5 sposobów wykończenia ścian w mieszkaniu – Postaw na fototapetę, panele drewniane lub rysunek!

Salon

5 sposobów wykończenia ścian w mieszkaniu – Postaw na fototapetę, panele drewniane lub rysunek!

29.03.2021

Ściany w naszym mieszkaniu bardzo często — wbrew temu, iż są bardzo widoczne, są marginalizowane. Najczęściej wybieramy zwykłą farbę, a jedyne nad czym się zastanawiamy przy ich wykończeniu, jest kolor. Wykończenie ścian w mieszkaniu daje jednak bardzo duże możliwości, które często są niespodziewane i bardzo efektowne. W tym tekście prezentujemy pięć sposobów na wykończenie ścian w naszym mieszkaniu oraz podpowiadamy jakie oryginalne rozwiązania warto wybrać, aby nasze mieszkanie było estetyczne i niesztampowe.

Fototapeta 3D

Pierwszym sposobem, w jaki oryginalnie możemy wykonać nasze ściany w domu, jest wykorzystanie tapety 3D. Są to fototapety przestrzenne imitujące dane miejsce np. plaże lub las. W przeciwieństwie do typowych tapet ściennych, fototapety 3D sprawiają wrażenie głębi i oddają realizm danego miejsca. Działają one nieco jak lustro powiększające przestrzeń pomieszczenia wizualnie. Fototapety 3D możemy zamawiać w sklepach internetowych, choć w sklepach stacjonarnych również znajdziemy pewien wybór. Montaż tego typu tapet jest bardzo prosty i polega jedynie na naklejeniu jej na ścianę według wskazówek producenta. Cena fototapet 3D waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od jej wielkości, sklepu w którym ją kupujemy czy grafiki. Największym plusem tego rozwiązania jest estetyka. Fototapety 3D potrafią zmienić dane wnętrze nie do poznania, sprawiając bardzo realistyczne odczucia osób przebywających w danym pomieszczeniu. Szczególnie dobrym pomysłem może być naklejenie tapety plaży w łazience, która będzie wprowadzała intymny klimat i pozwalała relaksować się, patrząc na nią. Wykorzystanie odpowiedniego oświetlenia do tapety 3D może jeszcze bardziej spotęgować wrażenia. Fototapety 3D są dostępne w różnych tematykach praktycznie bez ograniczeń. Mogą one przedstawiać naturę, miasta, miejsca czy strukturę ściany.

Panele drewniane

Bardzo ciekawym i jakościowym sposobem na wykończenie ścian w mieszkaniu jest zastosowanie paneli drewnianych. Są to panele o różnej formie, które nakleja się na ścianę. Razem mają dawać wrażenie jednolitej struktury. Panele drewniane dostępne są różnych formach, kształtach, kolorach czy wielkościach. Dzięki temu możemy z naszej szarej betonowej ściany stworzyć piękną stylową drewnianą ścianę. Wykończenie tego typu pasuje szczególnie do stylu skandynawskiego czy jest idealnym połączeniem z betonem strukturalnym. Ściany z drewnianych paneli jest również łatwo stworzyć, gdyż nie wymagają one specjalnych ingerencji w strukturę mieszkania. Możemy kupować je głównie w sieci, z uwagi na ich mniejszą popularność i nieeksponowanie ich w sklepach stacjonarnych. Na rynku istnieje jednak tak duży wybór, dzięki czemu z pewnością znajdziemy coś dla siebie, wybierając to rozwiązanie. Używanie paneli drewnianych może nadawać wnętrzu różny charakter oraz odcień.

Więcej pomysłów na zaaranżowanie ścian w salonie znajdziesz na: https://wnetrzadlaciebie.com/pomysl-na-sciany-w-salonie-inspiracje

Panele 3D

Podobnym rozwiązaniem do paneli drewnianych 3D są panele ścienne 3D. Są to panele wykonane z różnych materiałów np. betonu, gipsu, plastiku czy szkła, które dostępne są w różnych kolorach, formach czy wielkościach. Panele takie mogą być stylizowane zarówno na antyczne i klasyczne elementy jak i również abstrakcyjne nieregularne formy. Panele mogą zatem występować w przeróżnych aranżacjach i formach, dzięki czemu będziemy mogli utworzyć z nich ścianę dopasowaną do naszych preferencji pod różnymi względami np. stylu czy koloru. Najczęściej same panele 3D posiadają wypukłości wahające się od kilku do kilkunastu centymetrów, co tworzy niezwykle ważnie głębi i przestrzenności. Tego typu panele doskonale pasują do nowoczesnych czy minimalistycznych wnętrz gdzie każde — nawet najbardziej zaskakujące rozwiązanie jest mile widziane. Przy minimalistycznych wnętrzach mogą nadawać im również konkretnego charakteru.

Beton strukturalny

Rozwiązaniem, które szczególnie chętnie jest wykorzystywane przy aranżacji nowoczesnych wnętrz, jest beton strukturalny. Jest to beton artystyczny o odpowiedniej strukturze kładziony na ścianę. Najczęściej występuje on w formie płaskich płyt. Tak zainstalowane i zestawione panele tworzą wrażenie betonowej surowej ściany, ale w rzeczywistości nie jest ona niedoróbką, a ścianą spreparowaną w przemyślany sposób. Beton strukturalny może być również dostępny w formie płynnej do rozprowadzenia na ścianie. Element tego typu dostępny jest w różnych odmianach i strukturze. Jego największą zaletą jest szara struktura, która doświetlona w odpowiedni sposób i dobrana pod względem odcienia może dać niezwykłe efekty. Wnętrza wykończone betonem strukturalnym wydają się niezwykle nowoczesne i minimalistyczne. Nie są jednak surowe ze względu na odpowiednią strukturę czy barwy. Rozwiązanie to doskonale komponuje się pastelowymi kolorami lub odcieniami beżu. Beton strukturalny będzie też dobrze współgrał z drewnianymi wykończeniami i prezentował się szczególnie majestatycznie w nieruchomościach z wysokim sufitem.

Rysunki i grafiki

Ściany mogą być też miejscem, gdzie umieścimy ciekawe rysunki i grafiki. Nasze ściany będą zatem dobrym podkładem do artystycznego dzieła, ciekawej ilustracji lub malunku. Ten rodzaj wykończenia ścian pasuje do każdego wnętrza i możemy wybierać różne formy rysunków. Mogą być to zarówno grafiki stylizowane na graffiti czy kubistyczne formy jak i abstrakcyjne lub klasyczne malunki. Na rynku działa stosunkowo wielu artystów, którzy w zamian za opłatę — tylko nieco wyższą niż pomalowanie ściany farbami przez malarza wykończą naszą ścianę na oryginalny sposób. Ten typ wykończenia oprócz estetycznego wyglądu posiada jeszcze jeden plus. Dzięki takiemu wykończeniu mieszkania możemy przyozdabiać problematyczne ściany, które muszą pasować do konkretnego stylu.

Porada:

Wybierając oryginalne wykończenie ścian, warto wybierać je w sklepach internetowych. Znajdziemy tam dużo większy wybór aniżeli w sklepach stacjonarnych, w których królują nadal farby czy zwykłe fototapety. Jeśli jednak mamy możliwość sprawdzenia danego modelu panelu czy elementu wykończeniowego, warto udać się do sklepu choćby w celu jego obejrzenia. Zamawiając panele i elementy wykończenia z internetu, warto wybierać renomowanych dostawców i sprzedawców oraz dokładnie sprawdzić zawartość przesyłki, aby ta nie była uszkodzona np. w transporcie.

Wiesz już, że to tapeta będzie rozwiązaniem, na które zdecydujesz się w swoim salonie? Sprawdź nasz artykuł o tym, jaką konkretnie tapetę wybrać! https://dobrewnetrza.net/2021/03/15/jaka-tapete-wybrac-do-salonu/

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów