7 pomysłów na urządzenie małego mieszkania

Aranżacja wnętrz i inspiracje

7 pomysłów na urządzenie małego mieszkania

04.11.2021

Bardzo niewiele osób mieszka w dużym domu lub mieszkaniu. Przeciętne mieszkanie jest stosunkowo małe. To nie znaczy, że musi być niewygodne. W rzeczywistości łatwo jest żyć stylowo na małej przestrzeni i nadal zapewniać wystarczająco dużo miejsca na swoje rzeczy. Te 7 żywych pomysłów bardzo ładnie to pokazuje.

1. Wykorzystaj więcej pokoju

Kto powiedział, że potrzebujesz całego pokoju na każdą porę dnia? Wykorzystaj więcej pokoi, które posiadasz, wykorzystaj je na różne sposoby i stwórz przestrzeń do życia.

Mały pokój jest sprytnie podzielony na dwa obszary. Po jednej stronie znajduje się łóżko, po drugiej kanapa na ścianie. Podział optycznie wspiera ciemna część sypialna i jasna część dzienna. Czarna ściana przy łóżku, czarna narzuta i czarno-biała pościel sprawiają, że część sypialna jest przytulna i osobista.

Sofa jest biała, a łączący je dywan jest szary. Sprytnie postawiony jest również mały drewniany stołek, który wygląda losowo i może służyć jako stolik nocny, stolik pomocniczy lub dodatkowe siedzisko.

Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie tylnej ściany łóżka. Tutaj półki ścienne oferują miejsce na ładne rzeczy i miejsce do przechowywania. Dzięki symetrii udało się stworzyć w tym pomieszczeniu porządek i harmonię pomimo wielofunkcyjności.

2. Twórz głębokość optyczną

Nawet przy niewielkiej przestrzeni pokój nie musi wyglądać jak przepełniony bezładem szałas. Stwórz spokój i porządek dzięki sprytnemu rozmieszczeniu mebli i sztuczkom optycznym.

Stwórz optyczną głębię z czarną ścianą. Na ścianie umieszczona jest czarna półka z miejscem na książki i akcesoria domowe. Dodatkowo wózek do serwowania służy jako boczny stolik, na którym dobrze odnajdą się rośliny, lampa i wszelakie inne rzeczy.

Nad nim wisi duże czarno-białe zdjęcie, dzięki czemu cała ściana wydaje się być zrównoważona. Stół i krzesła wokół niego również są czarne. Białe lampy wiszące i duży bukiet białych róż przerywają surowość. Białe zasłony panelowe również oszczędzają miejsce.

3. Bądź elastyczny

Jeśli masz mało miejsca, chcesz mieć możliwość wykorzystania go na różne sposoby. Pomocne mogą być elastyczne meble, które można złożyć lub które mają kółka.

Ta praktyczna część wypoczynkowa została improwizowana za pomocą białych lakierowanych drewnianych kratek na kółkach. Na wierzchu znajdują się poduszki materacowe, zwinięte kocyki przytulanki i miękkie poduchy oparcia.

Z boku stworzono miejsce do przechowywania książek, lampek lub czasopism. Ta opcja siedzenia nadaje się do narożnika lub wzdłuż ściany. Stolik kawowy jest również na kółkach i można go przesunąć w wybrane miejsce.

4. Lepiej wykorzystaj przejścia

Przejścia, przestrzenie za drzwiami, przy oknach i między dwoma pokojami często pozostają niewykorzystane. Tutaj taka przestrzeń jest doskonale wykorzystana z wąskim stołem roboczym i krzesłem na kółkach. Parapet okienny służy również jako półka. Niestety nie działa to z oknami francuskimi, które znajdują się w naszych mieszkaniach.

5. Nie rezygnuj z komfortu

Nie ma miejsca na jadalnię? Umieść stół w kuchni. Z szykownymi krzesłami, wspaniałym obrazem na ścianie i szlachetną wiszącą lampą, w kuchni powstaje również jadalnia, do której można zapraszać gości.

6. Twórz dużo miejsca do przechowywania

Miejsca, na które również ładnie się patrzy. Tutaj głęboka, przypominająca kredens półka wypełniona jest białymi pudłami i teczkami. Ponieważ wszystko jest białe, półka wygląda schludnie i szykownie, a wszystkie rzeczy są dobrze schowane w praktycznych pojemnikach.

Na półce umieszczono ładne akcesoria, które odwracają uwagę od raczej praktycznego miejsca do przechowywania i zapewniają wygodę.

7. Użyj kontrastów jasnych i ciemnych

Aby nadać małemu pomieszczeniu pewną dozę hojności, zredukuj kolory i pracuj z jasnymi i ciemnymi kolorami. Tutaj jest czarno-biała, ale można też wybrać np. ciemny brąz i piaskowy lub biało-ciemną zieleń.

Czerń i biel mają zdecydowanie mocny i graficzny efekt. Sofa jest biała, stolik kawowy i dywan czarny. Jasny obraz prawie łączy się ze ścianą, podobnie jak biała lampa podłogowa. Nie było firanek, ale białe, proste bawełniane zasłony, a nawet zasłona panelowa nadałyby pomieszczeniu nieco przytulności.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów