Stoły i krzesła – drewniane, fornirowane czy laminowane?

Salon

Stoły i krzesła – drewniane, fornirowane czy laminowane?

30.07.2021

Stoły i krzesła drewniane cechuje niebanalna estetyka i uniwersalność – sprawdzą się w każdym stylu aranżacji wnętrza. Niestety, meble w stu procentach wykonane z drewna są dość drogie. Ceny za stoły drewniane oraz krzesła, które możemy znaleźć na https://meblepotocki.pl/pl/c/Stoly/31 wahają się w zależności od gatunku surowca. Miłośnicy natury chcący wydać mniej mają do wyboru także fornir i laminat. Z artykułu dowiesz się czym cechują się meble fornirowane i laminowane oraz kiedy szczególnie warto na nie postawić.

Stoły i krzesła drewniane – zalety i wady czystego drewna

Stoły z litego drewna i krzesła drewniane prosto z natury to marzenie większości miłośników stylowych salonów i jadalni. Są ponadczasowe, uderzają swoją elegancją i bije od nich niewymuszona klasa. Tutaj nie potrzeba żywicznych dekoracji czy kunsztownych żłobień. Prosty drewniany stół to ozdoba sama w sobie. Ponadto, każdy taki mebel jest unikatowy – nie ma w naturze dwóch takich samych kawałków drewna.

Drewno jest słynne również ze swojej solidności. Do najtrwalszych surowców należy dębina, modrzew czy jesion, ale także mniej niepokonana sosna świetnie sprawdzi się na krzesła drewniane, łóżko czy stół do jadalni. Interesujące estetycznie cuda wykonuje się na przykład z buczyny, popularnej przy wytwórstwie mebli giętych.

Wadą ze względu na którą część osób rezygnuje z postawienia na stoły i krzesła drewniane jest konieczność ich szczególnej pielęgnacji. Olejowane, lakierowane czy woskowane drewniane meble, zależnie od intensywności użytkowania, trzeba co jakiś czas odświeżyć. Ponadto, drewno bardzo nie lubi wilgoci oraz wysokich temperatur. To sprawia, że stół drewniany czy krzesła nie mogą być postawione w dowolnym miejscu, aby nie stracić swojego uroku.

Fornir – co to jest i czym się charakteryzuje?

Fornir to rodzaj okleiny aplikowanej na płytę mebla. Taka okleina to w istocie cienka ,,warstwa” drewna, w procesie obróbki pozbawiona typowych dla niego wad. Podobnie jak o stoły i krzesła drewniane z litego surowca, o meble fornirowane trzeba dbać. Tutaj w końcu też mamy do czynienia z prawdziwym drewnem. Wilgoć, wysoka temperatura, promienie słoneczne – to wszystko będzie im szkodziło. Tak jak mając stół drewniany postawienie gorącego garnka na ,,gołym” fornirze czy trzymanie wilgotnego kubka poza podkładką skończy się meblarską katastrofą.

Zaletą forniru jest to, że w jednym meblu możemy połączyć drewno lekkie z ciężkim. Stoły drewniane z dębiny są praktycznie nie do przesunięcia przez jedną osobę, a tylko fornirowane dębem – jak najbardziej. Grubość okleiny jest na tyle mała (maksymalnie 5 mm), że nie wpływa znacząco na całkowitą masę konstrukcji. Fornir to doskonały wybór również, gdy marzą nam się stoły i krzesła drewniane z drogiego surowca – na przykład niezwykle pięknego orzecha europejskiego. Tym czym okleina naturalna skradła skradła serce koneserów stolarstwa jest bowiem fakt, że za nieporównywalnie niższą cenę uzyskujemy meble wyglądające identycznie jak te ze stuprocentowego drewna!

Laminat – czym jest i kiedy to dobry wybór?

Laminowane meble to opcja, której po drodze z funkcjonalnością, ale nie z naturą. Płyta takich mebli jest pokryta sztuczną warstwą, pod względem estetycznym imitującą prawdziwe drewno. Nie trzeba jednak eksperckiego oka by z łatwością stwierdzić, że takie stoły i krzesła drewniane nie widziały lasu.

Laminat jest jednak niezwykle praktyczny. Odporny na wysokie temperatury i mokre substancje z powodzeniem sprawdzi się jako wykończenie mebli kuchennych. Laminowane mebelki dziecięce uda się bez problemu wyczyścić także z czekoladowych odcisków palców! Mimo że stół drewniany zawsze przebije pod względem estetycznym imitację z laminatu, takie sztuczne wykończenie też cechuje się całkiem znośnym wyglądem. jak łatwo się domyślić, ta opcja jest o wiele tańsza od forniru, nie mówiąc o stuprocentowym drewnie.

Co wybrać? Jeżeli jesteśmy gotowi na wydanie dużej kwoty i po prostu zależy nam na najwyższej jakości dzieła Matki Natury, warto postawić na stuprocentowe stoły i krzesła drewniane. Równie dobrą opcją dla estetów z nieco mniejszym budżetem jest fornir. Gdy natomiast lubimy drewno, ale nie zamierzamy dbać o meble i ponad wszystko liczymy na na funkcjonalność, sprawdzi się laminat.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów