Jakie światło do makijażu będzie najlepsze? Praktyczne wskazówki dla każdego!

Funkcjonalne mieszkanie

15.01.2021

Większość kobiet każdego dnia wykonuje staranny makijażu, który podkreśla naturalną urodę oraz piękno. Część pań maluje tylko i wyłącznie siebie, część natomiast prowadzi salony kosmetyczne, przez które każdego dnia przewija się spora ilość osób. Niezależnie od tego, czy jest się amatorką czy profesjonalistką, warto zawsze pamiętać o odpowiednim oświetleniu miejsca pracy. Klasyczne źródła światła, takie jak lampy kule czy lampy skandynawskie niestety przeważnie nie wystarczą. Dlaczego należy zadbać o dodatkowe oświetlenie i jakie światło do makijażu sprawdzi się najlepiej? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym artykule!

Jaka lampa do makijażu w domu? Przegląd podstawowych modeli

Aby móc rozpocząć rozważania na temat tego, jakie światło będzie najlepsze do makijażu, warto poznać podstawowe rodzaje sztucznego oświetlenia stosowanego przez kobiety. Większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wiele możliwości oraz rozwiązań jesteśmy w stanie znaleźć na polskim rynku. Poniższe zestawienie powinno zatem w znacznym stopniu ułatwić nam podjęcie ostatecznej decyzji. Zaczynajmy!

Lampka biurkowa

Oświetlenie do makijażu, po które sięga większość kobiet to oczywiście klasyczna lampka biurkowa. Takie źródło światła dostępne jest w każdym gospodarstwie domowym, a jego cena nie jest zbyt wygórowana. Pamiętajmy jednak, że klasyczne modele przeważnie nie będą dla większości kobiet wystarczające. Dlaczego? Niestety nie posiadają regulacji stopnia natężenia światła oraz jego barwy. Jeśli zatem zależy nam na profesjonalizmie, zarówno w domu, jak i np. salonie kosmetycznym, warto szukać zaawansowanych modeli lampek biurkowych, które wyposażone są w różnego rodzaju regulatory oraz pokrętła. 

Lampki LED

Słysząc hasło “lampki LED do makijażu”, jaki obraz rodzi się w waszej głowie? U nas jest to oczywiście scena zza kulis hollywoodzkiej produkcji, gdzie obsada filmu malowana jest przy pięknych szklanych toaletkach z dużą ilością okrągłego oświetlenia LED. Taki właśnie rodzaj światła bardzo często wykorzystywany jest w domach, ale także i salonach. Możemy bowiem przymocować go niemalże wszędzie i bez użycia wiertarki czy innych “ciężkich narzędzi”. Jego obsługa również jest niezwykle prosta – wystarczy wcisnąć “klosz” lub guzik znajdujący się na obramowaniu lampki. 

oświetlenie led do makijażuŹródło: https://meblowa1.pl/toaletka-kosmetyczna-do-sypialni-z-lustrem-i-oswietleniem-mega-12-led.html

W kwestii zasilania, bywa różnie. Znajdziemy zarówno modele na baterie, jak i na prąd. Oczywiście drugi z wariantów jest nieco bardziej praktyczny. Gdy akumulatorki zaczną się bowiem wyczerpywać, nasze światło będzie robiło się coraz mniej intensywne, aż w końcu zgaśnie całkowicie. Musimy mieć również na uwadze fakt, że jedna lampka tego typu z pewnością nie wystarczy. Aby zapewnić idealne oświetlenie całej twarzy, musimy zainwestować w kilka, czasem nawet kilkanaście punktów świetlnych i zamontować je w równomiernych odstępach wokół lustra. 

Lustro z oświetleniem

Dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie specjalne lustra do makijażu z oświetleniem. Te dostępne są we wręcz niezliczonej ilości wersji. Skupimy się jednak oczywiście na zwierciadłach wiszących oraz stojących. Zacznijmy od tych pierwszych. Nie da się ukryć, że modele mocowane do ściany są najlepszym rozwiązaniem do łazienki. Wystarczy podpiąć je do prądu i wcisnąć przycisk “power”. Kupując takie lustro mamy do dyspozycji zarówno klasyczne zwierciadło łazienkowe, jak i profesjonalne, dedykowane do makijażu. Taki podstawowy model to jednak dopiero początek. Wiszące lustra z oświetleniem mogą mieć jeszcze kilka udogodnień. Jakich? Przede wszystkim w sklepach dostaniemy zwierciadła z dodatkowymi ruchomymi mniejszymi lusterkami, które pomogą wykonać precyzyjny makijaż. Takie “gadżety” przeważnie przybliżają obraz oraz posiadają diody świetlne.

lustro łazienkowe z oświetleniemŹródło: https://alasta.pl/produkt/lustro-z-oswietleniem-led-atlanta/

Dla fanek makijażu wykonywanego przy blacie, również mamy dobre wieści. Tego typu lustra dostępne są także w wersji stojącej. Najczęściej przyjmują kształt koła – wtedy oświetlenie LED zamontowane jest w obramowaniu. W przypadku prostokątnego szkła mamy przeważnie do czynienia z diodami zamontowanymi we wnętrzu zwierciadła. Zapalając je, możemy mieć wrażenie, że te zostały zatopione w szklanej tafli. Który wariant sprawdza się lepiej? To już tak naprawdę kwestia indywidualna. Musimy jedynie pamiętać, że im większa moc, tym lepiej. Regulacja światła, a konkretnie jego barwy, mocy i natężenia oczywiście będą dodatkowymi atutami danego modelu. 

Lampa do wizażu, czyli profesjonalne oświetlenie pierścieniowe

Profesjonalistki będą zapewne w głównej mierze korzystać z zaawansowanych lamp do wizażu, które najczęściej przypominają duży okrąg. Jaka lampa pierścieniowa do makijażu, bo to oczywiście o niej mowa, sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim warto tutaj zwrócić uwagę na rodzaj emitowanego światła. Żarówki fluorescencyjne umożliwiają bardzo wysokie odwzorowanie barw rzeczywistych, dlatego też poleca się je wszystkim zainteresowanym. Nieco tańsze modele LED również spisują się całkiem dobrze, jednak mogą niekiedy lekko przekłamywać obraz. Mają jednak znaczącą przewagę nad wersją z żarówkami – nie musimy o nie wyjątkowo dbać czy uważać podczas ich przewożenia. Są zatem lepsze dla stylistek mobilnych. 

jaką lampę pierścieniową wybraćŹródło: https://fripers.pl/blog/lampa-pierscieniowa-ktora-wybrac/

Jakie oświetlenie do makijażu będzie najlepsze?

Pora teraz podjąć rozważania, które oświetlenie do makijażu będzie najlepsze. W tym przypadku warto jednak przyjąć pewne kryterium doboru. W naszym przypadku będzie to miejsce, w którym wykonujemy codzienny make-up. 

Makijaż robiony w łazience

Kobiety, które wykonują codzienny makijaż w domowej łazience, stojąc przy lustrze, mają najczęściej największe trudności z doborem prawidłowego oświetlenia. W tym przypadku dużo zależy bowiem już nawet od głównej lampy sufitowej. Dlaczego? Jeśli powiesimy ją z złym miejscu, emitowane przez żarówkę promienie mogą odbijać się od szklanej tafli i najzwyczajniej w świecie nam przeszkadzać. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, jeśli w łazience znajduje się okno. Kluczowe będzie zatem już nawet samo usytuowanie zwierciadła. Wróćmy jednak do pytania, jakie oświetlenie lustra do makijażu wybrać. Rekomendujemy oczywiście samodzielnie montowane lampki LED oraz zwierciadła z wbudowanym oświetleniem. Na domowe potrzeby, takie źródło światła będzie wystarczające, szczególnie jeśli oświetla dokładnie całą naszą twarz oraz gdy posiada chociaż kilkustopniowy zakres regulacji natężenia. 

Makijaż robiony przy toaletce lub biurku

Wykonywanie makijażu przy biurku lub toaletce jest niezwykle praktyczne. Wszelkie kosmetyki możemy mieć na wyciągnięcie ręki. Niestety niełatwo dobrać wtedy idealne oświetlenie, które nie będzie przekłamywać obrazu rzeczywistego. W pierwszej kolejności musimy bowiem zadbać o… okno, a konkretniej usytuowanie mebla względem przeszklenia. Najlepiej oczywiście, by toaletka stanęła pod nim. Wtedy nasza twarz będzie zawsze na wprost naturalnego źródła światła. Jak jednak wiadomo, sam dostęp do szyby nie wystarczy. Jakie oświetlenie do toaletki będzie w tym przypadku najlepszym uzupełnieniem? Zdecydowanie są to lustra z wbudowanym oświetleniem oraz lampki biurkowe. Mamy wtedy duże pole do manewru i ewentualną możliwość ustawienia pozycji, w zależności od np. kąta padania promieni słonecznych. 

makijaż przy toaletceŹródło: https://www.beliani.pl/lustro-stojace-led-50-x-60-cm-biale-rostrenen.html

Makijaż w profesjonalnym salonie

Teraz czas na odpowiedź, jaka lampa do salonu kosmetycznego okaże się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście oświetlenie do gabinetu kosmetycznego czy studia wizażu musi już być całkowicie profesjonalne. Wkraczamy tutaj zatem w dość wysokie koszty oraz zaawansowane funkcje. Konieczny będzie zatem zakup zarówno odpowiedniej lampy pierścieniowej, jak i tak naprawdę większości rodzajów oświetlenia wymienionych w dzisiejszym artykule. Musimy być wtedy bowiem przygotowani na każdą ewentualność. 

Makijaż na backstage’u i służbowych wyjazdach

W przypadku kosmetyczek i wizażystek mobilnych, które swoje usługi świadczą poza salonem, najważniejsza będzie oczywiście kompaktowość oświetlenia. Najlepiej zdecydować się zatem na LED-ową składaną lampę do wizażu, zasilaną na prąd oraz akumulatory. Im mniejszy rozmiar i ciężar, tym oczywiście lepiej. O regulacji światła nie będziemy wspominać po raz kolejny. 

Porada: w przypadku ciągłego przemieszczania się, lampa pierścieniowa z żarówkami fluorescencyjnymi nie będzie dobrym rozwiązaniem. Podczas podróży istnieje bowiem bardzo duże ryzyko, że ta po prostu się rozbije. 

Ciepła, zimna, a może neutralna barwa światła?

Światło, przy którym wykonujemy makijaż, powinno być takie samo jak naturalne. Postawmy zatem na barwę neutralną. Ciepłe żarówki sprawiają bowiem, że wszystko staje się bardziej żółte. Niestety możemy w ten sposób popełnić chociażby podkładowe faux pas, odcinając swoją twarz fluidem od pozostałej części ciała. Przy zimnym oświetleniu, wszystko może natomiast wydawać się nam chłodne i mało intensywne. Nie obejdziemy się zatem bez naturalnej barwy emitowanej przez nasze oświetlenie do makijażu. 

Skąd będziemy jednak wiedzieli, jaką barwę światła emituje nasze oświetlenie? Wystarczy spojrzeć na Kelwiny i zapamiętać, że:

  • barwa zimna to zakres między 2700 a 3200 K,
  • barwa neutralna – 4000-5000 K,
  • barwa ciepła – powyżej 6000 K.

A co z fotografiami, czyli jaka lampa do zdjęć makijażu?

Chyba każda kobieta zna to uczucie, kiedy chce udokumentować swój piękny makijaż, lecz mimo miliona wykonanych fotografii, żadne z nich nie oddaje rzeczywistości. Jeśli zmagamy się z takim problemem na co dzień, warto zainwestować w dodatkowe oświetlenie. Jaka lampa do zdjęć makijażu sprawdzi się najlepiej? Do użytku domowego z pewnością będzie to tzw. selfie ring. Oświetlenie tego typu wystarczy nałożyć na telefon komórkowy, wybrać stopień natężenia światła i gotowe! Dla profesjonalistek mamy natomiast bardzo dobre wieści – jeśli posiadacie lampę pierścieniową, nie potrzebujecie już nic więcej. Takie źródło światła ma bowiem dwa zastosowania – będzie idealne do wykonywania make-upu, ale także jego późniejszego udokumentowania. 

Autor:

Amanda

Pisząc, odkrywam coraz więcej swoich pasji oraz interesujących mnie tematów, które chciałabym poznać bliżej. Codziennie dążę do tego, aby być lepszą wersją samej siebie — stanie w miejscu nigdy nie przyniesie upragnionych rezultatów!

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów