Jaką podłogę wybrać?

Budowa i remont

11.10.2021

Podłoga to podstawa wyglądu każdego wnętrza. Wpływa na jego klimat i ogólny styl. Jeśli mieszkasz sam od dłuższego czasu, wiesz najlepiej, który rodzaj podłogi jest dla Ciebie lepszy. Jednak przy urządzaniu wnętrza w nowym budynku lub dokonując gruntownego remontu starej nieruchomości stajesz przed możliwością wyboru podłogi, jakiej tylko zapragniesz. Wybór jest tak szeroki, że można się pogubić. Jaką podłogę wybrać? W tym artykule przedstawimy kilka różnych rodzajów podłóg, abyś mógł wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie.

Co najpierw wziąć pod uwagę?

Jaką podłogę wybrać? Wybierając podłogę, warto dokładnie przemyśleć styl, w jakim zostanie urządzona reszta wnętrza . Pomyśl o odcieniach, w których zaaranżujesz poszczególne pokoje, niezależnie od tego, czy bliski Ci jest nowoczesny styl, czy wolisz wnętrze w stylu vintage. Taka analiza podpowie Ci również, jaki materiał lub odcień podłogi wybrać. Niepisana zasada mówi, że w obrębie jednego piętra w miarę możliwości należy zastosować jeden rodzaj podłogi.
Zastanów się też, ile czasu chcesz poświęcić na pielęgnację podłóg . Pamiętaj też, że jasna podłoga optycznie powiększa przestrzeń, a ciemna zmniejsza ją.
Podłoga być dobrana zgodnie ze środowiskiem, dla którego jest przeznaczona. W kuchni i łazience ważne jest, aby podłoga była odporna na wodę i inne uszkodzenia. W innych pomieszczeniach podłoga powinna być przyjemna dla stóp. Jeśli planujesz ogrzewanie podłogowe, upewnij się, że wybrana przez Ciebie podłoga nadaje się do tego typu ogrzewania.

Jaką podłogę wybrać? – rodzaje podłóg oraz ich zalety i wady

Drewniana podłoga

Stary sprawdzony klasyk. Parkiety drewniane stosowane są od bardzo dawna w różnego rodzaju wnętrzach. Idealnie nadają się do salonów, sypialni i pokoi dziecięcych. Rynek oferuje szeroką gamę drewna, ale także różne rodzaje podłóg drewnianych. Obecnie stosuje się głównie parkiety dwuwarstwowe, deski podłogowe lub nowoczesne parkiety lite. Drewno wywołuje przyjemną domową atmosferę i wygląda luksusowo . Ogromną zaletą takich podłóg jest ich trwałość. Podłoga drewniana może być kilkakrotnie odnawiana i po renowacji wygląda jak nowa . Zapewnia również bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną . Jednak wybierając ten rodzaj podłogi należy przygotować się na wysoką cenę.

Podłoga laminowana

Laminat to tańsza alternatywa dla podłóg drewnianych. Laminat tak dobrze imituje drewno, że czasami jest nie do odróżnienia od oryginału. Taka podłoga jest łatwiejsza w utrzymaniu niż drewno . Jest również popularna ze względu na szybki i łatwy montaż na dowolnej powierzchni. Możesz także samodzielnie ułożyć podłogę laminowaną za pomocą kilku narzędzi. Jednak taka podłoga jest wrażliwa na wilgoć i dlatego nie nadaje się do stosowania w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Podłoga laminowana chłodzi, co latem może być zaletą. W miesiącach zimowych chodzenie boso nie będzie jednak najwygodniejsze. Rozwiązaniem jest popularne ogrzewanie podłogowe, które montuje się w większości nowych domów.

Płytki podłogowe

Płytki ceramiczne są bardzo odporne na wodę i uszkodzenia mechaniczne , dlatego są popularne głównie w kuchni, łazience i przedpokoju. Wygląd takiej podłogi utrzyma się praktycznie bez zmian przez dziesięciolecia . Możesz wybierać spośród wielu dekorów, popularne są płytki nawiązujące do kamienia lub drewna. Jeśli chcesz ożywić przestrzeń, możesz sięgnąć po bardziej kolorowe kombinacje i bardziej wyraziste wzory lub łączyć ze sobą płytki różnej wielkości. Przy wyborze płytek warto również rozważyć ogrzewanie podłogowe, ponieważ taka podłoga jest bardzo zimna.

Podłoga winylowa

Podłogi winylowe są obecnie bardzo popularne, ponieważ są niedrogim rozwiązaniem. Wykorzystywane są jako alternatywa dla litego drewna czy płytek, jednak gama wzorów, kolorów, faktur i kształtów jest znacznie szersza. Jeśli masz pomysł na wzorzystą podłogę lub specjalny kolor, podłoga winylowa może być dla Ciebie.
Taka podłoga jest odporna na wilgoć i bardzo łatwa w utrzymaniu , dzięki czemu można ją zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Znana jest również ze swojej antypoślizgowej powierzchni. Podłoga winylowa ma jednak problem z nierównościami, dlatego podłoże musi być całkowicie płaskie.

Wykładzina podłogowa

Dywan lub wykładzina to popularny dodatek, który najczęściej umieszczamy jako samodzielny element w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym. Nadaje pomieszczeniu wrażenia przytulności, a jednocześnie odpowiedni kolor i styl dopełni wnętrze. Wykładzina podłogowa umieszczona na całej powierzchni pomieszczenia może nie jest pierwszym wyborem większości nowoczesnych gospodarstw domowych, ale ma też swoje zalety. Wysokiej jakości wykładziny o dużej wytrzymałości nadają się również do zwykłych gospodarstw domowych, doskonale tłumią dźwięki i zwiększają izolację termiczną . Docenisz je zwłaszcza w pokojach dla małych dzieci , ale także np. w sypialni.
Wadą dywanów jest to, że zatrzymują kurz i wymagają regularnej pielęgnacji oraz okazjonalnego prania.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów