Czy w łazience potrzebujemy mocne oświetlenie?

Łazienka

Czy w łazience potrzebujemy mocne oświetlenie?

01.04.2022

Planując urządzenie łazienki, czyli koniecznego pomieszczenia w każdym domu czy mieszkaniu, skupiamy się zwykle na wyposażeniu, zastanawiając się, jaki wybrać prysznic, zlew czy drzwi, a nawet jakiego koloru mają być klamki i uchwyty do wyposażenia. Natomiast zdecydowanie za mało uwagi przywiązujemy do oświetlenia łazienki, które może się znacznie różnić od innych pomieszczeń.

Podstawowe oświetlenie łazienki

Lampy łazienkowe stanowią podstawowe oświetlenie łazienki i występują w różnych formach, ponieważ oświetlenie w łazience jest zwykle, lub nawet powinno być, nieregularne. Dlaczego powinno?

Szacuje się, że do oświetlenia łazienki mającej 6 metrów kwadratowych, potrzebujemy żarówki o mocy 75 W, wiec powszechnie używana żarówka, mająca moc blisko 150 W jest wystarczająca, jednak aż za mocna. Właśnie dlatego w łazience używamy oświetlenia pomocniczego, np. kinkietów łazienkowych, które występują np. w formie listew LED dookoła lustra czy w okolicach łazienki.

Poza listwami w łazience znajdziemy zwykle dodatkową lampę łazienkową o mniejszym natężeniu niż duża centralna lampa, zlokalizowana zwykle na suficie, z której chętnie korzystamy np. rano, gdy dopiero się budzimy i światło od dużym natężeniu jest rażące, a potrzebujemy przygotować się do dnia.

Jakich błędów unikać oświetlając łazienkę?

Zdecydowanie warto unikać lamp wiszących, które mogłoby krępować nasze ruchy, szczególnie kiedy łazienka jest mała. Bezwzględnie należy unikać stojących lamp stołowych, ponieważ nie są przystosowane do przestrzeni łazienkowej i w przypadku zetknięcia z wodą mogą prowadzić do spięć z narażeniem porażenia prądem.

Bardzo częstym błędem jest również oświetlanie lustra światłem zainstalowanym na wprost, ponieważ światło odbija się w lustrze i utrudnia nam jego użytkowanie. To właśnie dlatego oświetlenie lustra łazienkowego występuje zwykle w formie lamp LED, które je otaczają.

Problemem bywają również kolorowe oprawy oświetleniowe, które zatrzymują światło, o czym często zapominamy na etapie projektowania wnętrza łazienki.

Oświetlenie pomaga tworzyć nastrój

Światło to nie tylko konieczność, a również możliwość tworzenia odpowiedniego nastroju, podkreślania pewnych elementów czy nawet powiększania optycznie całego pomieszczenia.

Na przykład optyczne powiększenie możemy osiągnąć dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu luster i oświetleniu, które bez problemu roznosi się po białych ścianach, bo te najmniej rozpraszają światło. Nic więc dziwnego, że biały kolor ścian i płytek w łazience jest jednym z najczęściej, jeśli nie najczęściej, wybieranym.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów