dodatek koloru czerwonego oraz czarnego.

Ściany możemy wykończyć na kilka różnych sposobów na przykład pomalować je białą lub bladobłękitną farbą. W większych pomieszczeniach ciekawym akcentem będzie także jedna ciemniejsza ściana na przykład pomalowana na granatowo lub turkusowo.

Możemy też zdecydować się na położenie na niej pięknej fototapety z morskim krajobrazem. Wybór fototapet jest bardzo szeroki. Widoki spienionych fal szerokich piaszczystych plaż czy malowniczych pejzaży z latarnią morską w tle sprawdzą się idealnie we wnętrzach urządzonych w stylu morskim.

Doskonałym pomysłem na wykończenie ścian są też tapety w stylu marynarskim. Mogą to być proste uniwersalne wzory jak pionowe lub poziome biało- niebieskie, biało- szare czy biało- granatowe pasy, ale także tapety ozdobione typowo morskimi motywami jak kotwice, żaglówki, mewy czy koła sterowe.

Również podłogi w stylu marynistycznym mogą być wykonane z różnych materiałów. Klasyka to drewno kojarzące się z pokładem statku lub nadmorskim molo. Możemy zdecydować się na parkiet lub panele z naturalnego drewna, ale fantastycznie będą wyglądać także panele laminowane lub winylowe o wyglądzie drewna.

Panele są ekonomiczne, trwałe, lekkie, łatwo je utrzymać w czystości i są bezproblemowe w montażu. Wysokiej jakości panele na pierwszy rzut oka naprawdę trudno odróżnić od naturalnego drewna, warto więc się na nie zdecydować.

Na podłogi do mieszkania urządzonego w stylu marynistycznym nadają się także płytki ceramiczne oraz gres- mogą być jasne na przykład w kolorze piaskowym lub błękitne, niebieskie czy granatowe. Dobrym wyborem są także szare płytki.

Jako okładzina podłogowa sprawdzi się również kamień naturalny oraz wykładzina.

Meble w stylu marynistycznym wykonane są z drewna lub metalu. Ich kolorystyka powinna być neutralna. Może to być na przykład naturalny kolor drewna lub metalu, ale idealna będzie także biel czy szarości.

Całości świetnie dopełnią atrakcyjne dodatki i wykończenia w typowo morskim klimacie takie jak lampy i zegary w stylu rybackim oraz skrzydła drzwiowe do pomieszczeń z okrągłymi szybkami, które do złudzenia przypominają drzwi z kajut statków wycieczkowych. Nie może też zabraknąć takich elementów jak muszle, rozgwiazdy, korale, mewy w postaci figurek lub na obrazkach powieszonych na ścianie, czy dekoracyjne koła ratunkowe.

Urządzamy mieszkanie w stylu marynistycznym

Styl morski jest na tyle uniwersalny, że będzie pasować właściwie do każdego wnętrza w domu. Urządzenie mieszkania w stylu marynistycznym wcale nie oznacza, czego obawia się wiele osób, konieczności przemiany naszego domu w kopię nadmorskiego ośrodka wczasowego czy wnętrza statku.

Jeśli bardzo lubimy styl morski, to możemy oczywiście zdecydować się na jego bogatą wersję, ale najczęściej wybierana jest ta raczej spokojna, gdzie elementy morskiego krajobrazu stanowią tylko subtelne i nastrojowe akcenty w spokojnym prostym i ponadczasowym wnętrzu.

Przyjrzyjmy się temu, jak może wyglądać styl morski w różnych pomieszczeniach w mieszkaniu:

1. Salon w stylu morskim

Stylowe meble w kolorze naturalnego lub bielonego drewna to podstawa aranżacji każdego salonu w stylu morskim. Umeblowanie nie musi być nowe. Sprawdzą się także meble z drugiej ręki lub takie wykonane samodzielnie na przykład z drewnianych palet. Przecierane lub postarzane białe meble pasują idealnie do stylu morskiego.

Pięknie będą się prezentować marynistyczne lampy ścienne oraz stojące na przykład takie imitujące stare rybackie świetlówki lub w kształcie kopuły latarni morskiej. Bardzo modne są też duże palmy stojące z materiałowymi abażurami- możemy wybrać takie, których z białym, beżowym, piaskowym, błękitnym lub granatowym jednolitym abażurem albo zdecydować się na materiał z morskim nadrukiem na przykład w postaci stateczków, muszli czy kotwic.

Na sofie i fotelach w salonie połóżmy dekoracyjne poduszki z morskimi akcentami. Bardzo oryginalnie będą się prezentować też figurki statków, stare koło ratunkowe lub wiosło powieszone na ścianie.

Pięknymi ozdobami są także listy zamknięte w szklanych butelkach, wypełnione muszelkami szklane misy, czy eleganckie modele statków w szkle.

Styl marynistyczny - salon
Źródło: Oficjalna strona Euro Firany.

2. Sypialnia w stylu marynistycznym

Sypialnia to nasza domowa oaza spokoju, gdzie wypoczywamy i nabieramy sił po ciężkim dniu. Powinna więc w niej panować przyjazna, przytula, lekka i kojąca atmosfera. Styl marynistyczny w wystroju wnętrz zdecydowanie sprzyja wyciszeniu, będzie więc idealny do sypialni.

Postawmy na jasną paletę barw i miękkie przyjemne w dotyku materiały. Ściany najlepiej pomalować na biało lub w ciepłym odcieniu écru bądź beżowym. Możemy też zdecydować się na delikatny błękit lub miętową zieleń, ale trzeba pamiętać, że takie barwy działają wychładzająco i mogą okazać się niekorzystne na dużych powierzchniach w sypialni.

Typowe łóżko do sypialni w stylu morskim wykonane jest z drewna lub metalu. Posłanie stanowi pościel, która może być zarówno jasna, jak i ciemniejsza- oczywiście z zachowaniem barw typowych dla stylu marynistycznego. W jego spokojniejszej odmianie postawmy na jednobarwną pościel, a jeśli chcemy bardziej wyeksponować morskie akcenty, zdecydujmy się na pościel z morskimi motywami.

W sypialni podobnie jak w salonie nie może zabraknąć oświetlenia w morskim stylu oraz kilku ciekawych dodatków.

Sypialna w stylu marynistycznym
Źródło: Oficjalna strona Dekea.pl.

3. Łazienka w stylu marynistycznym

Trend marynistyczny od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w łazienkach oraz pokojach kąpielowych. W pomieszczeniu, w którym króluje woda, wydaje się on być często naturalnym wyborem.

Łazienki w stylu morskim nigdy nie wychodzą z mody. Ich podstawą najczęściej jest neutralna baza w postaci jednobarwnych płytek na ścianach i podłogach oraz mebli połączonych z takimi dodatkami w morskim stylu jak ręczniki, mydelniczki, pojemniki na kosmetyki, czy rattanowe lub wiklinowe kosze na pranie. Możemy się też zdecydować na piękne i odporne na działanie wilgoci meble łazienkowe wykonane z technorattanu.

Ściany w marynistycznej łazience możemy także po prostu pomalować lub wykończyć wodoodporną tapetą. Na podłogę poza płytkami nadają się także panele winylowe, którym niestraszna wilgoć oraz drewno egzotyczne o bardzo dużej trwałości.

4. Kuchnia w stylu marynistycznym

Styl morski w kuchni? Dlaczego nie! Marynistyczne elementy nadadzą kuchennemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Warto dobrze rozplanować kolorystykę kuchni marynistycznej. Pamiętajmy, że połączenie bieli z błękitami oraz szarościami będzie uspokajać i wpływać na ograniczenie apetytu. Może to być pomocne dla osób z tendencją do podjadania i trudnościami w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Z kolei ciepłe piaskowe i słoneczne kolory w połączeniu z ciepłymi odcieniami bieli jak écru oraz odrobiną pomarańczu i czerwieni, które przywodzą na myśl nadmorskie zjawiskowe zachody słońca, będą stymulować apetyt. Warto się więc na nie zdecydować, jeśli jesteśmy niejadkami.

5. Pokój dziecięcy w stylu marynistycznym

Styl morski jest także doskonały do pokoju dziecięcego, bez względu na wiek oraz płeć naszego malucha. Dla dziewczynki możemy wybrać cieplejsze piaskowe i słoneczne odcieni, a dla chłopca błękity, ultramarynę oraz granat w połączeniu z bielą.

Dzieci wręcz uwielbiają morskie akcenty we wnętrzach. Będą zachwycone tapetą w stateczki czy morskie rozgwiazdy, a także dywanikiem w morskim kolorze, rybacką lampą czy pościelą w rybki.

Pokój dziecięcy - marynarski

Aranżacja mieszkania w stylu marynistycznym jest łatwa. Wykorzystajmy praktyczne i funkcjonalne meble o prostej formie w uniwersalnych stonowanych barwach. Są one łatwo dostępne, a ich ceny mieszczą się w bardzo szerokim przedziale, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Również o morskie dodatki nietrudno. Możemy po prostu wykorzystać pamiątki z nadmorskich wakacji.

Pogodne i urokliwe marynistyczne wnętrza pomogą nam przywołać w myślach pozytywne wspomnienia z przyjemnych wakacyjnych chwil, co wpłynie pozytywnie na nasz nastrój i samopoczucie.

Styl marynistyczny jest wymarzony dla osób kochających może i tęskniących za nim przez cały rok. Niestety wakacje nie trwają wiecznie, a nie każdy może pozwolić sobie na przeprowadzkę w nadmorskie okolice. Jeśli wiec kochasz morze i tęsknisz za nim przez cały rok, to warto urządzić choć jedno pomieszczenie w mieszkaniu w stylu morskim.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów