Wymiary stołu do jadalni – jakie okażą się idealne?

Kuchnia

13.08.2021

Aranżując jadalnię czy kącik mający ją zastąpić, większość z nas zastanawia się, jaka wielkość stołu okaże się najlepsza. Blat nie może być bowiem przecież ani za mały, ani za duży. Do tego bardzo ważna jest prawidłowa wysokość stołu w jadalni oraz dopasowanie do znajdujących się wokół krzeseł. Wszystkie te czynniki będą bowiem wpływały bezpośrednio na nasz komfort oraz satysfakcję. Jak duży stół do jadalni należy wybrać? Na co zwracać uwagę, decydując się na jego zakup? Jakie wymiary stołu do jadalni małej, dużej i średniej okażą się właściwe? Sprawdź i wybierz najlepsze możliwe rozwiązanie!

Po pierwsze: pamiętaj o wybraniu odpowiedniego kształtu

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jakie wymiary stołu do jadalni wybrać, warto najpierw określić, na jakim kształcie blatu najbardziej nam zależy. Dlaczego? Wymiary mebli prostokątnych podawane są w klasyczny sposób. Mamy wtedy określoną długość oraz szerokość wyrażoną w centymetrach. Blaty okrągłe oznaczane są natomiast średnicami.

Dodatkowo kształt mebla wpływa bezpośrednio na funkcjonalność całego wnętrza. Stoły drewniane okrągłe (takie jak dostępne na https://meblepotocki.pl/pl/c/Produkty/3), blaty prostokątne czy owalne sprawdzą się w większych mieszkaniach. Pamiętajmy także, że dużo może zależeć od specyfiki danego wnętrza, dlatego też lepiej dokładnie przemyśleć ten aspekt pod każdym możliwym względem.

Po drugie: dopasuj wymiary stołu do jadalni do ilości miejsc siedzących

Przyjmijmy, że decyzja na temat kształtu stołu została już podjęta. Nadszedł zatem czas na zastanowienie się, ile osób będzie najczęściej korzystało z tego mebla. Gdy mieszkamy jedynie ze swoją drugą połówką, zdecydowanie wystarczy nam niewielki stół idealny do dwóch miejsc siedzących. Jeśli jednak nasza rodzina jest większa, musimy zadbać o obszerniejszy blat. Do tego zastanówmy się, jak często przyjmujemy gości i w jakich ilościach. Może bowiem okazać się, że lepszą inwestycją będzie spory stół mieszczący nawet do kilkudziesięciu biesiadników. Naszym jedynym ograniczeniem będzie zatem w tym przypadku tylko wielkość całego pomieszczenia, w którym ma zagościć właśnie ten mebel.

Po trzecie: wybierz takie wymiary stołu do jadalni, by zapewnić odpowiednią przestrzeń dla każdego

Wybierając stół, warto kierować się również szczegółowymi zaleceniami profesjonalistów na temat idealnych wymiarów blatu. Większość specjalistów uważa bowiem, że na każdą osobę powinna przypadać przestrzeń o wymiarze min. 50 cm. Taką powierzchnię powinien mieć zagwarantowaną każdy z domowników czy biesiadników. Łatwo zatem obliczyć, że dla 4-osobowej rodziny będziemy musieli szukać blatu długiego na min. 100 cm. Im więcej osób, tym oczywiście wartość ta będzie proporcjonalnie rosła.

Jeśli natomiast chodzi o szerokość, pamiętajmy, by móc na stole ułożyć całą zastawę, a dodatkowo zostawić na środku małą przestrzeń na wazę, pieczywo czy inne elementy.

A co zrobić w przypadku stołów okrągłych? Wtedy większość specjalistów rekomenduje, by wymiary wyglądały następująco:

  • średnica 100 cm – 4 krzesła,
  • średnica 120-140 cm – 6 krzeseł,
  • średnica 160 cm – 8 krzeseł,
  • średnica 180 cm – 10 krzeseł.

Po czwarte: prawidłowa wysokość stołu w jadalni

Wybierając idealny stół dla całej swojej rodziny, warto pamiętać również o jego odpowiedniej wysokości. Nie zawsze pamiętamy o tym, że prawidłowa wysokość stołu w jadalni jest bardzo istotna. W tym przypadku najważniejsze jest to, by krzesła drewniane, które dobierzemy do blatu, można było bez większych problemów wsunąć pod mebel. Wtedy zaoszczędzimy sporą ilość przestrzeni. Warto o tym pamiętać podczas zakupów oraz o tym, że prawidłowa wysokość stołu w jadalni wynosi ok. 70-80 cm. 

Na koniec: funkcja rozkładania bywa przydatna

A co zrobić w sytuacji, jeśli na co dzień ze stołu będzie korzystało tylko kilka osób, jednak często przyjmujemy gości? Wtedy najlepszą opcją okaże się stół rozkładany. W kilka chwil wysuniemy bowiem z niego dodatkowy blat, zyskując tym samym dodatkową przestrzeń. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie znajdziemy zarówno w przypadku mebli prostokątnych, jak i okrągłych. Każdy powinien zatem znaleźć coś dla siebie.

Mamy nadzieję, że od teraz wybór stołu idealnego okaże się zdecydowanie łatwiejszym zadaniem!

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów