Dobre wnętrza

Kuchnia bez szafek wiszących – funkcjonalna czy niekoniecznie?

Kuchnia

Kuchnia bez szafek wiszących – funkcjonalna czy niekoniecznie?

02.05.2021

Kuchnia bez szafek wiszących to trend, który coraz częściej pojawia się we wnętrzarskich inspiracjach. Czasem oznacza on zamianę szafki na półki, czasem całkowite zabudowanie przestrzeni, a czasem zupełnie pustą ścianę. Czy jest to jednak trend na tyle funkcjonalny, by móc wykorzystać go we własnym wnętrzu? Dobrze wiemy, że nie wszystko, co widzimy w Internecie, sprawdza się w prawdziwym życiu. Czy kuchnia bez szafek górnych ma rację bytu w tradycyjnym, polskim domu? W poniższym artykule przyjrzymy się temu rozwiązaniu z bliska! 

Kuchnia bez górnych szafek z wyspą – chwilowy trend czy rozwiązanie na lata?

Jeśli masz w kuchni więcej miejsca na podłodze niż na ścianach, dodanie wyspy może być kluczem do zapewnienia odpowiedniej przestrzeni do przechowywania, bez konieczności rezygnacji z czystego minimalizmu i nowoczesnej estetyki, jaką zapewnia kuchnia bez szafek górnych. Inspiracje niezabudowanych kuchni, które często widzimy na zdjęciach w Internecie, prawie zawsze zakładają w projekcie obecność wyspy. Dlatego niedopowiedzeniem byłoby powiedzieć, że nad kuchenną wyspą warto się zastanowić. 

Uważana za „serce” kuchni, wyspa kuchenna stoi samotnie, nie mając fizycznego połączenia z szafkami i urządzeniami, które ją otaczają. Jest wszechstronna pod względem funkcjonalności. Oprócz miejsca do przechowywania, wyspy kuchenne stanowią także przestrzeń do przygotowywania posiłków i służą za miejsce spotkań. Jeśli więc zastanawiasz się nad kuchnią bez szafek wiszących, wyspa kuchenna powinna być pierwszym must have na Twojej liście. 

Jak kuchnia to i jadalnia! W osobnym artykule doradzamy, jak wybrać odpowiedni stół: https://dobrewnetrza.net/2021/05/27/jak-wybrac-stol-do-jadalni/.

Kuchnia bez górnych szafek – co na ścianę sprawdzi się najlepiej?

Być może martwisz się, że kuchnia bez wiszących szafek będzie pusta i niekompletna. Wcale nie musi taka być! Możesz skorzystać z wielu rozwiązań, które wypełnią ścianę tak dobrze, jak górne szafki. Na przykład:

  • Półki. Najbardziej oczywiste ze wszystkich oczywistych rozwiązań, ale także najczęściej spotykane i najchętniej praktykowane. Na pewno nie dają tyle przestrzeni do przechowywania, co zabudowane szafki, ale na półkach także można położyć naczynia, przyprawy, zioła i inne kuchenne akcesoria. Półki świetnie wyglądają we wnętrzach industrialnych i loftowych, na tle betonu i cegły.
  • Okno. To rozwiązanie może wydawać się ekstrawaganckie i futurystyczne – i być może, takie właśnie jest. Ale jeżeli jesteś fanem modernizmu, warto wziąć je pod uwagę! Kuchnia otoczona oknami, całkowicie przeszklona, może wyglądać spektakularnie – zwłaszcza, gdy mieszkasz w lesie. 
  • Charakterystyczna ściana. Ściana, na której nie ma szafek, może być centralnym punktem Twojej kuchni. Wystarczy, że ułożysz na niej cegłę (naturalną, o rudo-brązowym kolorze, białą lub czarną), beton, kamień, czy może kafelki w stylu portugalskim. Taka ściana zwróci uwagę każdego, kto przekroczy próg kuchni.
  • Ozdoby. Kuchnię bez szafek wiszących można zapełnić po prostu dekoracjami. Nieważne, czy będą to ozdoby w formie wiszących ziół, kwiatów, a może patelni – na pewno nadadzą całości niesamowitego klimatu. 
  • Zabudowa. Zabudowa jest zazwyczaj stosowana w kuchni, ale rzadko jako całość – najczęściej kończy się na wysokości pasa, a później są już zawieszone szafki. Ostatnio coraz częściej stosuje się metodę zabudowywania kuchni od podłogi do sufitu – w ten sposób nie marnuje się żaden centymetr wolnej przestrzeni. 
kuchnia bez szafek górnych
Przykład na nowoczesne zastosowanie zabudowy w kuchni od podłogi do sufitu – bez szafek wiszących. 

Kuchnia bez szafek wiszących – oświetlenie jest istotne 

W wiszące w kuchni szafki często wbudowuje się światła LED, które są bardzo przydatne w trakcie przygotowywania posiłków, mycia naczyń i sprzątania. Kuchnia bez szafek wiszących pozbawia nas tego przywileju, dlatego musimy radzić sobie w inny sposób. Należy zadbać o oświetlenie już na etapie projektu. Być może warto pokusić się o dodatkowe lampy zwisające nad zlewem – wnętrza industrialne i loftowe ucieszą się z kabli, które mogą wyeksponować. Na pustych ścianach można również zamontować kinkiety. 

Kuchnie bez szafek wiszących – wady i zalety 

Całe życie wpajano nam, żeby przed podjęciem ważnej decyzji, zrobić listę plusów i minusów danego rozwiązania. I właśnie z tej rady zamierzamy dziś skorzystać! Przygotowaliśmy dla Ciebie listę zalet i wad posiadania kuchni bez szafek wiszących. 

Kuchnia bez szafek – zalety

Kuchnia bez szafek nie stałaby się przecież międzynarodowym fenomenem, gdyby nie posiadała żadnych zalet. Dlaczego więc warto się na nią zdecydować?

Otwarta prezentacja naczyń 

Otwarte półki pozwalają wyeksponować naczynia – to nadaje kuchni charakteru. Jeśli zeszłej jesieni kupiłeś piękne, lakierowane, czarne talerze ze złotymi krawędziami, którymi chcesz się pochwalić, najlepiej zrobić to na otwartych półkach. W ten sposób zauważy je każdy, kto przekroczy próg kuchni! Możesz również dodać spersonalizowane ramki ze zdjęciami i dekoracje, takie jak wazony z kwiatami lub cokolwiek innego, co pasuje do wnętrza Twojej kuchni.

Więcej otwartej przestrzeni w kuchni

Bez szafek ściennych, które rozciągają się od połowy kuchni do sufitu, Twoja kuchnia będzie wyglądać na bardziej przestronną. Nikt tak naprawdę nie czuje się komfortowo w ciasnej kuchni – ani gość, ani gospodarz. Kuchnia bez szafek u góry nie tylko optycznie ją otwiera, ale potencjalnie może również rozjaśnić przestrzeń do gotowania. Otwarta przestrzeń sprawdzi się wszystkim, którzy kochają minimalizm i proste rozwiązania. Jeśli dopiero budujesz swój dom i zastanawiasz się nad możliwościami, dobrym substytutem szafek górnych jest duże okno. 

Koniec problemów powodowanych wysokością umieszczenia szafek górnych

Górne szafki kuchenne, ze względu na swoje umiejscowienie, stwarzają niektórym domownikom problemy. Szafki górne niekiedy wymagają drabiny, aby można było do niej dotrzeć, a wyciąganie jej za każdym razem, gdy chcesz sięgnąć po dany przedmiot, jest dość problematyczne. Problem nasila się w momencie, gdy w domu mieszkają dzieci lub osoby z niepełnosprawnościami. 

Oszczędność 

Dla tych, którzy martwią się kosztami, otwarte półki będą bardziej przystępnym cenowo rozwiązaniem w porównaniu do zakupu górnych szafek kuchennych. Otwarte regały są dostępne na stronach internetowych oraz wielu sklepach wielkopowierzchniowych, takich jak choćby Ikea. Stolarze również oferują usługi stworzenia takich półek na zamówienie. Choć koszt będzie wyższy, decydując się na takie rozwiązanie, będziesz mieć pewność, że półki będą dokładnie takie, jakie sobie wymarzysz. 

Kuchnia bez szafek – wady

Oczywiście, kuchnia bez szafek wiszących posiada nie tylko zalety, ale również wady. Gdy decydujesz się na takie rozwiązanie w swojej kuchni, powinieneś być ich świadom już na samym początku!

Brak możliwości ukrycia chaosu

Jeśli nie posiadasz modnych zestawów naczyń lub szklanek, a Twoja kolekcja składa się z kubków, filiżanek i talerzy nie do pary, wyeksponowanie ich na otwartych półkach może nie być najlepszym pomysłem. Stworzy to wrażenie bałaganu, na którym nikomu z nas nie zależy. Jeśli nie masz sposobu na uporządkowanie tych przedmiotów na otwartych półkach, może to wyglądać bardziej chaotycznie niż reprezentacyjnie, a zachowanie spójnego wyglądu będzie wymagało od Ciebie niemałego wysiłku. Posiadając górną szafkę, zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania, dzięki czemu kuchnia jest łatwa do uporządkowania i na pierwszy rzut oka wygląda na czystą. Otwarte półki to także gwarancja kurzu na naszej zastawie – zwłaszcza, jeśli nie przecieramy jej regularnie. 

Mniej miejsca do przechowywania w kuchni

Jeśli nie masz pomysłu na wypełnienie przestrzeni na ścianie, mimo że cała kuchnia wydaje się być bardziej przestronna, odnosi się również wrażenie, że jest niekompletna. Jeśli zależy Ci na jasności, jakie dają nam półki, podobny efekt otrzymasz poprzez zamontowanie białych górnych szafek. Musisz także zastanowić się, czy warto zamienić przestrzeń do przechowywania na tą otwartą, zwłaszcza jeśli lubisz gotować, często przygotowujesz przyjęcia, masz dużo naczyń i spędzasz w kuchni większość wolnego czasu. Jeśli nie będziesz mieć wystarczająco miejsca do przechowywania, najprawdopodobniej zaczniesz używać blatu do składowania różnych rzeczy – a wtedy całość może wyglądać niechlujnie. 

Górne szafki gwarancją bezpieczeństwa

Choć, jak przedstawiliśmy wyżej, umieszczanie szafek na dużej wysokości może być wadą, to z drugiej strony – może być także zaletą. Istnieje już zaawansowana technologia, dzięki której wyższe półki będę dla nas łatwiej dostępne. Pociągając za dźwignię, możemy na czas wyciągania przedmiotu, ustawić szafkę na wysokości naszego wzroku. Kolejnym plusem wysokich, zabudowanych szafek może być brak dostępu konkretnych przedmiotów dla dzieci. W wysokich szafkach możemy trzymać lekarstwa czy bardzo kruche przedmioty, które dziecko mogłoby rozbić. 

Niska cena kosztem jakości

Jak już wspomnieliśmy, otwarte półki są bardziej przystępne cenowo, ponieważ są złożone z mniejszej liczby konstrukcji. Niekoniecznie są jednak bardziej opłacalne. Istnieje duża szansa, że ​​jeśli nie półki nie zostaną zamontowane prawidłowo lub zdecydujesz się na te najskromniejsze, całość może wyglądać tanio i obniżyć ogólną estetykę kuchni. Poza tym, jeśli bardzo zależy Ci na otwartych półkach, zawsze możesz zamontować w szafkach szklane drzwi, które wyeksponują Twoją zastawę, a jednocześnie ochronią ją przed kurzem, dziećmi i zwierzętami.

Zastanawiasz się na stołem barowym w swojej kuchni? Sprawdź, czy sprawdzi się lepiej niż wyspa! https://dobrewnetrza.net/2020/08/07/stol-barowy-czy-wyspa-co-lepiej-sprawdzi-sie-w-nowoczesnej-kuchni/

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów